Doğa Sporları - DoğaKolik

Orientiring Donanımı (Neler gerekli?)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4681
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Orientiring Donanımı (Neler gerekli?)
« : 18 Ekim 2009, 14:54:06 »
Orientiring temel olarak malzeme, donanım, özel bir yer gerektirmeyen bir spor olarak düşünülebilir. Malzeme konusunda, donanımlı olmanın yararları veya donanımsız olmanın negatif etkileri değerlendirilebilirken; yer konusunda da "Şehir Orientiringi", "Park Orientiringi"  veya "Arazi Orientiringi" gibi isimlerle yerden bağımsız bir spor olmuştur.

Zorunlu tek malzememiz, yarış parkurunun Orientiring kurallarına (veya alanı ifade edecek özel kurallara) uygun hazırlanmış haritamızdır.

HARİTA; basitce bakıldığında bir yeri diğerinden ayırabileceğimiz, bulunduğumuz yeri, gideceğimiz yolu ve varacağımız yeri diğerlerinden ayırmamızı sağlayacak özel işaretlerle hazırlanmış olmalıdır. Arazide yapılan orientiring için harita hazırlama temel kuralları kesinleştirilmiş ve yayınlanmıştır. Yarışılacak parkura göre çeşitli haritalar hazırlanabilir. Ancak kesin olan belirli bir yerin diğerinden ayırt edilmesini sağlayacak işaretlemelerin yapılabilmiş olmasıdır. (Bu da Orientiring  bulmaca çözme, zeka kullanma özelliğine bir örnektir.)

PUSULA; zorunlu bir malzeme olmamakla birlikte özellikle açık arazide yapılan çalışmalarda harita üzerinde yön bulmaya yarayan malzememizdir. Zorunlu olmamasının nedeni özellikle açık arazide harita ile birlikte ayırt edici olarak kullanabileceğimiz birçok yeryüzü şekli veya harita öğesi (tümsek, tepe, ağaçlık arazi, tarla, çukur, ev, vb.) bulabiliyor olmamızdır. Ancak arazi dışında veya sık ağaçlık olduğu için görüş mesafesinin kısıtlı olduğu alanlarda zorunlu olabilmektedir.

AYAKKABI; spor ayakkabı olması dışında sadece daha iyisi olabilen bir malzemedir. Genel olarak arazide kullanılan altı dişli, koşmaya uygun, ancak engebeli arazide koşulacağından bileği de koruyabilen, yağmur geçirmeyen ve hafif bir ayakkabı bu konuda son noktalardan birisi olabilecektir.

KIYAFET; genellikle sık çalılık da yapılacak yarışlar nedeniyle uzun kollu ve uzun bacaklı bir kıyafet giyilmesi tavsiye edilmektedir. Zira koşulan arazi de bitki yoğunluğu yaralanmalara yolaçabilmektedir. Ancak kıyafetlerin bol değil, mümkün olduğu kadar vücuda yapışan türde olması hızlı hareketlerde çevreye takılarak sorun yaşamamızı engelleyecektir. Bu nedenlerle profesyonel yarışlarda altımızda tayt ve üzerimizde streç, uzun kollu tişört kullanmaktayız. Ayrıca üzerimizdeki kıyafetin teri dışarıya atıyor olması, vücut ısısını koruması ve en düşük oranda yağmur geçirmesi beklenmektedir.

Genel olarak spor yapan herkeste bulunabilecek malzemeler ve özel hazırlanmış bir harita ile bu sporu yapabilirsiniz. Harita ve hedefler konusunda destek almanız yeterlidir. Tüm malzemeler ve orientiring için neler yapabiliyor olmanız gerekiyor ile ilgili olarak başka bir başlıkta buluşuruz...

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=123.0
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2011, 21:38:13 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: orientiring harita pusula 
 

Fethiye Gezilecek Yerler – Neler Yenir, Nasıl Gidilir?

Başlatan GeZGiNForumun MUĞLA

Yanıt: 0
Gösterim: 4114
Son İleti 02 Nisan 2016, 06:30:47
Gönderen: GeZGiN
Uyurken beynimizde neler oluyor?

Başlatan GeZGiNForumun BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ

Yanıt: 0
Gösterim: 2460
Son İleti 01 Mayıs 2011, 12:04:21
Gönderen: GeZGiN
Depremden önce neler yapmalıyız?

Başlatan GeZGiNForumun ARAMA KURTARMA VE İLK YARDIM

Yanıt: 3
Gösterim: 81490
Son İleti 12 Ocak 2013, 10:59:09
Gönderen: Levent
Artvin'de ne oldu, neler oluyor ?

Başlatan GeZGiNForumun ARTVİN

Yanıt: 0
Gösterim: 495
Son İleti 01 Mart 2018, 06:06:57
Gönderen: GeZGiN
Trekking için Gerekli Ekipmanlar

Başlatan GeZGiNForumun DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Yanıt: 0
Gösterim: 56268
Son İleti 15 Ekim 2009, 10:07:49
Gönderen: GeZGiN