Doğa Sporları - DoğaKolik

Kuzalan Tabiat Parkı / Giresun

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5443
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Kuzalan Tabiat Parkı / Giresun
« : 17 Eylül 2017, 08:49:11 »
Giresun'un Dereli ilçesindeki Kuzalan Tabiat Parkı, bin 800 metre devam eden traverten grubu, şelaleri, ormanları ve birçok doğal güzelliği bünyesinde bulunduruyor.Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinde bulunan ve Kuzalan Şelalesi ile dikkati çeken Kuzalan Tabiat Parkı'nın en önemli kaynak değerlerini doğal yolla oluşmuş şelalesi ve traverten su kaynağı yapısı oluşturuyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 2013 yılında tabiat parkı ilan edilen Kuzalan, bitki örtüsü bakımından zengin biyolojik çeşitliliğe sahip.

Orman ve Su İşleri 12. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kuzalan Tabiat Parkı'nın 4 bin 820 dönüm alana sahip olduğunu söyledi.

Alanın en önemli kaynak değerinin bin 800 metre devam eden traverten grubu olduğunu belirten Kuduban, bu traverten grubunun, kalkerli su kaynağından çıkarak bin 800 metrede 6 şelale, 3 subasar ormanı ve 2 şimşir ormanı bulundurduğunu ifade etti.

Kuduban, tabiat parkındaki traverten grubunun özelliklerine de değinerek, "Travertenler, orman içinde olması dolayısıyla dünyada tek. Bildiğim kadarıyla Finlandiya'da, 400 metrelik bir traverten oluşumu var. Dünyada orman içinde bin 800 metre, yaklaşık 60 metre genişlikte devam eden, belli yerde kümülüs oluşumu yapan traverten yok." dedi.

Tabiat parkında kaynak değeri olarak bir mağara ve bir ahşap değirmen bulunduğunu dile getiren Kuduban, alanda kalkerli sular etrafında 6 gölet şeklinde havuz da yer aldığını kaydetti.

Kuduban, tabiat parkında anıt ağaç niteliğinde 5 ladin ve 3 kayın ağacı olduğunu belirterek, "Buradaki ladin ağacı Karadeniz'deki örümcek ormanlarıyla eş değere sahip. 170 ve 145 santimetre çapında olan göknar ve ladin ağaçlarının boyları 50 metreye ulaşmaktadır." ifadesini kullandı.

Tabiat parkında demirli ve kükürtlü mineral sular da olduğunu anlatan Kuduban, bunların da ayrı kaynaktan çıktığını söyledi.

"Travertenler boyunca patika yürüyüş yolu yapılıyor"

Kuduban, vatandaşların tabiat parkını gezerken ihtiyaçlarını karşılamaları için alan düzenlemesi yapıldığını da ifade ederek, 24 kameriyenin yanı sıra büfe, satış stantları, barbekü ve çeşmelerin yapımının sürdüğünü anlattı.

Travertenler boyunca bin 800 metrelik patika yol düzenlenmesi yapıldığını da vurgulayan Kuduban, "Şu ana kadar 600 metresi düzenlendi. Patika yol boyunca şelaleler için ahşap seyir terasları da planlandı. Onlar da ağustos sonuna kadar tamamlanacak." diye konuştu.Kuzalan Tabiat Parkı'nın mükemmel bir alan olduğunu vurgulayan Kuduban, "Tabiat parkımız ziyaretçilerini bekliyor. Tanıtıldıktan sonra da sadece Giresun'un, Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı tabiat parklarından biri olacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği (GİRTAB) Müdürü Tamer Uzuner ise orman içindeki bin 800 metre travertenin doğa harikası olduğunu söyledi.

Denizli Pamukkale'deki travertenlere değinen Uzuner, "Bu konuda Giresun'un da benzer bir yapıya sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Giresun şehir merkezinden 45 kilometre mesafede bulunan Kuzalan Tabiat Parkı eşsiz bir yer. Burada çam ormanları içerisinde orman güllerinin kokusunu içinize çekerek güzel vakit geçirebilirsiniz." değerlendirmesinde bulundu.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2301.0

 

Otağtepe Parkı – Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Özell

Başlatan YesilisevForumun GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 2835
Son İleti 03 Kasım 2018, 09:57:05
Gönderen: Yesilisev
Otağtepe Parkı – Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi Hakkında Bilgiler

Başlatan aşkkuşuForumun YURT İÇİ GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 3717
Son İleti 18 Nisan 2018, 09:58:42
Gönderen: aşkkuşu
Kuşcenneti Milli Parkı (Manyas Kuş Cenneti) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Özelli

Başlatan DoğadannForumun GEZGİNİN REHBERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 4108
Son İleti 07 Mart 2018, 18:00:24
Gönderen: Doğadann
Yedigöller Milli Parkı parke taşları ile döşenmeye başlandı.

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 4114
Son İleti 16 Kasım 2011, 23:59:28
Gönderen: GeZGiN
İğneada’nın longoz ormanları Türkiye’nin 39. milli parkı oldu

Başlatan peperudaForumun KIRKLARELİ

Yanıt: 2
Gösterim: 7603
Son İleti 05 Nisan 2019, 16:47:47
Gönderen: GeZGiN