Doğa Sporları - DoğaKolik

Yeşil Camii

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4686
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Yeşil Camii
« : 18 Aralık 2011, 21:46:44 »
Bursa Yeşil Camii, Bursa’da ilk dönem Osmanlı mimarisinin önemli örnekleri arasında yer alan bir tarihi yapıdır[1]. Caminin ünü, çini kaplamalarından gelir.

Cami, adını verdiği Yeşil semtindedir; Yeşil külliyesi yapılarındandır. “Yeşil” adını, bir zamanlar minarelerinde bulunan yeşil renk ağırlıklı süslemelerinden aldığı düşünülür[2]. Halen aktif olarak kullanılan caminin kapasitesi 2000 kişidir[2].

Kuzey cephe ortasındaki taç kapısında bulunan Arapça kitabeye göre mimarı Hacı İvaz b. Ahî Bayezıt (Hacı İvaz Paşa); bitirildiği tarih Aralık 1419’dur. İç mekanda, hünkar mahfili üzerinde yer alan yazıttan anlaşıldığı kadarıyla yapının nakkaşı, “Nakkaş Ali” olarak da bilinen Ali b. İlyas Ali’dir (ünlü divan şairi Lâmiî Çelebi’nin babası)[3]; süslemelerinin tamamlandığı tarih 1424'tür[1]. Osmanlı sultanlarından Çelebi Mehmet’in emri ile yapılan cami; Sultan’ın ölümü üzerine II. Murad devrinde tamamlanmıştır

Mimari Özellikleri
Yeşil Camii, Çelebi Mehmet tarafından aynı zamanda hükümet konağı olarak[4] inşa edilmiş iki katlı, iki kubbeli görkemli bir yapıdır.

Cami, ters T planlıdır. Kronolojik sıraya göre bu plandaki yapıların üçüncüsüdür[5](Öncekiler Orhan Gazi Camii ile Yıldırım Camii). Caminin büyük ve olağanüstü oyma süslemeleri bulunan ana kapısı kuzey cephede yer alır[2]. Kapıdan yan odalara açılan dar bir koridora girilir. Asıl ibadet alanına Bizans başlıklı iki sütunun ortasındaki alçak bir kapıdan girilir.

İbadet mekanın iki yanındaki simetrik odalar, sancaklardan gelenlerin meselelerinin görüşüldüğü yerler olarak yapılmıştı. Doğudaki oda Anadolu Beylerbeyliği’nden gelenler için, batıdaki oda Rumeli Beylerbeyliği’nden gelenler için kullanılıyordu[4]. Daha sonraları bu odalar mahkeme salonu olarak kullanılmıştır[4]. Girişin iki yanındaki merdivenlerle üst kata çıkılır. Yapının üst katında ortada hünkar mahfili, iki tarafında saray daireleri bulunur.

İbadet mekanı, aynı eksen üzerinde üzerli birer kubbe ile örtülü iki ana mekandan oluşur. Kubbelerin çapı 13metre, yerden yüksekliği ise 25metredir. Her iki kubbe büyük bir kemer ve kilit taşı ile birleştirilmiştir.

Mermer İşçiliği
Caminin yapımında Marmara Adası’ndan getirilen mermer kullanılmıştır; eser, Bursa’da yapılan ilk mermer abidedir[4] Eserin ön yüzü, pencereleri, kapısı, kitabeleri, kapı tavanı mermer işçiliğinin en güzel örneklerindendir.

Çinileri
Cami, mimari özellikleri yanında çini süslemeleri ile de büyük bir öneme sahiptir. Özelikle iç mekânda eyvanlar, müezzin mahfilleri, hünkar mahfili, tabhaneler, şahnişinler ve mihrap çini süslemenin yoğun olarak kullanıldığı bölümlerdir. Bunlar arasında bütünüyle çini ile kaplanmış mihrap zengin süslemeleriyle dikkat çeker[1].

Mihrap, eserin güney cephe ortasındadır. 1067 cm. yüksekliğinde ve 628 cm. genişliğindedir ve sır tekniğinde çinilerle kaplanmıştır. Erken Osmanlı döneminin ilk çini süslemeli mihrabıdır[1] Ağırlıklı olarak bitkisel motif ve kompozisyonlara sahip çinilerle kaplanmıştır. Yeşil Camii’indeki çinileri yapan usta, "Mecnun Mehmet’tir"[6].

Ahşap İşçiliği
Yeşil Camii’nin giriş kapısı ve pencere kapakları, devrin ahşap işçiliğinin güzel örneklerindendir. Mihrabın batısında bulunan, tepesi altıgen külahla örtülü minber de özenli bir ahşap işçiliğinin ürünüdür[6].

Hat Eserleri
Mihrap eyvanının doğu ve batı pencereleri üzerinde duvara asılmış birbirinin eşi olan daire biçiminde iki yazı levhası bulunur. Levhalarda “Amme suresi” yazılıdır[4]. Biri yeşil, biri kırmızı olan bu yazılardan birinde Bursa’da 19. Yüzyılda valilik yapmış Ahmet Vefik Paşa’nın adı geçer.

Minareleri
Caminin minarelerinin birisi kzeybatı, diğeri güneybatı köşesindedir. Minareler yapının 1855 depreminin ardından, 19. yüzyıl sonlarına doğru yapılmıştır. Orijinal minarelerin camiye adını veren yeşil çinilerle akplı olduğu düşünülür.

Külliye Yapıları
Yeşil Camii'nin inşasından sonra batısına medrese, doğusuna imaret yapılmıştır. Medrese, “Sultaniye Medresesi” olarak anılırdı [4]. Medrese binası, günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılır.

Caminin karşısında Bursa'nın en değerli anıtsal yapılarından biri olan Yeşil Türbe bulunur.

Bursa’daki “Sultan Han” ve “Fidan Han” adlı hanlar, Yeşil Camii’nin inşasından sonra Çelebi Mehmet’in isteği ile Hacı İvaz Paşa tarafından Yeşil Camii’ye gelir sağlamak için inşa edilmiştir[4].


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1263.0

Etiket: yeşil camii camii 
 

Ofisiniz "yeşil" olsun

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 2028
Son İleti 21 Temmuz 2012, 20:10:20
Gönderen: GeZGiN
Domates, yeşil biber, salatalık ve patlıcanda pestisit tespit edildi

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 1177
Son İleti 06 Temmuz 2015, 10:30:24
Gönderen: GeZGiN
Yeşil ot yiyen ineklerin sütleri neden beyazdır?

Başlatan GeZGiNForumun BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ

Yanıt: 0
Gösterim: 3195
Son İleti 01 Mayıs 2011, 11:31:42
Gönderen: GeZGiN
Büyük Akçaağıl (Yeşil) Gölü

Başlatan GeZGiNForumun RİZE

Yanıt: 0
Gösterim: 158
Son İleti 30 Ağustos 2018, 10:15:49
Gönderen: GeZGiN
Yeşil ağaçkakan (Picus viridis)

Başlatan GeZGiNForumun KUŞ TÜRLERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 34
Son İleti 19 Şubat 2019, 10:09:06
Gönderen: GeZGiN