Doğa Sporları - DoğaKolik

Mahkeme dev tesisleri iptal etti

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5353
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Mahkeme dev tesisleri iptal etti
« : 03 Kasım 2014, 21:23:33 »


TUNCELİ'de Munzur Vadisi içinde yapılması planlanan 4 HES projesi Ankara 3'üncü İdare Mahkemesi tarafından hukuka aykırı ve ÇED yeterliliği olmadığı gerekçesiyle iptal edildi.

HES'lerin iptali için dava açan avukatlardan Özgür Ulaş Kaplan, Munzur Vadisi'ne artık hiç kimsenin bir çivi bile çakamayacağını belirterek, "Bu mahkeme kararı ile birçok ziyaret yerimiz ve kutsal mekanımız da kurtulmuş oluyor. Bu da Alevi inancı açısında son derece olumlu bir durum ve karardır" dedi.Tunceli ile Ovacık İlçesi arasında bulunan Munzur Vadisi Milli Parki içinde yapılması planlanan 4 HES projesinin iptalı için kentte yaşayan 5 avukat ile 19 vatandaş, Ankara 3'üncü İdare Mahkemesi'ne başvurup projelerin iptal edilmesi dava açtı. Mahkeme, Temmuz ayında Konaktepe 1, Konaktepe 1 ve Bozkaya Baraj ve HES projelerini hukuka aykırı ve ÇED yeterliliği olmadığı gerekçesiyle iptal etmişti. Son olarak mahkeme 31 Ekim günü yapılan duruşmada Munzur Vadisi'ndeki dördüncü proje olan Kaletepe HES projesini de iptal etti.

MUAFİYET VAR
Munzur Vadisi üzerindeki 4 HES projesinin iptal edilmesi için mahkemeye başvuran avukatlardan Tunceli Barosu Başkanı Uğur Yeşiltepe, Özgür Ulaş Kaplan ve çevre aktivisti Haydar Çetinkaya ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Avukat Kaplan, Munzur Vadisi'nde yapım aşamasına gelen 4 HES projesinin mahkemelerce iptal edilmesinin en büyük gerekçesinin geçmiş yıllarda baraj projesi hazırlanırken hukuksuz gerekçeler gösterilmesi ve ÇED muafiyeti olduğunu söyledi. Kaplan, şunları söyledi:

TEK BİR ÇİVİ ÇAKILAMAZ
"Munzur Vadisi içindeki Milli Park sahası içinde bundan sonra hiçbir kimse bir tek çivi dahi çakamaz. Bundan böyle Munzur içersinde hiçbir baraj projesinin hayata geçirilmesi imkansız hale geldi. Devlet bir daha vadi içinde baraj projesi hayata geçirmek isterse bu tamamen hukuksuz ve kaçak bir çalışma olur ve buna da kimse müsaade edemez zaten. Ankara 3'üncü İdare Mahkemesi'nin bu kararı bütün Dersimlileri ve çevrecileri sevindirmiştir. Bu mahkeme kararı ile birçok ziyaret yerimiz ve kutsal mekanımız da kurtulmuş oluyor. Bu da Alevi inancı açısında son derece olumlu bir durum ve karardır. Munzur Vadisi'nde projelendirilen hiçbir baraj ve HES projesi için ÇED olumlu kararı yoktu. Bütün HES projeleri ÇED kararlarından muaf tutulmuşlardı. Mahkeme ÇED olumlu kararı alınmadan böyle bir projenin hayata geçirilmeyeceğini kesin bir kararla belirtiyor. Bu durumun özellikle milli parklarda hukuka aykırı olduğunu belirtiyor ev baraj projelerini iptal ediyor. Munzur Vadisi Milli Parkı'nda ÇED olumlu kararı alınması mümkün değil ve bu durumda Munzur Vadisi'nde bir daha herhangi bir baraj projesinin onaylanacağını hiçbir şekilde düşünmüyoruz" dedi.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27510462.asp

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1765.0

milkyy

  • *
  • 12
  • Cinsiyet: Bay
Ynt: Mahkeme dev tesisleri iptal etti
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2018, 20:26:50 »

Etiket:
 

Yalnızçam Kayak Tesisleri - Kura Nehri / Ardahan

Başlatan GeZGiNForumun DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 405
Son İleti 07 Mayıs 2019, 10:37:12
Gönderen: GeZGiN
Kalecik - Uğurludağ - Yalnızçam Kayak Tesisleri / Ardahan

Başlatan GeZGiNForumun DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 438
Son İleti 09 Mayıs 2019, 10:58:45
Gönderen: GeZGiN
Yalnızçam Kayak Tesisleri - Geçitli Yaylası / Ardahan

Başlatan GeZGiNForumun DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 429
Son İleti 11 Mayıs 2019, 15:54:16
Gönderen: GeZGiN
Gülcar Alabalık Tesisleri

Başlatan GeZGiNForumun GÜMÜŞHANE

Yanıt: 0
Gösterim: 638
Son İleti 16 Ekim 2017, 11:34:09
Gönderen: GeZGiN
Arap turist akın etti, evler pansiyona döndü

Başlatan GeZGiNForumun ORDU

Yanıt: 0
Gösterim: 676
Son İleti 27 Eylül 2017, 12:36:27
Gönderen: GeZGiN