Doğa Sporları - DoğaKolik

Karavan Türleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4686
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Karavan Türleri
« : 13 Ekim 2009, 14:26:29 »
 
Karavan çeşitleri en genel olarak 2 ye ayrılır, bunlar

+ Önde kendisini çekecek olan bir araca bağlı olan römork şeklinde ÇEKME KARAVAN , diğeri ise

+ Motoru kendi üzerinde olan genel de büyük motorlu ticari taşıtların şasesinin üzerine monte edilmiş MOTOKARAVAN

Bunun dışında alt kategorilere de ayırmak mümkündür.Avrupa standartlarına göre karavan türlerini aşağıdaki gibi sınıflandırmak mümkündür.

•A-class (AC) - A sınıfı Karavanlar ; Bunlar 7.5 tondan daha büyük olan motokaravanlar olup, orta ve büyük olarak ayrılabilirler. Genelde içlerinde hidrolik sistemlerle kontrol edilen araba garajları vardır. İçi lüks olarak döşenmiştir, villa konforunu eksiksiz sunabilir.


•Overcab (OC) Karavanlar ; Ortaboy motokaravanlardır. Genelde Fiat Ducato, Renault Master, Ford Transit gibi ticari taşıtlar üzerine monte edilir, karavanın kasa kısmı sürücü kabininin üzerine taşar. Bu taşan kısımda ise Fransızların "capucine-kapuçin", İngilizce "alcove" , bizde ise alkovan olarak geçen şöför mahalli üzeri yatak çıkıntısı bulunur.


•Low profile (LP) Karavanlar ; OC ye göre daha küçük motorlu ticari taşıtlar üzerine monte edilir. yatak kısmı kasa içerisinde olup, OC ye göre daha küçük mutfak, tuvalet e sahiptir. Genelde sandalye masa gibi kısımlar dışarıda kullanmak üzere tasarlanmıştır.


•High top (HT) Karavanlar; Yüksek panel vanlar üzerine yapılmıştır. Genelde şase bozulmadan mevcut panelvanın içerisine eklemeler yapılarak üretilir. 2.8 - 4.5 ton arasında ağırlığa sahip olabilirler.


•Rising roof (RR) Yükselir Tavanlı Karavanlar; Tavanı yükselerek genişleyen genelde panelvanlar üzerine modifiye ile imal edilen araçlardır. Genelde yükselen tavanın yükselen kısmının çevresi su geçirmez, suya ve rüzgara dayanıklı çadır kumaşından oluşur. Genel seçim Volkswagen ve Ford Transitten yada dır.


•Fixed roof (FR) Sabit Tavan Karavanlar ; Tavanı sabit olan bildiğimiz panelvan dan ibarettir. Oturakları ve yatakları aracın dışarısına çıkarılır, genelde çadırla beraber düşünülebilir, Ford transit, Fiat scudo, hatta doblo bile kullanılabilir. Minimal ihtiyaçları için Fiat Doblo yu kullanan karavancılar bile mevcuttur.


•Dismountable (DM) Karavanlar ; Bunlar pickup tarzı araçların kasalarının modifiye edilerek kapatılmasıyla oluşturulmuştur. Toyota, Mitshubishi, Ford, Nissan gibi Pickup araçların kasaları kapatılır, içerisi modifiye edilir. Buzdolabı, ocak gibi ihtiyaçlar için uygun modifiyeler kolaylıkla yapılabilir.


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=50.0
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2011, 23:31:29 Gönderen: GeZGiN »

 

Ekolojik Karavan Rüzgar ve Güneş Enerjisi ile kendi Elektriğini Üretiyor

Başlatan GeZGiNForumun ENERJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 5494
Son İleti 17 Eylül 2012, 14:14:17
Gönderen: GeZGiN
Yolların Sert Çocuğu: “Mercedes-Benz Zetros 6×6 Karavan”

Başlatan DoğadannForumun GENEL KONULAR

Yanıt: 2
Gösterim: 3632
Son İleti 26 Aralık 2016, 01:03:59
Gönderen: Doğadann
Açık hava gezisi için teleskopik bisiklet Karavan

Başlatan GeZGiNForumun GENEL KONULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 1275
Son İleti 06 Ekim 2018, 03:05:36
Gönderen: GeZGiN
Karavan için Ranzalı Yatağa Dönüşen Koltuk

Başlatan GeZGiNForumun İÇ TASARIM

Yanıt: 0
Gösterim: 2344
Son İleti 17 Şubat 2018, 22:40:15
Gönderen: GeZGiN
Hangi Karavan Tipi Size Göre ?

Başlatan GeZGiNForumun GENEL KONULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 10161
Son İleti 13 Ekim 2009, 14:20:43
Gönderen: GeZGiN