Doğa Sporları - DoğaKolik

Değirmenlikızık

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5423
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Değirmenlikızık
« : 12 Haziran 2018, 12:47:57 »
Bursa'nın yeni mahallelerinden biridir. Aslında bu mahalle eski bir köydür. Bursa'nın doğusunda, Uludağ’ın yamaçlarında sıralanmış beş Kızık köyünden biridir. Kızık köylerinin en batısındadır. Uludağ'dan gelen Akçalar Kanalı vadisinde yer alır. Kadı sicillerine göre, İnegöllü İshak Paşa’nın vakıf köyü olduğu için, İshakpaşa Kızığı adıyla da anılmaktadır.

Köy 1855 depreminde çok zarar görmüştür. Daha sonra köye yerleşen bir Ermeni, büyük bir çiftlik kurmuştur. 1880 yılında, 93 göçmenlerinden Yusufeli’nden 15 hane, bu Ermeni’nin çiftliği satın alıp yerleşmiştir. 1895 ve 1908 tarihinde köyde 45 hane yaşıyordu. Bu tarihte köye gelen Mehmet Ziya, Gürcü köyü olduğunu yazar. Hatta, Mösyö Huart’ın bu köyü Kürt köyü sandığını, seyahatnamesinde böyle yazdığını hatırlatarak bunun doğru olmadığını söyler.

1987 yılında alınan bir karar ile belediye sınırları içine alınan köy, daha sonra hızlı bir yapılaşma ile karşı karşıya kalmış, köyün yapısı bozulmaya başlamıştır. Yerli köyüdür. Köydeki Kocaçınar mevkii, eskiden beri güzel bir mesire yeridir. Bugün merkez Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3234.0

Etiket: Değirmenlikızık