Doğa Sporları - DoğaKolik

Aladağlar'da Kimlik Bildirim Zorunluluğu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4681
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Aladağlar'da Kimlik Bildirim Zorunluluğu
« : 20 Ocak 2012, 10:49:21 »
Dağcılara kimlik bildirimi zorunluluğu

Niğde Valiliği, Demirkazık, Bolkar ve Aladağlar'a tırmanacak yerli ve yabancı dağcılara, kimlik bildirimi zorunluluğu getirdi.Niğde Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamada,dağcılık, kamp ve trekking faaliyetlerinin yapıldığı Demirkazık ve Aladağlar'ın çıkılması izne tabi olan dağlar arasında yer almadığı anımsatıldı. Demirkazık ve Aladağlar bölgesine dağcılık, kamp ve trekking faaliyetlerinde bulunmak üzere yılda yaklaşık 2-3 bin yerli ve yabancı turistin geldiğinin ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi:

''Demirkazık Dağı ve Emni Vadisine giriş güzergahları üzerindeki belirli noktalara, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler ile dağcıların, yetkili makamlara bilgi vermeleri ve dağda bulundukları sırada herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda 156 Jandarma İmdat hattına ihbarda bulunmaları konusunda Çamardı İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından Türkçe ve İngilizce 8 adet uyarıcı levha konulmuştur. Buna rağmen özellikle yaz aylarında Çamardı Kaymakamlığına veya Çamardı İlçe Jandarma Komutanlığına bilgi verilmeden Demirkazık Dağı bölgesine zaman zaman bazı grupların geldiği bilinmektedir.

Ayrıca Aladağlar bölgesine komşu illerimiz olan Kayseri ve Adana'dan da çıkış yapılabilmekte, bu kişi ve grupların faaliyetlerinden de maalesef yasal bir zorunluluk bulunmadığı için bilgi sahibi olunamamaktadır.

Dağcıların Demirkazık, Bolkar ve Aladağlar'da tırmanış, kamp, trekking gibi doğa sporlarını yaptıkları sırada düşerek yaralanma, mahsur kalma, donma, kaybolma gibi olaylar meydana gelmekte, mülki makamlar veya kolluk kuvvetlerinin bu tür faaliyetlerden haberi olmadığı için mağdurlara ulaşılmasında güçlük çekilmektedir.

Bu nedenle, Demirkazık, Bolkar ve Aladağlar bölgesine doğa sporları yapmak üzere gelen turist ve dağcılar kimlik bilgileriyle birlikte dağa çıkış güzergahları,  kamp-konaklama bölgeleri, çıkış ve dönüş zamanları, rehberlerin kimlik bilgileri ile kendilerinin ve yakınlarının telefon numaraları gibi bilgilerini önceden ilgili makamlara bildirmeleri acil durumlarda kendilerine daha çabuk ulaşılmasını sağlayacaktır. Bildirim zorunluluğu rehberler ile turist ve dağcıların konakladıkları işletmeleri de kapsamaktadır.''Açıklamada, bildirimde bulunmayanlar kişiler ile rehber ve konaklama tesislerine Kabahatler Kanununun 32. maddesi kapsamında idari para cezası
verileceğini belirtildi.

*Emre aykırı davranış *

*MADDE 32.-* (1) Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka
uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idarî para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir.

(2) Bu madde, ancak ilgili kanunda açıkça hüküm bulunan hallerde uygulanabilir.

(3) 1.3.1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesine diğer kanunlarda yapılan yollamalar, bu maddeye yapılmış sayılır.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1287.0

Etiket: Aladağlar Dağ dağcı 
 

Dağcıların ilgi odağı olan Aladağlar’da ’Dağcılık Okulu’ açılıyor.

Başlatan GeZGiNForumun DAĞCILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 3556
Son İleti 07 Haziran 2015, 00:45:36
Gönderen: GeZGiN
Aladağlar Milli Parkı

Başlatan GeZGiNForumun NİĞDE

Yanıt: 0
Gösterim: 2883
Son İleti 01 Ekim 2011, 18:56:33
Gönderen: GeZGiN
Aladağlar - Niğde

Başlatan GeZGiNForumun TÜRKİYE ROTALAR

Yanıt: 0
Gösterim: 3974
Son İleti 13 Mart 2013, 15:22:51
Gönderen: GeZGiN