Doğa Sporları - DoğaKolik

Patates Tarihçesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4547
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Patates Tarihçesi
« : 16 Kasım 2015, 07:37:44 »
Günümüzde çağdaş botanistler patatesin anavatanının Güney Amerika olduğu konusunda uzlaşmışlardır. Öyle ki patates And dağları'nda yabani türler olarak belirmiş ve buradan Kolombiya ve Venezuela'ya oradan da Şili ve kuzey Arjantin'e gelmiştir. En sonunda tüm türler Peru'da ekilmeye başlamıştır. Patates ekimine dair günümüzdeki tek kanıt yaklaşık 7.000 yıl önce Peru'da gerçekleşmiş olmasıdır.

Patatesi Avrupa'ya ilk kez İspanyalı bir fatih olan Pedro Cieza de León getirmiştir. İsmini Quechua dilinden alan patates, aynı yıllarda İspanya'da ekilmeye başlandı.

Patatesin ekimi 1540'larda Fransa'da başladı. Patatesi 1590'da ilk olarak botanik literatürüne geçiren İsviçreli botanist Gaspard Bauhin'dir.

Kullanıldığı yerler
Şeker hastalarına faydalıdır. Susuzluğu giderir. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yararlıdır. Karaciğer şişliğini de giderir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Damar şişliğinde faydalıdır. Sert bir şey yutulduğu zaman yabancı maddenin vücuda zarar vermeden çıkartılmasını sağlar. Patates yemek basur memesi, yanık ve çıbanların ağrılarını geçirir. Ana vatanı Amerika'dır.

Patates türleri
Patateslerin değişik türleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir: Granula, Esmeralda, Selma, Elizabeth, Jigglypuff vs. Almanya'da patatesler, market ya da pazarda satışa sunulurken cinsi ve özellikleri etikette belirtilir. Ayrıca en lezzetli olan bu iki tiptir. Bir tanesinin iç kısmı parlaktır ve hoş bir koku ve tada sahiptir, ayrıca, dağılmadan ve çabuk pişer.

Genel özellikleri
Bitkinin toprak altında kalan yumruları “patates” olarak bilinir. Bu yumrular nişasta bakımından zengin olduğundan önemli bir besin maddesidir. Patateste nişastadan başka belli bir oranda protein de bulunur; nişasta %20, protein %2'dir. Besin değeri 90 kaloridir. Bitkinin toprak üst kısımlarında zehirli alkaloidler bulunmasına karşılık yumruları zehirli değildir. Ancak çimlenmiş patateslerde de bu alkoloitler teşekkül ettiğinden zehirlenmelere sebebiyet vermektedir. Patates yumrularında bulunan nişasta taneleri yumurta veya armut şeklinde olup, 70-100 mikron büyüklüğünde tanelerden ibarettir. Patates dış kabuk rengine göre sarı ile kırmızı, etine göre beyaz ve sarı olarak ayrılır. Patates tohumuna milva denir. Özellikle Nevşehir Niğde illerinde yetiştiriciliği yapılır.Patates hakkında bazı bilgiler:

*Patatesi ilk kült ive eden Peru’nun İnka yerlileri olmuştur, tam 4000. yıl önce.

*Patates adı Amerika yerlileri tarafından ‘’Batata’’isminden gelmedir.

*Avrupa ya İspanyol gemiciler tarafından 16.yüzyılda gelmiştir.

*1845 ve 1846 yıllarında bir patates ülkesi olan İrlanda’da mahsulün bir mantar hastalığı nedeni ile yok olması 2 milyon kişinin göçüne sebep olmuştur. (Aslında vebadan ölmüşlerdir)

*Parmak Patates Amerika’da ilk kez Thomas Jefferson tarafından Beyaz Sarayda tanıtılmıştır. Bugün Amerika’da tüketimi 4 milyon tona ulaşmıştır.

*Dünya toplam patates üretimi 320 Milyon tondur.

*Patatesin %20 Kuru Madde %80 sudur.

*Patates 125 ülkede yetiştirilmektedir.

*1974 Yllında Eric Jenkins adlı İngiliz tek bir bitkiden 170 kg Patates yetiştirmiştir. Bu Rekor henüz kırılmış değildir.

*Guiness rekorlar kitabına geçen yetiştirilmiş en büyük patates 1795 yıllında İngiltere de yetiştirilen 9 kg 200 gr ağırlığındaki yumrudur.

*Patates Ekim 1995 yıllında uzayda yetiştirilen ilk sebze unvanına sahiptir.

*Patatesin gerçekte bir diyet bitkisi olduğunu biliyor musunuz? Bir orta boy patates sadece 100 kaloridir.

*Patateste portakaldan daha fazla Vitamin C vardır.

*Patateste Muzdan daha fazla Potasyum vardır.

*Patatesde Elmadan daha fazla Lif vardır.

*Patates Amerika’da süt ürünlerinden sonra en çok tüketilen gıdadır.

*Patates cips ilk kez1853 yıllında bir restoranda aşçı olarak çalışan Amerikalı

George Crum tarafından yapılmıştır. Bir müşterisinin kalın gördüğü parmak patatesi geri çevirmesine kızan Crum patatesi çatalla alınmayacak kâğıt inceliğinde keserek servis etmiş ve diğer günlerde müşteriler tarafından sipariş edilmeye başlanmıştır. Patates çipsi (yonga) Avrupa’da ilk kez 1921 yıllında İngiltere tarafından tanıtılmıştır. Bugün Amerika’daki perakende çips satışı 6 milyar Dolar seviyelerine, üretiminde çalışan insan sayısı ise 65000 kişiye ulaşmıştır.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1918.0
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2015, 07:45:34 Gönderen: GeZGiN »

Etiket:
 

Halikarnas Mozolesi (Kral Mausollos’un Mezarı) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Başlatan DoğagezginiForumun GEZGİNİN REHBERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 3324
Son İleti 09 Mart 2018, 15:42:07
Gönderen: Doğagezgini
Efes Antik Kenti Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Başlatan aşkkuşuForumun GEZGİNİN REHBERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 2699
Son İleti 27 Nisan 2017, 11:36:01
Gönderen: aşkkuşu
Palmira Antik Kenti Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Başlatan aşkkuşuForumun TARİH KÜLTÜR VE SANAT

Yanıt: 0
Gösterim: 1367
Son İleti 06 Mart 2018, 15:57:04
Gönderen: aşkkuşu
Palmira Antik Kenti Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Başlatan aşkkuşuForumun YURT DIŞI GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 2953
Son İleti 26 Nisan 2018, 10:37:04
Gönderen: aşkkuşu
Karain Mağarası Hakkında Bilgiler; Nerededir? Özellikleri ve Tarihçesi

Başlatan YesilisevForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 3035
Son İleti 02 Ocak 2017, 13:07:48
Gönderen: Yesilisev