Doğa Sporları - DoğaKolik

Hatay Yaylaları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4688
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Hatay Yaylaları
« : 03 Ekim 2011, 16:11:09 »
TEKNEPINAR (BATIAYAZ) ALANI
   Antakya'dan 20 km asfalt, Samandağ ilçesinden 17 km stabilize yolla ulaşım mümkündür. Tarih ve doğanın iç içe olduğu bir yayla köyüdür. Kamp ve piknik alanlarındaki buz gibi billur suları, Akdeniz Bölgesi 'ne özgü her türlü sebze ve meyvenin yetiştirilmesi, Ortadoğu ülkelerine yakınlığı nedeniyle, gerek yerlilerin gerekse Ortadoğu ülkelerinden gelen ziyaretçilerin ilgi odağı durumundadır. Günübirlik yeme içme üniteleri ve kamp yerleri bulunmaktadır.


NERGİZLİK MESİRE ALANI
      Belen Güzelyayla'ya 4 km uzaklıkta olup, asfalt yolla İskenderun'a bağlıdır. Elektrik, telefon ve içme suyu şebekesi vardır.


BELEN-GÜZELYAYLA (SOĞUKOLUK) MESİRE ALANI
      Belen İlçesi-Sarımazı Mahallesi yol ayrımından başlayarak, 8 km'lik asfalt bir yol ile yeşilliğin ve ormanın hakim olduğu virajlı bir güzergahtan çıkılabilmektedir. Belen ve İskenderun'dan minibüslerle ulaşım mümkündür. Güzelyayla'da yüzyıllardır yayla geleneği sürmektedir. Altyapı sorunları kısmen çözülmüş olan yaylanın denize yakın olması ilgiyi artırmaktadır. İskenderun Körfezi'nin seyir terası durumunda çam ağaçları ve kır çiçekleri içerisine kurulmuş, eski ve yeni tip yapıları ile gezilmeye ve görülmeye değer, adına türküler ve şiirler yazılan bir yayladır. Kamp kurmaya, pikniğe, orman içinde kısa geziler yapmaya elverişlidir. Yaylada konaklamak için pansiyon tipi evler, günlük yeme-içme üniteleri bulunmaktadır.


ERZİN - KOCADÜZ- ÜÇKOZ- BAĞRIAÇIK­ KARINCALI MESİRE ALANI
    Erzin ve Osmaniye insanlarının yaz aylarında yoğun olarak kullandığı, çam ve köknar ağaçları arasında, doğal dokuya uygun tümüyle ahşap, basit yayla evlerinin bulunduğu yaylalar topluluğudur. Birbirlerine yakın olan yaylalar, doğa yürüyüşü (trekking) yapmaya elverişlidir. Yaylaların çevreleri baştan başa çam, ardıç, köknar, kekik, papatya ve diğer kır çiçekleri ile kaplıdır. Yayla evleri yöre halkınca kullanılmaktadır.


BELEN İLÇESİ VE ATIK YAYLASI MESİRE ALANI
   İskenderun, Kırıkhan halkının rağbet ettiği ünlü Atık Suyu'nun kaynağının bulunduğu Atık Yaylası, Belen ilçesinin bir mahallesi durumundadır. Çam, çınar ve meyve bahçeleri içerisinde bulunan yaylada kır kahveleri, bakkallar hizmet vermektedir. Yerleşim alanlarına ve denize yakınlığı nedeniyle daha çok ilgi görmektedir. Yaylada konaklama tesisleri, günübirlik yeme içme üniteleri vardır.


KIRIKHAN DELİBEKİRLİ KÖYÜ VE ÇATALOLUK YAYLASI MESİRE ALANI
   Delibekirli köyü, Akdeniz Bölgesi'nin, her türlü meyve ve sebzenin yetiştiği bahçeler ve bağlar arasında kurulmuş şirin bir yayla köyüdür. Çataloluk Yaylası köye 7 km. uzaklıktadır. Yüzyıllık çınar ağaçlarının çevrelediği yayladan Kırıkhan ilçesinin içme suyu (Üngüzlü mevkiinden) sağlanmaktadır. Gezilmeye ve görülmeye değer bir yöredir. Delibekirli köyünde günübirlik yeme içme üniteleri, kır lokantaları ve kahveleri hizmet vermektedir.

 
ALAN YAYLASI (KIRIKHAN) MESİRE ALANI
    Kırıkhan ilçesinden 18 km. uzaklıktadır. Havası, suyu ve doğasıyla çok ünlüdür. Çevresi tümüyle çam ormanları ile kaplı çok geniş bir alana yayılmış yayla, tüm güzelliği ile karşımıza çıkar. Aynı zamanda İskenderun ilçesine de 40 km’lik stabilize yolla bağlıdır. Bu yol üzerindeki Haymapınar, Değirmendere, Paşaoluk, Akarca ve Çamlıbel Yaylaları İskenderun ve çevre köylerinin halkı tarafından kullanılmaktadır. Bahar aylarında bin bir çiçeğin açtığı yaylada kamp kurmak ve piknik yapmak isteyenler tüm ihtiyaçlarını yanlarında götürmelidirler

 
DÖRTYOL (ÇÖKEK) YAYLASI MESİRE ALANI
     Tümüyle çam, ardıç ve maki türü ağaçlar ve kır çiçekleri kaplı, orman ile iç içe olan  yayla 16 km stabilize yolla ulaşılmaktadır. Yörenin ahşap yayla mimarisine ve yer yer betonarme evlere rastlanan yayla, Dörtyol halkı yaz aylarında yoğun ilgi göstermektedir. Kamp kurmak, piknik yapmak ve baş başa  gezintiler yapmak isteyenler, çadırlarını, uyku tulumlarını ve yiyeceklerini yanlarında götürmelidirler.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=952.0
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2011, 10:08:11 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: yayla teknepinar belen 
 

Düzce’nin yaylaları kulüplere veriliyor!

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 3739
Son İleti 30 Eylül 2011, 12:59:03
Gönderen: GeZGiN
Karagöl Dağları ve Yaylaları

Başlatan GeZGiNForumun GİRESUN

Yanıt: 0
Gösterim: 2338
Son İleti 25 Eylül 2017, 02:10:13
Gönderen: GeZGiN
Tota Yaylaları ve İçmeleri

Başlatan GeZGiNForumun ISPARTA

Yanıt: 0
Gösterim: 2161
Son İleti 10 Mart 2018, 09:20:25
Gönderen: GeZGiN
Papart Vadisi ve Yaylaları

Başlatan GeZGiNForumun ARTVİN

Yanıt: 0
Gösterim: 2008
Son İleti 04 Haziran 2018, 01:21:13
Gönderen: GeZGiN
Trabzon Yaylaları

Başlatan GeZGiNForumun TRABZON

Yanıt: 0
Gösterim: 5238
Son İleti 10 Eylül 2011, 09:44:28
Gönderen: GeZGiN