Doğa Sporları - DoğaKolik

Yeşil ot yiyen ineklerin sütleri neden beyazdır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5242
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Yeşil ot yiyen ineklerin sütleri neden beyazdır?
« : 01 Mayıs 2011, 11:31:42 »
Hayvanların yedikleri gıdaların renklerinin, neresinden çıkarsa çıksın, çıkan şeyin rengi ile bir alakası yoktur. Buna en iyi örnek inektir. Bir ineğin en çok yediği yeşil renkli otlardır. Bu otlar ineğin dört odalı midesinde çözülür ve moleküllere ayrılır, moleküllerin ise renkleri yoktur. Sütün renginin beyaz olmasının nedeni içinde çözünmüş halde bulunan kalsiyum kasinat (caseinate)tır. 

Peki o zaman dışkı niçin kahverengi, idrar niçin açık san renktedir? Dışkının kahverengi olmasının sebebi bağırsaklarda hazmı sağlayan sıvılar, özellikle de safra suyudur. Safra suyu aslında yeşil renktedir fakat gıdalarla karıştıkça kahverengi renk alır. Bu nedenle dışkı bazen yeşilimsi de olabilir. Çok az da olsa aldığımız gıdalar dışkının rengini etkileyebilir. Örneğin vücudumuz pancara koyu kırmızı rengi veren maddeyi bazen parçalayamaz ve pancar yedikten sonra dışkı kırmızımsı bir renk alabilir. 

Dışkıdaki renk, şekil ve kıvam değişikliklerinin çoğu son zamanlardaki bir beslenme değişikliği ya da geçici bir sindirim bozukluğuna dayanır. Ancak eğer dışkı belirgin bir şekilde normalden açık veya koyu renkte is, ya da kanlı ise, bu daha ciddi bir durumu gösterir, derhal doktora başvurulmalıdır. 

Vücudumuzu terk eden sıvı maddelerin, yani idrar ve terin renginin de içilen sıvı maddenin rengi ve kimyasal yapısı ile bir alakası yoktur. Sıvı veya katı olsun yemek borusundan içeri girip, sindirim sistemimizi boydan boya geçen gıdalar eğer metabolizmada iyi parçalanamazlarsa bunun sonucu dışkıda görülebilir. Ama idrar öyle değildir. İdrar metabolik artıkların dolaşım sistemi ile taşınmasıyla böbreklerde oluşur. 

İdrarın normal rengi açık sarıdır. Bu renkteki değişiklikler muhakkak bir şeylerin iyi gitmediğini gösterir. Bu durumda hemen doktora gitmek gerekir. İdrar kahverengi veya kola renginde ise karaciğer veya safrakesesi problemi, kırmızı ise enfeksiyon, iltihaplanma veya idrar sisteminde kanama olabilir. 

Ancak fazlaları vücuttan atılan vitaminler veya bazı doğal ve suni gıda boyaları da idrarda bunlara benzer renk değişikliklerine neden olabilir. Eğer idrarınızın rengi yeşil veya mavi ise bu duruma hemen hemen kesinlikle gıda boyaları neden olmuştur. Endişe edilecek bir durum değildir. Boyalar zarar vermeden vücuttan çıkar.


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=529.0
« Son Düzenleme: 13 Mart 2016, 08:39:45 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: inek 
 

Ofisiniz "yeşil" olsun

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 2075
Son İleti 21 Temmuz 2012, 20:10:20
Gönderen: GeZGiN
Domates, yeşil biber, salatalık ve patlıcanda pestisit tespit edildi

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 1223
Son İleti 06 Temmuz 2015, 10:30:24
Gönderen: GeZGiN
Yeşil sırtlı incir kuşu (Anthus hodgsoni)

Başlatan GeZGiNForumun KUŞ TÜRLERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 12
Son İleti 15 Temmuz 2019, 11:17:12
Gönderen: GeZGiN
Mayıs Ayında Yola Çıkmamız için 10 Güzel Neden

Başlatan GeZGiNForumun GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 9022
Son İleti 12 Ekim 2009, 23:12:28
Gönderen: GeZGiN
Büyük Akçaağıl (Yeşil) Gölü

Başlatan GeZGiNForumun RİZE

Yanıt: 0
Gösterim: 215
Son İleti 30 Ağustos 2018, 10:15:49
Gönderen: GeZGiN