Doğa Sporları - DoğaKolik

Ekolojik Yaşam Tatili

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4684
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Ekolojik Yaşam Tatili
« : 21 Haziran 2012, 17:35:48 »
Unutulmayacak bir tatil
Bu haberimiz farklı bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için...

Buğday Derneği şehirde yaşayan ama toprağa dokunmak isteyen, bozulmamış bir doğanın içinde tatil yapmak isteyenler için başlattığı TaTuTa ağındaki çiftliklerden biri tam size göre olabilir.

TaTuTa ağına üye 100 çiftlikten biri de Artvin'deki Ayhan Kaleli Çiftliği...Emekli olduktan sonra memleketinde yaşamaya başlayan ev sahipleri yaklaşık 70 dönüm araziye sahip. "Bağlık” ve “Aşağı” diye ikiye ayrılmış köyde ziyaretçiler bağlık olarak adlandırılan yerde bir köy evinde kalabiliyorlar. Köy yaşantısının aktif olarak tecrübe edilebileceği çiftlikte buğday, arpa, yulaf, yem bitkileri, fasulye ve birçok sebze türü ekilmekte. Ev sahibi köyün önde gelenlerinden. Bölgenin temel geçim kaynağı tarım olmamasına rağmen ekolojik tarım yöntemlerinin kullanıldığı arazi sayısı ise hayli çok. Yaban hayatının çok iyi durumda olduğu coğrafyada boş zamanlarda yaban hayatı gözlemi yapılabilir.

TATUTA nedir?
Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nin TaTuTa (Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi Bilgi ve İşgücü Takası) Ekolojik Çiftlik Ziyaretleri sistemi, kırsalda doğa dostu yüretim yapan çiftçilerle toprak kültürünü yakından tanımak isteyen kentliler arasında köprü oluyor.

Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 100’e yakın çiftlik TaTuTa ağının bir parçası olarak uyguladıkları ekolojik yaşam pratiklerini ve ekolojik üretimi yaygınlaştırmak için çalışıyorlar. Dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın tüm ziyaretçileri misafiri olarak kabul ederek ağırlayan, insanlığa, yaşamın bütününe umut ve sevgiyle bakan bireylerden oluşuyor.

Proje içinde yer alan çiftliklere hem Türkiye’den hem de dünyanın her yerinden insanlar gelip isterlerse gönüllü olarak çalışıyor ya da çiftlikler için belirlenen katkı payını ödeyip konuk olabiliyorlar. Her iki durumda da ekolojik yaşamın pratiklerini deneyimliyorlar.

Ekolojik sertifikalı veya sertifikasız ekolojik yaşam bilinciyle üretim yapan çiftçi ailelerinden oluşan TaTuTa çiftlikleri, kendilerine ve konuklara yetecek kadar da üretim yapabiliyorlar ve ekolojik yaşama uyumlu yöresel bilgiyi yaşatıyor, yaşamsal değerlerin sonraki nesillere aktarılabileceği birer örnek oluşturuyorlar.

Çiftliklerle ilgili bilgilere TaTuTa web sayfasından ulaşılabilir.
www.tatuta.org
info@atatuta.org
Rezervasyon ve kayıt için, Gençtur: 0212 244 62 30Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1412.0

Etiket:
 

Ekolojik Karavan Rüzgar ve Güneş Enerjisi ile kendi Elektriğini Üretiyor

Başlatan GeZGiNForumun ENERJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 5494
Son İleti 17 Eylül 2012, 14:14:17
Gönderen: GeZGiN
Bir ağacın ölümüyle binlerce yeni yaşam başlar.

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 1048
Son İleti 16 Eylül 2017, 22:48:08
Gönderen: GeZGiN
Dağdaki çukurda 5 gün yaşam mücadelesi verdi

Başlatan GeZGiNForumun DAĞCILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 900
Son İleti 10 Kasım 2017, 12:05:22
Gönderen: GeZGiN
Tas Gölü Doğal Yaşam ve Kamp Alanı

Başlatan GeZGiNForumun ZONGULDAK

Yanıt: 0
Gösterim: 2607
Son İleti 28 Şubat 2018, 08:53:12
Gönderen: GeZGiN
Şimdi ekolojik turizm zamanı

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 2034
Son İleti 30 Eylül 2011, 16:28:39
Gönderen: GeZGiN