Doğa Sporları - DoğaKolik

‘Eşek Kekiği’ ve ‘Bilyeli’ İçin Hasat Zamanı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 2821
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Yüksek aroması ve keskin tadıyla ünü yurt dışına kadar ulaşan Sütçüler kekiği için hasat zamanı başladı. Adını Isparta’nın Sütçüler ilçesinden alan bu kekik türünün yanı sıra ‘bilyeli’, ‘eşek kekiği’ ve ‘Tota kekiği’ gibi yerel adlarla da anılan kekikler, yöre halkına önemli bir gelir sağlıyor. Antalya ve Isparta sınırlarına yayılan Torosların yüksek rakımlı yaylalarında doğal ortamında yetişen ve şifa kaynağı olarak bilinen Sütçüler kekiği ve diğer türler Eylül ayında yetkililerin denetiminde hasat ediliyor.Sütçüler Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içinde bulunan Sarımehmetler, Gümü, Çandır, Bekirağalar, Kasımlar ve Kesme köylerinde başlayan kekik hasadı öncesinde yöre halkı ve muhtarlara yetkililerce bilgi verildi. Antalya sınırlarında ise Manavgat’a bağlı Çaltepe, Ballıbucak ve Değirmenözü köylerinde kekik hasadı yapılıyor. Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırlarındaki Elmalı Yayla’da yetişen kekikler, hasat edildikten sonra katırlarla köylere taşınarak işleniyor.

Bu Yıl 500 Ton Kekik Toplanması Bekleniyor

Kekik hasadının başlaması nedeniyle Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, 2013 yılında 210 ton toplanan kekikte bu yıl artış beklendiğine işaret edilerek, yaklaşık 500 ton kekik toplanmasının beklendiği kaydedildi. Kekiğin toplanması ve satım işinin kooperatifler aracılığı ile yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, köylülerin bu işten gelir elde ettikleri dile getirildi.

Köylülere Yılda 2 Milyon Lira Gelir

Odun Dışı Orman Ürünleri kategorisinde önemli bir yer tutan kekik türlerinin, doğal dengenin korunması durumunda sürekli olarak gelir getiren bir tür ‘yeşil altın’ olduğu belirten köylüler, kazançlarından memnun. Yaş olarak 1, 50 kuruşa alıcı bulan kekik kuru olarak ise 4 liraya satılıyor. Yöre köylerinin doğadan topladıkları kekikten yılda yaklaşık 2 milyon lira gelir elde ettiği belirtilirken, Sütçüler kekiğinin en önemli tüketicileri ise Avrupa ve Uzakdoğu ülkeleri. Yöreden toplanan kekiklerin yüzde 10’u iç pazarda tüketilirken yüzde 90’ı ihraç ediliyor.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1753.0
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2014, 12:49:10 Gönderen: GeZGiN »Etiket:
 

BBC Earth mutluluğu paylaşmak için 50 saatlik doğa videosu ve sesi yayınladı

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 158
Son İleti 18 Şubat 2018, 01:49:49
Gönderen: GeZGiN
Okyanuslar için tehlike alarmı

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 352
Son İleti 09 Haziran 2017, 06:21:10
Gönderen: GeZGiN