Doğa Sporları - DoğaKolik

GEZGİNİN DÜNYASI - TRAVELLER'S WORLD => İL İL TÜRKİYE => BURSA => Konuyu başlatan: GeZGiN - 31 Ekim 2017, 11:58:07

Başlık: Sansarak Kanyonu
Gönderen: GeZGiN - 31 Ekim 2017, 11:58:07
İznik ilçesi sınırları içerisinde yer alan Sansarak Kanyonu Bursa'nın mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Sansarak Köyü'nde yer alan ve köyle aynı adı taşıyan bu kanyon, Türkiye'nin gizli cennetlerinden biri olarak adlandırılıyor.

[attachimg=1]

El değmemiş tabiatı ile doğanın güzelliklerini içerisinde barındıran Sansarak Kanyonu, Türkiye'nin en zorlu parkurlardan birine ev sahipliği yapıyor. 7 kilometre uzunluğa sahip olan Sansarak Trekking Parkuru, yaklaşık 7 saatte tamamlanabiliyor. Ayrıca bu uzun yolculukta, yanınıza rehberlerin size eşlik etmesi gerekiyor. Kanyonun ortasından akan Karasu Deresi, ziyaretçileri bazen zorluyor bazen de serinlemeleri için bir alternatif oluyor.

Sansarak Köyü'ne ve Kanyona, İznik ilçe merkezinden Bilecik-Osmaneli yolunu takip ederek ulaşabiliyorsunuz. Yolun başlangıcından yaklaşık 1-2 km sonra "Sansarak" tabelasından sola döndüğünüzde kanyona mesafe yaklaşık 20 km. Kısım kısım bozuk ancak genelde stabilize, sorunsuz bir yol, ve muhteşem İznik Gölü manzarasına sahip. Bu güzelliği izlemek ve görüntülemek için yolda sık sık durmak zorunda kalabilirsiniz.