Doğa Sporları - DoğaKolik

Zeytinliköy - Gökçeada

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4526
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Zeytinliköy - Gökçeada
« : 10 Eylül 2013, 13:20:55 »
Zeytinli zamanında adanın en canlı, en kalabalık yerlerinden biriymiş. Şimdi nispeten sayısı fazla dükkanlarıyla en sık ziyaret edilen köylerden. Yaz-kış sürekli yaşayan kişi sayısı 50-60 civarında. Adından da anlaşılacağı gibi etrafı çok sayıda zeytin ağacıyla çevrili. Koruma altındaki 4 köyden biri.

Köyde hepsi dibek kahvesi ve bazıları sakızlı muhallebi, dondurma sunan 4 kahvehane bulunuyor. Hepsi köyün ufak meydanda toplanmış durumda.
Dibek kahvesiyle ünlenmiş Madam'ın Yeri'nin artık bir Madamı yok. 6 sene önce vefat edince bayrağı oğlu Kosta devralmış. Yazları Yunanistan'dan gelip kahvehaneyi açıyor.
Panayot ise dayısının 100 senelik kahvehanesini işletiyor. Bir tarafta doğduğu gün hediye edilen kahve fincanları bir tarafta yüzyıllık berber koltuğu, masalarda sabah kesip bardağa yerleştirdiği güller ile nostaljik ortamını koruyor.

Dibek kahvesi, taşa oyulmuş bir çukurda kahve çekirdeklerinin 10 kiloluk demirle ezildikten sonra elekten geçirilmesiyle yapılıyor. Kahve taze taze günlük hazırlanıyor. Her ne kadar tabelalarda hala dibek kahvesi yazsa da artık hiçbirinin elde demir bütün günü kahve çekirdeklerini ezerek geçirdiklerini sanmıyorum. Ama olsun fast food ile büyüyen bir nesil olarak bizde de o tadı ayırdedebilecek damak tadı kalmadı zaten! Siz en iyisi ismin büyüsüne kapılın ve nostaljik havasını koruyan köy meydanında kahve içmenin keyfini yaşayın.

Dünyadaki 300 milyon ortodoks Hiristiyanın ruhani lideri olan 1.Bartholomeos1940 yılında Zeytinli'de doğmuş. 1991 yılında Patrik ilan edilen Bartholomeos, senede birkaç kez doğduğu evi ziyarete geliyor.

Zeytinliköy'de 4 kahvehane dışında 1 butik otel, 2 tane de yemek yenilebilecek kafe bulunuyor. Cicirya denilen Rum mutfağına özgü hamur işini burada tatmak mümkün.

Eğer yolunuz sonbaharda köye düşerse, anayoldan köye sapan yolu sağlı sollu sarmış böğürtlenlerden tatmadan geçmeyin !

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1620.0

 

Gökçeada ( imroz )

Başlatan GeZGiNForumun ÇANAKKALE

Yanıt: 1
Gösterim: 5747
Son İleti 02 Kasım 2011, 18:17:36
Gönderen: GeZGiN
Gökçeada Tuz Gölü

Başlatan GeZGiNForumun ÇANAKKALE

Yanıt: 0
Gösterim: 1286
Son İleti 04 Mayıs 2018, 00:54:38
Gönderen: GeZGiN