Doğa Sporları - DoğaKolik

Tuz Mağarası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Voyager

  • *
  • 39
  • Cinsiyet: Bay
Tuz Mağarası
« : 03 Nisan 2018, 07:08:07 »
Çankırı’nın en önemli doğa turizm merkezlerinden biri olan Tuz Mağarası, 5 bin yıllık bir geçmişe sahiptir ve Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervini bünyesinde barındırmaktadır. İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan mağarayı gezmeden önce izin alınması gerekmektedir.Çankırı’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir Tuz Mağarası. Merkez ilçesinde bulunan Tuz Mağarası, Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir. Burada yapılan üretimlerin ardından mağarada birçok galeri oluşmuştur. İçerisinde bulunan ve tuzdan oluşmuş sarkıt ve dikitler oldukça çekici.

Tuz Mağarası’nın girişinden bir kamyon rahatlıkla geçebilir ve içerisi karayolu tünelleri gibidir. Bu mağarayı ziyaret edenler muhteşem bir atmosferde uzun ve keyifli bir yeraltı dünyasına tanık olur. Mağaranın en dikkat çekici durumu; burada bulunan ve 200 yıldır bozulmadan kalan bir eşeğin cesedidir. Bulunduktan sonra MTA Müzesi’ne kaldırılmıştır. Fakat ceset bozulmaya başlayınca tekrar mağaraya getirilmiştir

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2666.0

sanalulke

  • *
  • 2
  • Cinsiyet: Bay
Ynt: Tuz Mağarası
« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2018, 02:21:21 »
Çankırı tuz mağarasından evlerde dekor olarak kullanılan şifa kaynağı tuz lamba da yapılmaktadır, tuz lambalarının dolayısıyla kaya tuzunun faydalarını sitelerden toparladım özellikle astım, bronşit, uyku düzensizliği sorunu olanlar incelesinler.

Tuzun bileşimi sodyum klorürdür, ısındığı zaman havanın kalitesini ve oksijenini artırmaktadır. Kaya tuzu kalp rahatsızlığı, astım, bronşit, cilt rahatsızlıkları, horlama gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Çankırı tuz mağarasında çıkarılan tuzlar rafine edildikten sonra kaya tuzu olarak kullanılmaktadır. Bir diğer özelliği ise konsantre olması yani diğer tuzlardan 2 kaşık atılıyorsa kaya tuzundan 11 kaşık atılması yeterli olmaktadır.

Cilt rahatsızlıkları için kaya tuzundan sabun yapılmaktadır. Banyo yaptıktan sonra kaya tuzunu vücudunuza sürdüğünüzde cilde iyi gelmektedir. saç dibindeki kepeklenmeleri ve dökülmeleri önlemektedir. Sivilce, egzama, mantar gibi cilt rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Çankırı tuz lamba evlerde de tuz lamba olarak kullanılmaktadır, sağlık açısından faydalı olduğu gibi dekoratif ürün olarak da kullanılmaktadır.

Tuzun kendisi antibakteriyeldir, yani mikrop öldürücü özelliği ile vücudumuzdaki mikropları öldürmektedir. Ayak terlemesine, mantara, kokuya faydalıdır. Kaya tuzunun ayak kokusunu yok ettiği gözlenlenmiştir. Aynı zamanda bulunduğu ortamda radyasyonu da yok etmektedir.

Bütün dünya tuza savaş açadursun eğer doğal mineral kaya tuzu alırsanız ve yemeklerinizde kullanırsanız faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz. Rafine tuz zararlıdır yani işlenmiş tuz birçok işlemden geçtiği için faydalı özellikleri yok oluyor. Bol kaya tuzu tansiyon, kalp, bronşit, akciğer hastaları rahatlıkla kullanılabilir. Evinize ya da ofisinize alacağınız tuz lamba ise havayı temizleyecektir.

kaynaklar:
https://www.sifatuzlamba.com/
https://www.furkandede.net/cankiri-tuz-magarasi-hakkinda-bilgi/

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2666.0

 

Vietnam'da bulunan mağaranın dünyanın en büyük mağarası olduğu tespit edildi.

Başlatan GeZGiNForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 1
Gösterim: 3223
Son İleti 24 Ocak 2018, 01:19:34
Gönderen: Voyager
Hızırşah – Karain Mağarası – Alazeytin – Domuz Çukuru - Muğla

Başlatan GeZGiNForumun EGE BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 3373
Son İleti 04 Nisan 2016, 22:25:56
Gönderen: GeZGiN
Karain Mağarası Hakkında Bilgiler; Nerededir? Özellikleri ve Tarihçesi

Başlatan YesilisevForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 3273
Son İleti 02 Ocak 2017, 13:07:48
Gönderen: Yesilisev
65 milyon yıllık 'Antor Mağarası' görenleri büyülüyor!

Başlatan GeZGiNForumun BİTLİS

Yanıt: 0
Gösterim: 2482
Son İleti 23 Nisan 2018, 06:38:29
Gönderen: GeZGiN
Dünyanın en uzun kristal sualtı mağarası

Başlatan GeZGiNForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 5575
Son İleti 01 Şubat 2013, 15:58:00
Gönderen: GeZGiN