Doğa Sporları - DoğaKolik

Doğacılara, turist muamelesi!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4364
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Doğacılara, turist muamelesi!
« : 11 Kasım 2014, 13:06:01 »
Aydın'da Dağcılık ve Doğa Sporları yapan kulüp ve gurupların etkinliklerinde her araç için rehber zorunluluğu getirilmesi hafta sonları doğa da yürüyüş yapanlara turist muamelesi olarak yorumlandı.

Aydın'da faaliyet gösteren 3 kulüp uygulamayı protesto etmek için 2014-2015 dönemi yürüyüş programlarını geçici olarak askıya aldı.
Böylelikle Aydın il genelinde hafta sonları bine yakın doğa sever doğa yürüyüşü yapamayacak. YApmak isteyenlerde araç başına rehber bulundurdukları için yaklaşık 300 TL rehber ücreti ödemek zorunda kalacak. Bu da yürüyüşlere katılanlara ek masraf getiriyor.
Geçen sene 15-20 liraya mal olan yürüyüş masraflarının bu uygulama yüzünden 30-40 liraya çıktığını belirten Aydınlı doğa severler, "Öncelikle bizleri turist olarak gören Kültür ve Turizim Müdürlüğü yetkililerini kınıyoruz. 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ve Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliği hükümlerince doğa yürüyüşü yapan bizlerden de kokartlı rehber bulundurmamız istenmesi artı külfet yaratıyor. Kar amacı güdülmeden yapılan bu faaliyetlerin turist hareketi olarak yorumlanmasına hiç bir anlam veremiyoruz. Devlet insanlarımız yürüsün diye para harcarken doğada hafta sonları yürümek isteyenlerin bu uygulama ile cezalandırıldığını düşünüyoruz" dediler.

Uygulamanın İzmir'de olmadığına dikkat çeken doğacılar, " Ortada bir kanun varsa Aydın'da başka, İzmir'de başka nasıl uygulanır. Üstelik verilen hiç bir hizmet yokken, rehber zorunluluğu getirilmesi çok anlamsız. Araçlarımızda taşıdığımız rehberler bizi doğada yürütmüyor ki!. Bizimle yola çıkan rehberler yürüyüşümüze rehberlik etmediği gibi birde ücret ödememiz isteniyor. Bu anlamsız uygulamanın sadece Aydın'da uygulanmasına son verilmeli. BU konuda yetkili ve etkili makamları göreve çağırıyoruz. Biz hafta sonları disiplinli yürüyüşlerimizi yapmak istiyoruz" dediler.
Uygulama yüzünden Efeler İlçesinde faaliyet gösteren Aydın Doğa Dostları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Zİrve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Aydın Şubesi ve Aydın Doğa Sporları Gurubu bu uygulama son bulana kadar 2014-2015 dönemi doğa yürüyüş programlarını askıya almıştı. Bu uygulama yüzünden üç kulüp hafta sonu düzenlenen 'Atatürk'ü anma yürüyüşüne'de katılmadılar.
Aydın Doğa Dostları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübüde(AYDOSK) her yıl yaptığı "ÇETİN UYGUR ANMA " yürüyüşünü de bu yüzden iptal etmek zorunda kalmıştı. (aydinhedef)

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1772.0Etiket:
 

Arap turist akın etti, evler pansiyona döndü

Başlatan GeZGiNForumun ORDU

Yanıt: 0
Gösterim: 535
Son İleti 27 Eylül 2017, 12:36:27
Gönderen: GeZGiN
Raftingde bottan düşen Arap turist öldü

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 476
Son İleti 02 Mayıs 2018, 06:36:43
Gönderen: GeZGiN