Doğa Sporları - DoğaKolik

Bisiklet Lisansı Nasıl Çıkartılır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4690
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Bisiklet Lisansı Nasıl Çıkartılır?
« : 02 Ağustos 2018, 02:36:55 »
Ülkemizde düzenlenen bisiklet yarışlarına bisiklet lisanssız katılabilmek mümkün değildir. Lisanslı bir bisiklet sporcusu olabilmek için ilk olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün (GSGM) öngördüğü Sporcu Lisansının alınması gereklidir. Bisiklet sporu bireysel katılım kabul ettiğinden lisansınızı ferdi lisans ya da bağlı bulunacağınız kulüp lisansı olarak çıkartabilirsiniz. Bunun için gerekli işlemler sırasıyla şu şekilde gerçekleştirilmelidir.
 

1.Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine (GHSİM) güncel 2 adet vesikalık fotoğraf, Elektronik ortamda doldurulan Tescil fişi ile gidilmesi gerekmektedir.
 

Tescil Fişi İçin Tıklayınız
 

2. Sporcu olmanın ilk şartı sağlıktır. Bu sebeple bir sağlık kurumundan (Devlet Hastahanesi, Sağlık Ocağı, Kulüp Doktoru vs.) sağlıklı olduğunuza dair doktor imzalı bir rapor almanız gerekmektedir.
 

3. T.C. Nüfus Cüzdanınız ile birlikte tekrar GHSİM’ne giderek işlemleriniz için başvurunuzu tamamlayın. İl Müdürlüğünün çalışma planına göre aynı gün ya da aynı hafta içinde onaylı sporcu lisansınızı edinmiş olacaksınız
 

4.Lisanslar 1 yıl boyunca geçerliliklerini korur.
 

5.Her yıl 1 Ocak’tan itibaren sağlık kontrolünden sonra lisansların vizeleri yapılarak yenilenmelidir.
 

6. GSGM onaylı lisansınız ile Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun yarış takviminde bulunan ulusal tüm yarışmalara katılabilirsiniz
 

7. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun Türkiye içinde düzenlediği uluslararası yarışmalara, Milli Takım düzeyindeki şampiyona ya da kulüp düzeyindeki diğer yurt dışı yarışmalara katılabilmek için ise “Uluslararası Bisiklet Birliği” UCI tarafından belirlenen kurallara uygun “Bisiklet Sporcusu Lisansı”nın elde edilmesi gerekmektedir.
 

8. “UCI Lisansı” olarak adlandırabileceğimiz bu lisansın verilmesi ulusal federasyonların yetkisindedir. Ülkemizde de Türkiye Bisiklet Federasyonu bu lisansı onaylayarak vermekte. Ancak bu lisansın elde edilmesinden önce gerçekleştirilmesi gereken ön koşul, TC Kanunlarına ve Bisiklet Federasyonu’nun bağlı bulunduğu “GSGM yönetmeliklerine” göre GSGM sporcu lisansına sahip olmaktır.
 

9.
GSGM sporcu lisansınızı aldıktan sonra UCI lisansı almak için tek yapılması gereken şey 50 TL ücretin Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanlığı Garanti Bankası Anafartalar Şubesi TR85  0006 2000 7110 0006 2984 05 nolu hesap numarasına yatırılması gerekmektedir.Bundan sonra yapılacak işlem Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünden çıkartılan lisansın bir örneği, banka dekontu, fotoğraf , adres ve telefon bilgilerini info@bisiklet.gov.tr adresine gönderilmesi yeterlidir.
 

Not: Uci lisansı yalnızca yurt içi dağ bisikleti C1,C2,C3 yarışlarında Büyük Erkek, Büyük Bayan, Genç Bayan, Genç Erkek kategorilerinde geçerlidir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3465.0

Etiket: Bisiklet Lisansı 
 

Kano nedir,Kano Nasıl Yapılır?Kano Yapılabilecek Parkurlar

Başlatan GeZGiNForumun SU SPORLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 3222
Son İleti 11 Şubat 2018, 12:04:53
Gönderen: GeZGiN
Rafting Nedir, Rafting Nasıl Yapılır?

Başlatan GeZGiNForumun SU SPORLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 5090
Son İleti 26 Eylül 2014, 21:58:40
Gönderen: GeZGiN
Histogram Nedir? Fotoğraftaki Histogram Grafiği Nasıl Okunur?

Başlatan GeZGiNForumun TEKNİK VE EKİPMAN

Yanıt: 1
Gösterim: 2415
Son İleti 07 Kasım 2018, 18:09:38
Gönderen: Doğadann
Mağaracılık, Mağaralar Nasıl Oluşur? Turizme Açılan Mağaralar hangileridir?

Başlatan GeZGiNForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 4431
Son İleti 12 Şubat 2018, 11:33:06
Gönderen: GeZGiN
Dekompresyon (Vurgun) Nedir? Nedenleri Nelerdir - Nasıl Önlenir?Tedavisi

Başlatan GeZGiNForumun DALIŞ

Yanıt: 0
Gösterim: 10990
Son İleti 19 Ağustos 2013, 15:16:03
Gönderen: GeZGiN