Doğa Sporları - DoğaKolik

Yarasalar niçin kan emer?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4547
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Yarasalar niçin kan emer?
« : 01 Mayıs 2011, 22:20:58 »
Çoğumuz belki hayatımızda hiç yarasa görmemişizdir. Çünkü yarasalar insanlardan uzaklarda, genellikle mağara kovuklarında yaşar ve geceleri zifiri karanlıkta ortaya çıkarlar. Yarasalar tabiatın harikulade yaratıklarından biridir. İnanılmaz özelliklere ve örnek bir toplumsal dayanışmaya sahiptirler.

Dünyada 900 değişik yarasa cinsi olduğu biliniyor. Kan ile beslenmeleri insanların gözünde onları vampir ile özdeşleştirmiş, hep korkulan bir hayvan olmuşlardır. Halbuki yarasaların Çoğu kan ile beslenmez. Zararlı böcekleri yiyerek insanlığa faydalan dokunur. Sadece bir yarasa bir saat içinde 300 böcek yiyebilir. Muz, avakodo gibi ticari değeri yüksek ağaçların çoğalmaları için polenlerinin taşınmasında en önemli rolü yarasalar oynar.

Şimdi gelelim yarasaların şaşırtıcı özelliklerine. Bir kere yarasa uçabilen tek memeli hayvandır. Dünyada nüfus sayısı olarak da ikinci sıradadırlar. Dünyanın en küçük memelisi de bir yarasa türüdür. İlk olarak Tayland'da keşfedilen bu minik yarasa 2-3 gram ağırlığında ve bir yaban arısı büyüklüğündedir.

Yarasalar yönlerini bulmak ve beslenmek için çok yüksek titreşimli ses dalgaları yayarlar. Bu ses dalgalarının frekansları 20 binin üzerinde, yani ultrasonik oldukları için insanlar bunları duyamaz. Bu ultrasonik sesler yerdeki avdan yansıyarak yarasaya geri gelir. İşitme sistemi ile bu geri gelen sesi algılayan yarasa avının bulunduğu yeri kesinlikle saptar. Hatta devamlı gönderdiği ses dalgaları sayesinde onun hareketini de izleyebilir. Yarasaların bazılarının bir çeşit sonar olan bu sistemi o kadar gelişmiştir ki, dişilerini arayan erkek kurbağaların seslerinden büyüklüklerini ve iyi bir av olup olmadıklarını anında saptayabilirler.

Yarasalar gece ava çıkmak için, ay varsa onun kayboluşunu, yani tam karanlığı beklerler. Sıcak kanlı memeli hayvanların kanlan ile beslenen yarasalar genellikle atları sığırlara tercih ederler. Salgısında bulunan pıhtılaşmayı önleyici bir madde 20-30 dakika kanın sürekli akmasını sağlar ve beslenme gerçekleşir. Bir kez kanını emdikleri hayvanla karşılaşırlarsa diğerlerini bırakıp yine ona saldırırlar.
Vampir yarasalar arka arkaya iki gece kan içmedikleri takdirde ölürler. Her gece vücut ağırlığının en az yarısı kadar kan içmek zorundadırlar. Doğumdan sonra anne, emzirmenin yanında yavruya takviye olarak, kusarak kan da verir. Bu yetersiz kalırsa bir başkası yardımcı olur. Hatta yetişkin yarasaların, ölmek üzere olan bir başkasına ağızdan kan verip onu kurtardıkları görülmüştür. Toplumsal dayanışmanın bu kadar güçlü olduğu az canlı topluluğu vardır.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=540.0

Etiket: yarasa 
 

Uçaklar arkalarında niçin bulut bırakıyorlar?

Başlatan GeZGiNForumun BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ

Yanıt: 0
Gösterim: 1939
Son İleti 01 Mayıs 2011, 11:59:59
Gönderen: GeZGiN
Sivrisinekler insanı niçin sokar?

Başlatan GeZGiNForumun BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ

Yanıt: 0
Gösterim: 1984
Son İleti 01 Mayıs 2011, 11:58:33
Gönderen: GeZGiN
Yağmurda karıncalara niçin bir şey olmuyor?

Başlatan GeZGiNForumun BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ

Yanıt: 0
Gösterim: 2141
Son İleti 01 Mayıs 2011, 12:05:54
Gönderen: GeZGiN
İnsanlar niçin dondurularak saklanamıyor?

Başlatan GeZGiNForumun BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ

Yanıt: 0
Gösterim: 2042
Son İleti 01 Mayıs 2011, 22:08:52
Gönderen: GeZGiN
Parmaklarımız niçin çıtlar ?

Başlatan GeZGiNForumun BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ

Yanıt: 0
Gösterim: 2666
Son İleti 01 Mayıs 2011, 11:56:59
Gönderen: GeZGiN