Doğa Sporları - DoğaKolik

Yedigöller Milli Parkı parke taşları ile döşenmeye başlandı.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4684
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
[ Attachment Invalid Or Does Not Exist ]

Yedigöller Milli Parkı'nda yolların çamur olması nedeniyle gelen şikayetler üzerine yollar doğal parke taşları ile döşenmeye başlandı. Bolu İl Çevre ve Orman Müdürü Sezgin Akay, Abant'ta ki gibi yollarda herhangi bir yol genişletme çalışması yapmadıklarını belirterek, sadece mevcut yolun üzerine taş döşendiğini söyledi.

Bolu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Bolu'ya 42 kilometre uzaklıktaki Yedigöller Milli Parkı'ndaki toprak yolların doğal taş ile döşenmesi için 1 ay önce proje oluşturdu. Çevre ve Orman Bakanlığı'na sunulan proje onaylanırken, çalışmalar iki hafta önce başladı. Yedigöller Milli Parkı'nın girişinden göllerin bulunduğu kısımları çevreleyen 5 metre genişliğindeki toprak yollar stabilize malzeme ile doldurulduktan sonra doğal parke taşı ile kaplanıyor. Yolun kenarlarına ise beton yağmur olukları konuluyor. Yaklaşık 2 kilometrelik yolun Aralık ayı içerisinde tamamlanacağı öğrenildi.

Yedigöller Milli Parkı'ndaki yolların çamur olması nedeniyle ziyaretçilerin şikayette bulunduğunu söyleyen Bolu İl Çevre ve Orman Müdürü Sezgin Akay, "Yedigöllerin yolu bozuk olduğu için yıllardır ziyaretçi kaybediyorduk. Yedigöllere gelen ziyaretçiler yolların çamurlu olmasından dolayı son derece rahatsızdılar. Geçtiğimiz ay oluşturduğumuz projeyi bakanlığa sunduk. Bakanlık da projemizi onayladı. Şimdiye kadar hep Yedigöller Milli Parkı yolunun bozuk olması nedeniyle eleştiri alıyorduk. Şimdi doğal taş döşüyoruz, yine mi eleştiri alıyoruz?" dedi.
Abant Tabiat Parkı'nın işletmesini alan Bolu İl Özel İdaresi'nin gölün çevresindeki yolda yaptığı genişletme çalışmalarının hatırlatılması üzerine Akay, "Projede, milli parkın girişinden itibaren toprak yollara stabilize malzeme dökerek genişletme yapmadan, 5 metre doğal parke taşı döşüyoruz. Yolda genişleme yok, yeni yol açılması söz konusu değil. Mevcut yol neyse onun üzerine taş döşeniyor" diye konuştu.

"ÇALIŞMALARIN BİLİMSEL TEMELE DAYANDIRILMASI GEREKİYOR"
Yedigöller Milli Parkı'nda yapılan çalışmaların bilimsel temele dayandırılması gerektiğini açıklayan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde görevli Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu ise şöyle konuştu:"Ben yapılan çalışmayı görmedim. Ancak, bu projenin izinli olarak yapılması gerekiyor. Milli park içerisinde böyle bir çalışmanın yapılabilmesi için izin alınması gerekiyor. Orada ağaç bile yıkılsa, o ağacı kaldırmak için izin alınması lazım. Milli parka doğal parke taşı döşenmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü o taşlar nereden geliyor? Taşların getirilmesi sırasında başka bir şeyler taşınıyor mu? Doğaya zarar verebilir. Etkisini bilemiyoruz. Geçtiğimiz yıl Abant Tabiat Parkı'nda bu tür çalışmaların örneklerini gördük. Abant'a farklı şekilde zarar verildi. İnşallah Yedigöller Milli Parkı'nda yapılan çalışmalarda doğal dengeye zarar verilmez. Ayrıca bu çalışmaların bilimsel temele dayandırılması gerekiyor. Bilimsel veriler ışığında bu tür çalışmalar yapılabilir"

Kaynak : http://bolugundem.com/habergoster.php?id=52736Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1247.0

Etiket:
 

Otağtepe Parkı – Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Özell

Başlatan YesilisevForumun GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1260
Son İleti 03 Kasım 2018, 09:57:05
Gönderen: Yesilisev
Otağtepe Parkı – Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi Hakkında Bilgiler

Başlatan aşkkuşuForumun YURT İÇİ GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 2662
Son İleti 18 Nisan 2018, 09:58:42
Gönderen: aşkkuşu
Puerto-Princesa Su Altı Nehri Ulusal Parkı

Başlatan GeZGiNForumun ASYA KITASI

Yanıt: 0
Gösterim: 6054
Son İleti 13 Kasım 2011, 12:17:08
Gönderen: GeZGiN
İstanbul’un birbirinden muhteşem 20 tabiat parkı

Başlatan GeZGiNForumun İSTANBUL

Yanıt: 0
Gösterim: 3679
Son İleti 16 Ağustos 2017, 00:37:25
Gönderen: GeZGiN
Artabel Gölleri Tabiat Parkı

Başlatan GeZGiNForumun GÜMÜŞHANE

Yanıt: 0
Gösterim: 4463
Son İleti 27 Mart 2010, 19:45:13
Gönderen: GeZGiN