Doğa Sporları - DoğaKolik

Bitki ve hayvan türleri yok oluyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4526
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Bitki ve hayvan türleri yok oluyor
« : 04 Aralık 2010, 20:37:14 »
Bitki ve hayvan türleridoğal hızlarından bin kat daha hızla yok olduğu açıklandı
TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, “Bitki ve hayvan türleri doğal hızlarından bin kat daha hızla yok olmaktadır” dedi.
 
Dünya ve Türkiye’de topraklar, tarım alanları, ormanlar ve meraların tahrip edilerek biyolojik çeşitlik ve sulak alanların yüzde 50’sinin yok edildiğini savunan Mehmet Özdemir, “Dünyanın ısınmasına neden olan gazları atmosfere karıştırmaya devam ederek, toprağı, suyu, havayı kirleterek, doğal kaynakları yanlış kullanarak dünyamızı saran ekolojik güvenlik ağının iplerini hızla çözmeye devam ediyoruz.
 
Dünya üzerindeki tür çeşitliliği bize, gıda, ilaç, giysi, yakıt gibi çok sayıda fayda sağlamaktadır. Her tür canlının birbiriyle bağlantısı vardır. Bitki ve hayvan türleri doğal hızlarından bin kat daha hızla yok olmaktadır. Çocuklarımızın, torunlarımızın, yani neslimizin en temel ihtiyaçlarını karşılama ve hatta yaşama haklarını bile ellerinden alınmasına neden olacağız” dedi.
 
Türkiye’nin küresel paylaşım savaşlarının ortasında bulunduğunu kaydeden Özdemir, nüfus artışı insanların doğduğu yerde doymasını engellemekte olduğuna dikkat çekerek, “Sanayi yatırımında denge kurulamadığı için bölgeler arası göçler artmakta, yoksulluk, açlık, işsizlik, toplumsal yozlaşma, barınma, sağlık, eğitim, can yakıcı hale gelmektedir. Bu sosyal problemler yanında, iklim değişikliğini en ağır geçiren bir ülke olarak, başta temel besin kaynaklarımız olmak üzere, çok büyük oranlara ulaşan ürün kaybı; toprağı, suyu, ormanlık, alanları koruyup kirletmememiz gerektiğini bize haykırmaktadır.
 
Geç kalmak istemiyorsak; İklim açısından güvenli bir enerji stratejisi belirlenmeli ve hemen uygulamalıyız. Fosil yakıt tüketiminden vaz geçilmeli, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçilmelidir. En bol enerji kaynağı ‘güneş ışığı’, güneş enerjisi, yer kabuğu altındaki ‘depolanmış ısı’ jeotermal, rüzgar, su, dalga, enerjileridir. Bu enerji kaynaklarına yönelmeliyiz. Yeni teknolojiler ve yaşam biçimi sayesinde enerji tüketimi azaltılmalı, karbonsuz ve çevreyi bozup kirletmeyen enerji teknolojileri kullanılmalı, enerji kayıpları önlenmeli, bu manada yeniden bir yapılanmaya gidilmelidir.
 
Yapılacak yatırımlarında asgari verimlilik standartları konulmalıdır. Topraktaki organik karbonu yöneterek toprak verimi arttırılmalıdır. Sorunun çözümü; yaşamımızı sürdürecek kadar tüketip, bundan mutlu olacak bir toplum düzeni yaratmaktır. Bu davranışı geliştirebilirsek, bizden sonra gelecek tüm canlılara yaşanır ve sürdürülebilir bir dünya bırakmış olacağız” diye konuştu.


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=484.0

Etiket:
 

Tarihin Yükünü Sırtında Taşıyan Kutlu Hayvan

Başlatan peperudaForumun TARİH

Yanıt: 0
Gösterim: 4450
Son İleti 21 Mart 2012, 17:17:56
Gönderen: peperuda
Ülkemizin Evcil Hayvan Siteleri Listesi

Başlatan GeZGiNForumun EVCİL HAYVANLARIMIZ

Yanıt: 6
Gösterim: 14822
Son İleti 11 Ağustos 2018, 21:49:15
Gönderen: kedimikopekmi
Uzak Durulması Gereken 10 Hayvan

Başlatan GeZGiNForumun YABAN HAYAT

Yanıt: 0
Gösterim: 4891
Son İleti 27 Eylül 2014, 08:05:38
Gönderen: GeZGiN
En Çok İnsan Öldüren 13 Hayvan Türü

Başlatan GeZGiNForumun YABAN HAYAT

Yanıt: 0
Gösterim: 4358
Son İleti 04 Ağustos 2015, 01:53:26
Gönderen: GeZGiN
Nesli Tükenmekte Olan 13 Hayvan

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 3
Gösterim: 1660
Son İleti 17 Nisan 2018, 09:42:25
Gönderen: GeZGiN