Doğa Sporları - DoğaKolik

Nesli Tükenmekte Olan Gergedanları Yeni Habitatlara Taşıyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4665
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
WWF Güney Afrika Vahşi Yaşam Ajansı’yla yaptığı bir sözleşmeye dayanarak, doğal yaşam alanlarını genişletme programının bir parçası olarak 2011 yılında 20 Afrika gergedanını daha yeni habitatlara yerleştirecek.

Gergedanlar, Güney Afrika’da vahşi yaşam parklarını ve diğer doğal alanları yöneten Doğu Kap Parkları ve Turizm Acentesi (ECPTA)’nin koruması altında olan bölgelerden getirilecek.

WWF’ nin Afrika Gergedanlarının Doğal Yaşam Alanlarını Genişletme Projesi, yeni oluşturulmuş habitatlara soyu tükenme riskini taşıyan Afrika gergedanlarını taşıyarak, üreme oranlarını ve sonuç olarak da sayılarını artırmayı amaçlıyor. 2003’ten bu yana, 98 Afrika gergedanını 6 farklı bölgeye yerleştiren proje, en az 26 yavru gergedanın dünyaya gelmesine katkıda bulunmuş oldu.

Afrika’da şuan 4.700 gergedan bulunuyor. Bu sayı 1990’ların başlarında yaklaşık 2100 olan gergedan sayısına göre oldukça yüksek görünüyor. Ancak boynuzları, Geleneksel Afrika Tıbbı’nda faydalanıldığı için fazla ilgi görüyor ve bu yüzden bu hayvanlar korkutucu bir oranda yasalara aykırı olarak avlanıyorlar. 2010 yılında, en azından 250 Afrika gergedanı bu sebeple öldürüldü.

“WWF Afrika Gergedanlarının Doğal Yaşam Alanlarını Genişletme Projesi lideri Dr. Jacques Flamand, “Gergedanların korunmasını iki açıdan sağlıyoruz. Birincisi mevcut hayvan sayısının korunması. İkincisi ise bu sayının mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde artırılması,” diyor.  “Eğer sayının artmasını sağlayamazsanız, zamanla doğması beklenen birçok hayvanı da kaybedersiniz. Sayılarının artması, nesli tükenmekte olan hayvan türleri için varlığını sürdürmekle sürdürememek arasındaki farktır.”

Flamand’a göre, bu artış yeni oluşturulmuş habitatlarda yılda %7’yi geçiyor. “Ayrıca, görünen o ki, “verici” yani eski yaşam alanlarında kalan gergedanlarda da bu sayı gün geçtikçe artıyor.”

Ajans, gergedanların sayısının yaşam alanlarının taşıma sınırına ulaşması üzerine bu gergedanları “bağışlama” kararı aldı. Doğu Kap Parkları ve Turizm Acentesi (ECPTA)’nin CEO’su Sybert Liebenberg bu konuda, “Son on yılda korumaya aldığımız bölgelerdeki Afrika gergedanlarının sayısının üç katına çıkmasından dolayı gururluyuz,” dedi. “Çünkü bu, bizim WWF’nin Afrika Gergedanlarının Doğal Yaşam Alanlarını Genişletme Programı’nda yer alarak bu gergedanlarının sayısının ileride daha çok artırılmasına katkıda bulunabileceğimiz bir konumda olmamızı sağladı.” diye de ekledi.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1276.0

Etiket:
 

Dünyanın yeni turizm akımı "Cittaslow"

Başlatan rebbiForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 4405
Son İleti 19 Ekim 2009, 13:10:43
Gönderen: rebbi
Türk tasarımı olan spor araba "Onuk Sazan"

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 5230
Son İleti 13 Kasım 2009, 06:36:48
Gönderen: GeZGiN
Nikon, APS-C sensörlü yeni DSLR fotoğraf makinesi D7200'ü resmen duyurdu

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 3686
Son İleti 02 Mart 2015, 17:54:07
Gönderen: GeZGiN
Tabiatın İnsanoğluna Hediyesi Yeni Zelanda’nın Görülmeye Değer 10 Doğa Harikası

Başlatan aşkkuşuForumun GENEL KONULAR

Yanıt: 3
Gösterim: 3767
Son İleti 05 Ocak 2017, 15:55:49
Gönderen: Yesilisev
Bir ağacın ölümüyle binlerce yeni yaşam başlar.

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 1033
Son İleti 16 Eylül 2017, 22:48:08
Gönderen: GeZGiN