Doğa Sporları - DoğaKolik

Yaptığınız Aramalar için Ağaç Diken Çevre Dostu Arama Motoru: Ecosia

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5362
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Bir arama motoru düşünün ki, yaptığınız her arama için ağaç diksin ve dünyayı yeşillendirip, börtü böceğe katmak istesin. Ecosia, 2009 yılından beri kullanıcılarını bilgiye kavuştururken dünyayı da özlediği yeşilliğe kavuşturmak adına çabalayan Berlin merkezli sempatik bir arama motorudur.

Arama motoru sektörünün aslan payı Google’ın elinde ancak insanlara aradıklarını farklı yollarla ulaştırmak isteyen yüzlerce arama motoru var. Ecosia, yüzlerle ifade edebileceğimiz bu arama motoru topluluğunda “yeşili seven” bir arama motoru olarak öne çıkıyor. 2009 yılından bu yana geliştirilen arama motorunun işlevi son derece basit. Ecosia, yaptığınız her arama için bir ağaç dikiyor.Ecosia da tıpkı Google gibi gelirlerini arama motorunda yayınlanan reklamlar aracılığıyla elde ediyor. Google’ın aksine Ecosia, şirket kasası yerine dünyayı yeşillendirmek istiyor. Arama motoru üzerinden elde edilen gelirin yüzde 80’i Afrika ve çeşitli bölgelerdeki fidan bağışı projelerine yatırılıyor. Kârın kalan yüzde 20’si ise Ecosia arama motorunun giderleri için kullanılıyor.

Ecosia’nın bir de işlevsel tarayıcı eklentileri var. Bu eklentiler, Ecosia kullandığınız süre boyunca ne kadar bağış yaptığınızı ve yaptığınız aramalarla dünyaya kaç adet fidan armağan ettiğinizi bildiriyor. Şu an için bu minnak arama motorunun yalnızca 4 buçuk milyon kullanıcısı var. Bugüne kadar 35 milyon fidan diken ekibin en büyük hedef kilometre taşıysa 1 milyar fidan dikmeyi başarmak. Ha bir de, kendileri arama yapanların kişisel gizliliğine saygı gösterip, verilerinizi reklam verenler veya 3. parti taraflarla paylaşmayacaklarını garanti ediyor.(Huyumuz kurusun) Kıllanmaya alışkın bir topluluk olduğumuzdan hayırsever arama motorunun arka planında işlerin nasıl yürüdüğünü de merak ediyor olabilir. Öyle ya, biz nereden bileceğiz bizim tıklarla ağaç dikildiğini değil mi ama? Şeffaflığı sağlamak adına Ecosia bunu da düşünmüş ve ödeme makbuzlarını düzenli olarak kamuoyuyla paylaşma alışkanlığı geliştirmiş.Birkaç örnek arama yaptığımda, Ecosia’nın arama konusunda Google’ın fersahlarca gerisinde kaldığını gördüm. (Belki, ben şartları haddinden fazla zorlamış olabilirim…) Yine de dünyaya güzel bir kıyak geçmek isterseniz, artık nereyi yeşillendirmeniz gerektiğini bence biliyorsunuz :D

Ecosia’ya Ulaşmak için Tıklayınız

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3599.0

Etiket:
 

Hangi Gezi için Hangi Lensi Almalıyım?

Başlatan GeZGiNForumun LENSLER

Yanıt: 0
Gösterim: 7190
Son İleti 09 Mayıs 2013, 15:50:50
Gönderen: GeZGiN
Likya Yolu'nu bisiklet ile takip etmek isteyenler için hazırlanmış Bisiklet/Motor rotası

Başlatan GeZGiNForumun DİĞER SPORLAR

Yanıt: 0
Gösterim: 1563
Son İleti 24 Ocak 2019, 21:01:01
Gönderen: GeZGiN
2011 YILI İKİNCİ DÖNEM AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVI İÇİN BAŞVURULAR

Başlatan GeZGiNForumun AMATÖR TELSİZCİLİK

Yanıt: 0
Gösterim: 8213
Son İleti 22 Eylül 2011, 18:50:54
Gönderen: GeZGiN
BBC Earth mutluluğu paylaşmak için 50 saatlik doğa videosu ve sesi yayınladı

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 2935
Son İleti 18 Şubat 2018, 01:49:49
Gönderen: GeZGiN
Yürüyüş, Kampçılık ve Dağcılık İçin Genel Malzeme Kontrol Listesi

Başlatan GeZGiNForumun DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Yanıt: 0
Gösterim: 9349
Son İleti 14 Ekim 2009, 23:19:29
Gönderen: GeZGiN