Doğa Sporları - DoğaKolik

Türkiye’nin ilk Yavaş Köy adayı İzmir Çeşme’ye bağlı Germiyan oldu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 2715
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Yerel değerleri korumaya yönelik bir akım olan Slow Food için başvuruda bulunulan ve kabul edilmesi halinde Türkiye’nin ilk Slow Food (Yavaş) Köyü olacak İzmir’in Çeşme ilçesindeki Germiyan Mahallesi’nde çalışmalar hızlandı.Merkezi İtalya’da olan ve tüm dünyaya yayılmış bir örgütlenme modeli olan Slow Food, Türkiye’de de gittikçe yaygınlaşıyor. Slow Food için aday olunan İzmir’in Çeşme ilçesindeki Germiyan Mahallesi’ni de ayrı bir heyecan yaşanıyor. Mahalle’de çalışmalar adım adım devam ederken, Germiyan, başvurusu kabul edilmesi halinde ise Türkiye’nin ilk Slow Food Köyü olarak kayıtlara geçecek. Bu unvan, Germiyan’ın yeni yasayla birlikte mahalle olmasına rağmen aynı kalacak.

Germiyan’ın yerel değerlerinin korunması için yoğun çaba gösteren Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Germiyan Slow Food Topluluğu Sözcüsü Yrd. Doç. Dr. Engin Önen, çağımızda beslenme ve gıda konusunda ciddi kaygılar olduğunu ifade ederek, “Bundan dolayı dünyada ’Slow Food’ adıyla başlayan bir akım var. Belli ölçüde, endüstriyel ürünlere karşı gerçek, temiz gıdayı öne çıkarmaya yönelik bir akım. Aynı zamanda yerel değerleri korumaya yönelik bir akım. Merkezi İtalya’da ama tüm dünyaya yayılmış bir örgütlenme modeli” dedi.

Şu anda aday durumundayız. Köyden 25 üyemiz var. Grubun sözcülüğünü ben yapıyorum diyen Önen, “Yılda 6 kez Slow Food konseptine uygun etkinlikler gerçekleştireceğiz. Eğitim, festival, ev ve ot yemekleri gibi bir takım etkinlikler yapacağız” şeklinde konuştu.

Germiyan Köyü’nde, Toprak Ana (Terra Madre) Günü çerçevesinde  12 Aralık Cumartesi günü, İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası’nda etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Kaynak : (İHA)

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1988.0Etiket:
 

Türkiye'nin hava kirliliği haritası açıklandı: Havası temiz tek il Rize

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 160
Son İleti 03 Aralık 2017, 09:34:49
Gönderen: GeZGiN
Türkiye'deki Orman Yangınlarının Sebepleri nelerdir ?

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 38
Son İleti 11 Mart 2018, 00:07:33
Gönderen: GeZGiN
Türkiye’nin 10. Citta Slow şehri, Şavşat

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 844
Son İleti 13 Ekim 2015, 03:04:26
Gönderen: GeZGiN
Türkiye’nin en iyi 10 fidanlığı

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 1
Gösterim: 5992
Son İleti 27 Ağustos 2012, 14:27:21
Gönderen: ict3055
Türkiye'deki İlk 'Slow Food' Köyü Germiyan Seçildi

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 730
Son İleti 16 Mayıs 2016, 22:14:48
Gönderen: GeZGiN