Doğa Sporları - DoğaKolik

Çevre dostu mu, düşmanı mı?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4102
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Çevre dostu mu, düşmanı mı?
« : 30 Aralık 2011, 13:41:02 »
Çevre dostu mu, düşmanı mı?
Bir dönem yere göğe sığdırılamayan enerji tasarruflu ampuller ne kadar çevre dostu?AB'nin akkor ampullerle ilgili düzenlemesinin ardından enerji tasarruflu ampul üreticilerine gün doğmuştu.

Enerji tasarruflu ampullerin sakıncaları sağladıkları enerji tasarrufu nedeniyle uzun süre göz ardı edildi. Çünkü enerji tasarruflu ampuller fazlasıyla tutumluydu, floresan lambalar gibi rahatsız edici titremeler yapmıyordu ve ömürleri biraz fazlaca abartılmış olsa da yine de akkor ampullere göre daha uzundu.

Ancak birçok kişi Brüksel'in akkor ampulle ilgili düzenlemesinin endüstrinin baskısı sonucu hayata geçirildiğini düşünüyor. Bu görüşü savunanlardan biri de "Bulb fiction" yani "Ampul uydurmacası" adlı bir belgesel film çeviren Avusturyalı film yapımcısı Christoph Mayr.

Deutsche Welle'ye konuşan Mayr, "Filmin konusu aslında ne akkor ne de enerji tasarruflu ampuller. Asıl konu işleyiş... Akkor ampul yasağı AB vatandaşlarının haklarına yapılmış benzeri görülmedik bir saldırıdır" yorumunu yapıyor.

Enerji tasarruflu ampullerle birlikte Avrupalıların evlerine bol miktarda cıva da girdi. Enerji tasarruflu ampullerin beş miligrama kadar cıva içermesine izin veriliyor. Ancak cıvanın zerresi bile son derece zehirli. Bu nedenle sözde çevre dostu ampullerin pil gibi zehirli çöplerle birlikte ayrıştırılması gerekiyor. Fakat enerji tasarruflu ampullerin sadece yüzde yirmisi bu şekilde ayrıştırılıyor. Geri kalansa diğer çöplerle birlikte atıldığı için çevreye büyük zarar veriyor.

Viyana Teknik Üniversitesi Atom Enstitüsü’nden radyofizik uzmanı Georg Steinhauser, "Ben bu düzenlemenin çok büyük eksiklikleri olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir ampuldeki cıva miktarı ancak ampulün kırılarak açılmasıyla tespit edilebiliyor ve bu sırada gaz şeklindeki bileşikler havaya karışıyor. Yönetmelikte bununla ilgili bir yorum yapılmamış. Bu analiz sonuçlarını dramatik bir biçimde değiştirebilecek sistematik bir hata yapıldığı anlamına geliyor" açıklamasını yapıyor.

Steinhauser yaptığı araştırmaları bilimsel bir çerçeveye oturtur oturtmaz yayımlayacağını, çünkü Brüksel'in ampul düzenlemesiyle ilgili değerlendirmenin 2014 yılında yapılacağını belirtiyor. Steinhauser şöyle konuşuyor: "Bana göre ne enerji tasarruflu ampuller için izin verilen en yüksek miktar olan beş miligram, ne de bir miligram cıva bile soluduğumuz havaya karışmamalı. Bu kabul edilir bir şey değil."

Cıvanın çevreye zararlarını kabul eden ve bundan hoşnut olmadığını söyleyen çevre örgütü Greenpeace'den Niklas Schinerl ise, enerji tutumlusu ampuller sayesinde yılda 30 milyon ton karbondioksit tasarruf edildiğine vurgu yapıyor.

1 Eylül 2012 tarihinden itibaren Avrupa'da akkor ampul satılamayacak ve AB sınırları içinde sadece C sınıfı enerji tasarrufu belgeli ampullerin satışına izin verilecek.


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1271.0Etiket:
 

İzcilik, Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Ne Gibi Çalışmalar Yapar ?

Başlatan GeZGiNForumun İZCİLİK

Yanıt: 0
Gösterim: 7342
Son İleti 28 Ekim 2011, 18:50:49
Gönderen: GeZGiN
Börtü Böcek için Doğa Dostu Öneriler ve Ev Yapımı İlaçlar

Başlatan GeZGiNForumun TARİH KÜLTÜR VE SANAT

Yanıt: 0
Gösterim: 4675
Son İleti 15 Nisan 2014, 00:37:00
Gönderen: GeZGiN
Çevre İzcilerinin Görevleri

Başlatan GeZGiNForumun İZCİLİK

Yanıt: 0
Gösterim: 3633
Son İleti 28 Ekim 2011, 18:51:55
Gönderen: GeZGiN
Yaptığınız Aramalar için Ağaç Diken Çevre Dostu Arama Motoru: Ecosia

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 847
Son İleti 24 Ağustos 2018, 10:49:19
Gönderen: GeZGiN
Almanya’ da çevre dostu bir camiİ

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 2051
Son İleti 25 Ağustos 2011, 15:45:04
Gönderen: GeZGiN