Doğa Sporları - DoğaKolik

Eskikaraağaç (Leylek Köyü)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 2815
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Eskikaraağaç (Leylek Köyü)
« : 15 Nisan 2018, 09:14:17 »
Eskikaraağaç köyü Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür. Ulubat gölündeki küçük bir burunun üstüne kurulmuştur. Eskikarağaç her ne kadar Karacabeye bağlı bir köy olsa da Bursa şehir merkezinden de rahatlıkla ulaşılabilecek bir konumda.Ailece hafta sonunda güzel bir gün geçirilebilecek bir yer. Özellikle göl kıyısı boyunca köyü çevreleyen bisiklet ve yürüyüş yolu doğa severler için mükemmel göl ve doğa manzarasına sahip.

Birkaç yıl öncesine kadar , herkes tarafından bilinmeyen,sadece meraklılarının bildiği bir köydü. Fakat son yıllarda yapılan tanıtım çalışmaları sayesinde adını duyurmaya başladı.

Özellikle 2011 yılında Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından “Avrupa Leylek Köyü” seçilmesi adının biraz daha duyulmasını sağlamıştır.Zaten Türkiye deki tek Resmi Leylek Köyü de burasıdır. Ayrıca heryıl Haziran ayının başında köyde leylek festivali düzenlenmektedir.

Köy merkezinde kuş gözlem evi kurulmuştur ve köydeki kuşlar 24 saat gözetim altındadır.Ayrıca köye gelen leylekler etiketlenerek düzenli olarak takipleri yapılmaktadır.Buradaki yetkililerden Leyleklerle ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca Gözlem evi bahçesindeki kuş gözlem kulesine çıkarak göldeki kuşları ve güzellikleri izlemekte ayrı bir keyif vermekte.

Eskikaraağaç da leylekleri gözlemlemek istiyorsanız unutmayın; Leylekler mart ayından itibaren köye gelerek burada yuvalarında kuluçkaya yatıyorlar.Yavrular uçmayı öğrendikten sonra Ağustos ayı dolaylarında Afrika’ya göç ediyorlar.Bu aylar dışında Eskikaraağaç’ı ziyaret ederseniz leylekleri gözlemlemeniz mümkün olmayabilir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2743.0Etiket:
 

Gölyazı Köyü Nerede Nasıl Gidilir – Nilüfer / Bursa

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 145
Son İleti 12 Şubat 2018, 11:42:50
Gönderen: GeZGiN
El Değmemiş bir güzellik Misi Köyü

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 143
Son İleti 12 Şubat 2018, 11:59:11
Gönderen: GeZGiN