Doğa Sporları - DoğaKolik

Dağ Filmleri Festivali 7 Mart’ta başlıyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

peperuda

  • ***
  • 406
  • Cinsiyet: Bayan
  • Insan arzuyu fikir zanneder.
Dağ Filmleri Festivali 7 Mart’ta başlıyor
« : 06 Mart 2012, 13:41:47 »
Türkiye'nin, dağ, keşif ve macera konulu, ilk ve tek film festivali olan Dağ Filmleri Festivali, 7 Mart'ta, İstanbul Beyoğlu'nda, izleyicileriyle buluşuyor

13 ÖDÜLLÜ 'SOĞUK' İSTANBUL'DA
Bu yılın en çarpıcı teması “Dünyadan” ile The North Face sponsorluğunda 8 film beyaz perdeye yansıyor. Bu tema altında ödül şampiyonu “Soğuk” filmi dikkat çekiyor. Film, dünyada gösterime girdi 49 festivalden topladığı 13 ödül ve çarpıcı kurgusu ile salonlarda boş koltuk bırakmayacağa benziyor.

"BİSİKLET" İLE HAYATI DEĞİŞENLER...
Salcano sponsorluğunda, Dağ Bisikleti Türkiye işbirliği ile hazırlanan bu temanın en etkileyici filmi “Kendi İki Tekerimle” adını taşıyor. Sizin için bisiklet belki bir eğlence, bir spor. Peki ya diğerleri için? Dünyanın çeşitli ülkelerinde zorluklarla dolu hayatlar yaşayan insanların hayatlarını ve bu hayatları değiştiren bisikleti etkileyici bir dille anlatıyor.

BİSİKLETLE SAMSUN'DAN JAPONYA'YA
Festivalin ilginç yapımlarında bir diğeri ise Samsun’dan Japonya’ya unutulmaz ve serüven dolu bir yolculuk yapan ve “Demir Atlı Adam” adıyla bilinen Gürkan Genç’e ait. Gürkan Genç bu olağandışı yolculuğu “Demir Atlı Adam” isimli filminde gözler önüne seriyor.

DOĞA, ÇEVRE VE İNSAN ÖYKÜLERİ
Yerli ve yabancı toplam 8 öyküyü içeren ve festivalin bir diğer güçlü teması olan “Doğa Çevre ve İnsan” izleyiciyle buluşuyor. Temanın en dikkat çekici filmi olan ve dünya festivallerinde 19 ödül toplayan “Kırık Ay” sizleri çok uzaklara, Himalaya’lara götürecek. İklim değişikliğinin en çok dağlarda yaşayan göçerleri etkilediğini biliyor muydunuz? Klimayı her açtığınızda, aracınıza her benzin aldığınızda en yakınınızdan en uzağınıza dünyayı paylaştığınız komşuları hatırlatan bir yapım.

19. Yüzyılda “İçmek için viski ve uğruna savaşmak için su.” diyen Amerikalı yazar Mark Twain’in bu unutulmaz sözü ile başlayan “Beyaz Su, Siyah Altın” sadece ABD’nin değil sudan sebepler yüzünden otoriteyle sorun yaşayan herkesin izlemesi gereken Doğa Çevre ve İnsan teması altında müthiş bir belgesel.

"KEŞİF RUHU" İLE UÇUYORUZ
Adrenalin düzeyini yükselten tema “Keşif Ruhu” altında toplam 7 film gösterilecek. “İnanıyorum, Uçabilirim” bu temanın en çarpıcı filmi. Fransız tırmanıcı ve base jump sporcularının yükseklerde oynadıkları yürek hoplatan “Denge” oyununu muhteşem görüntülerle aktarıyor.
13 ÖDÜLLÜ FİLM DEMİR DELİK
2011 Slovak yapımı, 13 ödüllü “Demir Delik” ise kanyonların Everest’i sayılan en ulaşılmaz noktalara götürüyor izleyenleri. Ulaşmanın en zor olduğu bu kanyonlardan biri olan bu yerden asıl zor olan ise çıkmak.

Festivalin olmazsa olması “Kayak” ve çiçeği burnunda teması “Su dünyası” temaları ise dünyanın çarpıcı hikayelerini farklı sporlara ilgi duyan sporseverlerin ayağına getirecek. Olağanüstü kompozisyonları ve kendine has estetiği ile ekibimizin kalbinde taht kuran yönetmen Nick Waggoner’den şiirsel bir kayak filmi daha programımızda : “Yalnız Başına”.

"ÜLKEMİZDEN" HİKAYELER
Ülkemizden beyaz perdeye yansıyan hikayelerin anlatıldığı bu tema altında festivallerin gözdesi olmuş bizden hikayeler yer alıyor.

GALANIN FİMİ RAMPA BELGESELİ
1945 yılında Erzurum’da inşa edilen ve çok sonraları Erzurum’a bir olimpiyat kazandıracak olan kayakla atlama rampasının hikayesi. Bir fotoğraftan yola çıkılarak yapılan “Rampa” belgeseli galasını Erzurum’da birkaç ay önce yaptı ve ayağının tozu ile festivalimizde izleyici ile buluşuyor.

FİLM GÖSTERİMLERİ ÜCRETSİZ
Tüm film gösterimlerinin ücretsiz gerçekleştirileceği festival kapsamında; kitap sergileri, söyleşiler ve ödüllü yarışmalar da düzenleniyor. Geniş bir izleyici kitlesine hitap eden Dağ Filmleri Festivali kapsamındaki bu etkinliklerle; dağ ve doğa bilincine dikkat çekiyor, ulusal dağ ve doğa belgeselciliğine katkı sağlayarak doğa kültürü alanındaki önemli bir boşluğu dolduruyor.
Habertürk

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1327.0
''Gidin, yeter ki ulaşamadığınız tek bir mahsun kalmasın....''

Etiket:
 

14. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali

Başlatan GeZGiNForumun FESTİVAL VE ŞENLİKLER

Yanıt: 0
Gösterim: 5251
Son İleti 17 Eylül 2011, 16:09:11
Gönderen: GeZGiN
NATUREL 2012 Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali

Başlatan GeZGiNForumun FESTİVAL VE ŞENLİKLER

Yanıt: 0
Gösterim: 4302
Son İleti 16 Kasım 2012, 12:44:34
Gönderen: GeZGiN
Demre - Kekova Outdoor ve Yörük Mutfağı Festivali

Başlatan GeZGiNForumun FESTİVAL VE ŞENLİKLER

Yanıt: 0
Gösterim: 1001
Son İleti 18 Ekim 2018, 23:18:44
Gönderen: GeZGiN
Fethiye Bisiklet Festivali 23-24-25 Nisan 2015

Başlatan GeZGiNForumun FESTİVAL VE ŞENLİKLER

Yanıt: 0
Gösterim: 2896
Son İleti 31 Ocak 2015, 14:52:16
Gönderen: GeZGiN
Hakkari'de Sat Buzul Gölleri'nde doğa festivali

Başlatan GeZGiNForumun HAKKARİ

Yanıt: 0
Gösterim: 1317
Son İleti 08 Eylül 2018, 14:45:09
Gönderen: GeZGiN