Doğa Sporları - DoğaKolik

Fidyekızık

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5362
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Fidyekızık
« : 12 Haziran 2018, 12:44:31 »
Bursa'nın Yıldırım ilçesine bağlı 5 Kızık köyünden biridir. Bu köylerin Uludağ’ın yamaçlarına kısıldığı için, kısıktan geldiği de söylenir. Ancak bu doğru değildir. Bu köylerin adının Kızık boyu ile ilgili olduğu daha doğrudur. Kurtuluş parası yani fidye alan bu Kızık köyüne, Fidyekızık adı verildiği söylenir.

Kaynaklara göre Yusuf bin Bayramiç bin Muhammed bin Saveci bin Oruç Gazi’nin hibe ettiği bir köy idi. Buna göre köyün ilk sahibi Oruç Gazi olmaktadır. Ancak daha sonra köy, Orhan Gazi’nin vakıf köyleri arasına girmiştir. Bir başka söylenceye göre ise, Sultan Murad’ın kardeşi Şehzade Mustafa, Bursa’yı kuşattığı zaman bu köyde konaklamış. Bu sırada köylüler şehzadeye kumaşlar vererek kandırmış. Adının bu nedenle de Fidyekızık olduğu söylenir.

Batısından Kaplıkaya Deresi akmaktadır. 1880’li yıllarda köyün doğusuna Laz göçmenler yerleşip bir mahalle kurmuştur. Aliyazı olarak da anılan mahalleye; Rize Pazarcık’tan 25 hane, Kırcali’den 3, Mora Yenişehir’den 5, Harut’tan 12 hane yerleşmiştir. Batısında ise Pınar, kuzeyinde Bağlaraltı Mahallesi vardır. Kaplan Gazi'nin burada bir mezarı varmış. Bugün sadece mezar taşı bulunuyor. Ancak bu taş, 1888 yılında konulmuş olup, Baldırzade’deki biyografisi yazılmıştır. İşgal yıllarında  köy büyük ölçüde yakılmıştı. Köy, daha önceleri Aksu bucağına bağlı idi. 1895 Yıllığı’na göre 109 hane bulunan köyde, 1927 yılında 389 kişinin yaşamaktaydı. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra köye 5 hane de göçmen yerleştirildiği yazılmaktadır.

1982 yılında Bursa Belediyesi sınırları içine alınmıştır. 1950’li yıllara kadar köyün en önemli geçim kaynağı kestanecilik idi. Yerli köyüdür. Köyde, Erikli ve Gümüş markasıyla satılan su işletmeleri bulunmaktadır. Erikli su işletmesinin bulunduğu yer, bugün ayrı bir mahalle olmuştur. Köyde Bektaşiler de yaşamaktadır. Köydeki tarihi çınarın bir kısım dalları işgal yıllarında yakılmıştır. Bugün merkez Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3233.0

Etiket: Fidyekızık