Doğa Sporları - DoğaKolik

Uçaklar arkalarında niçin bulut bırakıyorlar?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4678
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Uçaklar arkalarında niçin bulut bırakıyorlar?
« : 01 Mayıs 2011, 11:59:59 »
Bu, çocukların gökyüzüne bakarak en sık sordukları sorulardan biridir. Kim bilir kaçımız, kaçamak cevaplar vermiş, uçağın motorlarından çıkan duman olduğunu söylemiş ama aynı yükseklikte uçan her uçakta aynı şeyin olmadığını açıklayamamı-şızdır.
Bir bulutun oluşabilmesi için, havanın, yeryüzünden buharlaşan suyu absorbe edemeyecek, yani içine alamayacak kadar düşük sıcaklık ve basınçta olması, bir de bulutu oluşturacak su damlacıklarının etraflarında tutunabilecekleri toz parçacıklarının olması gereklidir. Yerden 10 bin metreden fazla yükseklikte uçan yolcu ve savaş uçaklarının uçtuğu bu yükseklikte normal şartlarda hava çok temizdir, hiç toz yoktur, yani bir bulutun oluşması için gereken şartlardan biri eksiktir.

Bilindiği gibi jet uçaklarının motorları, ön taraflarından havayı alarak, yakıt ile yakar ve işlev tamamlandıktan sonra, arka taraflarındaki küçük çaptaki egzozdan büyük bir basınç ile dışarı verirler. Bu motorların aldıkları hava ile birlikte giren su buharı, motorun içinde daha da koyu hale gelerek dışarıdaki çok soğuk havanın üzerine püskürtülür. Buna teknik dilde 'sublime' olma olayı denir. Yani buhar halindeki suyun, sıvı hale geçmeden, doğrudan donması, buz haline geçmesidir.

Aslında uçakların arkalarında bıraktıkları bulut, insan yapısı bir buluttan başka bir şey değildir. Soğuk havada verdiğimiz nefes havada nasıl buharlaşıyorsa onun gibi bir şeydir. Deniz seviyesinde, yüksek sıcaklık ve basınçta buharlaşan suyu hava kolayca absorbe eder. Yükseklik arttıkça, hava sıcaklığı ve basınç düştükçe, hava artık su buharını içine alamaz hale gelir. Ancak bulutun oluşması için bir üçüncü şart daha vardı, yani toz parçacıkları.

İşte burada toz parçacıklarının görevini, uçağın motorlarından egzost olarak çıkan yakıt parçacıkları yerine getirir. Bu sayede bir bulutun oluşması için üç şart da yerine getirilmiş olur ve motorların gerisinde uzun, ince bir bulut oluşur.

Esasında alçak irtifada uçan uçaklarda da aynı şey oluşur, motorlardan su buharı salınır ama düşük ısı, nem miktarı, rüzgar yönü gibi etkenler tam oluşmadığı için uçakların arkasında beyaz bulut oluşmaz. İlave edelim ki, bu olayda uçağın ve motorlarının cinsi ve kapasitesinin hiçbir etkisi yoktur.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=532.0

Etiket:
 

Bulut (Tar Deresi) Şelalesi, Kaplıca Köyü

Başlatan GeZGiNForumun RİZE

Yanıt: 0
Gösterim: 4834
Son İleti 11 Temmuz 2014, 02:05:30
Gönderen: GeZGiN
Kaçkarlar’da bulut olsam...

Başlatan GeZGiNForumun GEZİ KİTAPLARI

Yanıt: 7
Gösterim: 5363
Son İleti 19 Şubat 2013, 13:38:34
Gönderen: peperuda
Tar Deresi Bulut Şelalesi

Başlatan GeZGiNForumun RİZE

Yanıt: 0
Gösterim: 340
Son İleti 17 Şubat 2018, 22:50:42
Gönderen: GeZGiN
Sivrisinekler insanı niçin sokar?

Başlatan GeZGiNForumun BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ

Yanıt: 0
Gösterim: 1995
Son İleti 01 Mayıs 2011, 11:58:33
Gönderen: GeZGiN
Yağmurda karıncalara niçin bir şey olmuyor?

Başlatan GeZGiNForumun BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ

Yanıt: 0
Gösterim: 2158
Son İleti 01 Mayıs 2011, 12:05:54
Gönderen: GeZGiN