Doğa Sporları - DoğaKolik

Akçakale Mağarası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4671
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Akçakale Mağarası
« : 19 Aralık 2017, 12:33:40 »
Gümüşhane şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunan Akçakale Mağarası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından turizme açılacak. Şehrin uzun yıllardır hayalini kurduğu mağaranın turizme açılacağı müjdesini Vali Okay Memiş verdi.Yaklaşık 2 futbol sahası büyüklüğündeki 19 bin metrekare iç alanı, 40 metreden yüksek tavanıyla Türkiye’nin en büyük mağaralarından birisi olan Akçakale Mağarasıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen uzman heyetin incelemede bulunduğunu kaydeden Vali Memiş, “Yapılan incelemede mağaranın girişinde riskli bir alan vardı. Orayı da düzeltecek şekilde bir çalışma yapıp Akçakale Mağarası’nı turizme kazandırmayı hedeflediler. Allah nasip ederse Akçakale Mağarasını turizme açacağız” dedi.Akçakale mağarasının turizme açılmasıyla birlikte önemli bir destinasyonu daha vatandaşların hizmetine sunacaklarını kaydeden Vali Memiş, “İl merkezine çok yakın konumdaki Akçakale Mağaramızın turizme açılmasıyla birlikte ciddi bir hareketlilik yaşayacağız. Mevcutta turizme hizmet veren Karaca Mağaramızı yılda yaklaşık 100 bin kişi ziyaret ediyor. İl merkezindeki 5 yıldızlı otelimizin ve diğer sosyal tesislerimizin de açılmasıyla birlikte bu alanlara gelen turistlerimizi devasa büyüklükte ve eşsiz güzellikler barındıran Akçakale Mağaramızı da ziyaret ettireceğiz. İl merkezine yakın bir mağara olması bizim için büyük bir avantaj ve bu avantajı kullanacağız” diye konuştu.

3 TURİZM YATIRIMI DAHA GÜN SAYIYOR
Vali Memiş çok önemli bir turizm destinasyonu olacak olan Torul Kalesindeki cam teras çalışmalarının da bitmek üzere olduğunu, il merkezindeki Canca Kalesi ile ilgili olarak da yol ve altyapısını önümüzdeki yıl yapacaklarını belirterek, yolu genişletilecek olan Canca kalesi için hazırlanan projenin revize edildikten sonra hemen başlanacağını, yine Süleymaniye Mahallesinde de butik otel ihalesinin önümüzdeki günlerde başlayacağını sözlerine ekledi.
Akçakale köyü Arsa mahallesi sınırları içinde yer alan ve içerisinde dört ayrı yerde küçük göllerin bulunduğu, mağara gelişim dönemi itibarı ile olgunluk dönemine ulaşan mağarada sarkıt, dikit, mağara incisi, mağara çiçeği, flama, duvar travertenler gibi eşsiz güzellikte damlataşları yer alıyor.Önemli bir turizm potansiyeline sahip olan mağaranın turizme kazandırılması için bugüne kadar çok sayıda girişimde bulunulmuştu. Uzmanlar tarafından “Türkiye’nin alan olarak en büyük mağaralardan birisi” olarak değerlendirilen ve 19 bin metrekare iç alanıyla 2 futbol sahasından daha büyük konumdaki mağaranın tavanından taş düşmeleri riskinin önüne geçilebilmesi için çalışmalar yapıldıktan sonra turizme açılacak.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2395.0

 

Vietnam'da bulunan mağaranın dünyanın en büyük mağarası olduğu tespit edildi.

Başlatan GeZGiNForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 1
Gösterim: 3179
Son İleti 24 Ocak 2018, 01:19:34
Gönderen: Voyager
Hızırşah – Karain Mağarası – Alazeytin – Domuz Çukuru - Muğla

Başlatan GeZGiNForumun EGE BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 3337
Son İleti 04 Nisan 2016, 22:25:56
Gönderen: GeZGiN
Karain Mağarası Hakkında Bilgiler; Nerededir? Özellikleri ve Tarihçesi

Başlatan YesilisevForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 3235
Son İleti 02 Ocak 2017, 13:07:48
Gönderen: Yesilisev
65 milyon yıllık 'Antor Mağarası' görenleri büyülüyor!

Başlatan GeZGiNForumun BİTLİS

Yanıt: 0
Gösterim: 2440
Son İleti 23 Nisan 2018, 06:38:29
Gönderen: GeZGiN
Dünyanın en uzun kristal sualtı mağarası

Başlatan GeZGiNForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 5541
Son İleti 01 Şubat 2013, 15:58:00
Gönderen: GeZGiN