Doğa Sporları - DoğaKolik

Dünyanın en yeşil ülkeleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4690
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Dünyanın en yeşil ülkeleri
« : 04 Şubat 2016, 22:59:10 »
Dünyanın en yeşil ülkeleri sizce hangileri olabilir? Maalesef Türkiye aralarında yok… İşte dünyanın en yeşil ülkeleri!

Dünya Ekonomi Forumu’nda Yale ve Columbia üniversiteleri her yıl ortak bir rapor açıklıyor. Liste her sene, hükümetlerin ve ulusların doğayla ilgili aldıkları kararları ve hedeflerini yerine getirme oranına göre değişiyor. Bu liste geçtiğimiz yılın en yeşil 10 ülkesini ve 100 üzerinden aldıkları puanları gösteriyor.

İşte, dünyanın en yeşil 10 ülkesi…

İzlanda: Puanı 93,5. Yemyeşil doğasıyla dünyanın en güzel ülkeleri arasında yer alan İzlanda, en yeşil ülkeler sıralamasında başı çekiyor. İzlanda halkı jeotermal enerji kaynaklarını kullanmaya özen gösteriyor. Elektrik ve ısınma enerjisini hidrojenden sağlıyor. Ülkede kullanılan toplam enerjinin %82'si hidrojen ve jeotermal kaynaklardan elde ediliyor. Kömür, üretilen enerjinin sadece %18'inde kullanılıyor.

İsviçre: Puanı 89,1. Yıllardır en yeşil ülke sıralamasında birinci sırada yer alan İsviçre birinciliği İzlanda'ya kaptırsa da ikincilik koltuğuna oturmuş durumda. Buna rağmen İsviçreliler daha yeşil bir dünya yaratmak için yoğun çaba göstermeye devam ediyorlar. Bazı kasabalarda motorlu araç kullanmanın yasak olduğu İsviçre, yeniden birinciliğe oynayabilir.

Kosta Rika: Puanı 86,4. Kosta Rika hükümeti de İzlanda'nın enerji politikalarını uygulama konusunda oldukça kararlı. Hükümet 2021 yılında karbon salımını sıfıra düşürmeyi hedefliyor. Ülkede yıllarca sanayileşmeye yer açmak için ormanlar katledildi, şimdi ise yeniden yeşillendirme çalışmaları yapılıyor. Kosta Rika'ya son beş yılda beş milyon ağaç dikildi.

İsveç: Puanı 86. Doğa dostu ürünler kullanmaya özen gösteren İsveç, 2020 yılı itibarıyla fosil yakıtların aşamalı olarak kaldırılacağını duyurdu. Hükümet ayrıca ısınma konusunda da oldukça hassas davranıyor. Kerestelerden çıkan talaş bile ısınmada kullanılıyor.

Norveç: Puanı 81,1. Ülkenin kutuplara yakın kuzey kesimlerinde iklim değişikliği nedeniyle doğal denge biraz bozulmaya başladı. Ekonomi yakıt ihracatına dayalı olsa da, ülke karbon salımını 2030'da sıfıra indirmek için çalışmalar yapıyor. Hükümet mazot fiyatlarını eko-yakıtlardan daha pahalı tutarak insanları doğa dostu enerji kaynaklarına yöneltmeyi hedefliyor.

Mauritius: Puanı 80,6. Küçük bir ada olan Mauritius, kaynakları kısıtlı olmasına rağmen doğa dostu çalışmalarına ara vermiyor. Hükümet, kullanılan materyelleri geri dönüşüm yoluyla geri kazanmaya çalışıyor.

Fransa: Puanı 78,2. Fransa'nın yeşil ülkeler sıralamasında bu kadar yukarıda olma nedenlerinin başında doğa dostu yakıtlar, enerji tasarrufu, yenilenebilir enerji kaynaklarındaki artış, organik tarımın yaygınlaşması gibi faktörler geliyor.

Avusturya: Puanı 78,1. Avusturya hükümeti, Çek Cumhuriyeti'yle sınırlarını doğa dostu bahçelerle kaplamak üzere antlaşma yaptı. Bu bahçelerde meyve ağaçları, çeşit çeşit bitki ve çiçekler yetiştiriliyor. Avusturya bu anlamda yeşil dostu ülkeler arasında oldukça iddialı.

Küba: Puanı 78,1. Küba halkı, deniz suyunun toprağı heba etmesini engellemek için su seviyesini düşük tutmaya çalışıyorlar. En can alıcı projeleri ise Guama bölgesinde hidroelektrik kullanılmaya başlanması. Hükümet bu bölgedeki tüm evleri hidroelektrik santrale bağlama ve ihtiyaçları olan elektriği bu yolla sağlama çalışmaları yürütüyor.

Kolombiya: Puanı 76,8. Geçtiğimiz yıllarda birçok orman katliamına sahne olan Kolombiya, artık bunun önüne geçmiş durumda. Hükümet, birçok doğa dostu projeyi hayata geçirme kararı aldı. İnşaat sektöründe artık çelik yerine bambu kullanımı yaygınlaşıyor. Ülkede bolca bulunan endemik türleri koruma altına almak için birçok milli park kuruldu.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1995.0
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2016, 23:06:00 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: yeşil en yeşil green 
 

Dünyanın yeni turizm akımı "Cittaslow"

Başlatan rebbiForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 4431
Son İleti 19 Ekim 2009, 13:10:43
Gönderen: rebbi
Vietnam'da bulunan mağaranın dünyanın en büyük mağarası olduğu tespit edildi.

Başlatan GeZGiNForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 1
Gösterim: 3211
Son İleti 24 Ocak 2018, 01:19:34
Gönderen: Voyager
Dünyanın en tehlikeli yollarından: Guoliang tüneli

Başlatan GeZGiNForumun ASYA KITASI

Yanıt: 0
Gösterim: 4634
Son İleti 04 Temmuz 2012, 11:05:04
Gönderen: GeZGiN
Dünyanın en uzun kristal sualtı mağarası

Başlatan GeZGiNForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 5560
Son İleti 01 Şubat 2013, 15:58:00
Gönderen: GeZGiN
Dünyanın En Pratik ve Kolay Nar Soyma Tekniği

Başlatan GeZGiNForumun YEME-İÇME REHBERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 3544
Son İleti 27 Ekim 2017, 14:35:12
Gönderen: GeZGiN