Doğa Sporları - DoğaKolik

Salda gölü

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 2715
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Salda gölü
« : 23 Ağustos 2017, 03:18:06 »
Gölünün çevresi sit alanı kabul edildiğinden buralarda yapılaşma kesinlikle yasak. Ancak hem gezmeye gelen insanların burada kalabilmesi, tatil yapabilmesi hem de bölgenin turizm açısından gelişmesini sağlamak adına 2 tane Salda Gölü kamp alanı bölgede mevcut. Salda Gölü kamp bölgesinde kaldığınızda ortaya çıkacak olan gerekli ihtiyaçlarınızı karşılayacak hemen hemen her şey düşünülmüş. Market, lavabo, tuvalet gibi imkânların bulunduğu kamp alanının en ilginç özelliği ise ücretsiz olması. Ayrıca bu kamp alanında mangal, kamp ateşi gibi şeylerin serbest olması da turizmcileri çeken ayrı bir noktadır. Bu bakımdan en iyi kamp alanlarından birisi olduğunu ifade edebiliriz.

Nasıl gidilir: Salda gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan bir gölümüzdür. Yeşilova merkezine 5 dakika kadar uzaklıkta yer alan göle gitmek için Burdur merkezden Yeşilova ilçesine geçmeniz yeterlidir.

Özellikler : Hafif tuzlu, karstik bir göl olan Salda Gölü, ormanla kaplı tepelerin arasında kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrilidir. 44 kilometre yüzölçümüne sahip olan bu göl, 184 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin en derin gölü olma özelliği taşıyor. Deniz seviyesinden 1140 metre yükseklikteki gölün içerisindeki suda bulunan magnezyum, kil bazı ve sodanın özellikle cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Göle gelen ziyaretçiler hem keyifli saatler geçiriyor hem de toprak yapısının sahip olduğu mineraller ile şifa bulabiliyor.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2256.0Etiket: