Doğa Sporları - DoğaKolik

Hint inciri ( Opuntia ficus-indica )

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5353
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Hint inciri ( Opuntia ficus-indica )
« : 11 Ağustos 2012, 16:20:07 »
Hint inciri yada latince adıyla Opuntia ficus-indica. Yazın Bodrum, Marmaris sokaklarında buza yatırılmış şekilde sunulan bir meyve. Bugün Akdeniz florasının doğal bir parçası olarak kabul edilen bu kaktüsün,  aslında Amerika’ya giden  ilk İspanyol fatihler tarafından İspanyol hükümdarına getirilen hediyeler arasında olduğunu biliyor muydunuz?  15 yy. sonu ile 16 yy. başında Avrupa’ya getirilen bu kaktüs bitkisine sahip olmak, aristokratlar arasında bir prestij meselesi haline gelmişti1.
 
Hint inciri kaktüsü Azteklerin sosyal, ekonomik ve dinsel yaşamlarında önemli rol oynamış bir bitkidir. Özellikle, bu kaktüsün üzerinde yetişen koşnil böceğini (Dactylopius coccus) Aztekler, dinsel törenlerde kullandıkları giysilerindeki ve çeşitli gıdalara kattıkları kırmızı boyayı üretmek için kullanmışlardır. Avrupa’ya getirilen  az miktardaki kırmızı boyanın değeri o kadar yüksek olmuştur ki, İspanya’da ve Kanarya adalarında bu böceği yetiştirme denemeleri yapılmıştır. Bugün sadece Kanarya adalarında, buraya uyum sağlayabilen bu böceğin kabuğundan koşnil kırmızı elde edilmektedir.
 
Kaktüs Nisan ayında çiçek açar, Temmuz-Eylül ayları arasında da meyve verir. İlk çiçeklerin yolunması yöntemi ile kaktüsün Ekim-Kasım ayları  arasında da meyve vermesi sağlanmaktadır. Hikayeye göre1, Palermo yakınlarında Capaci’li bir çiftçi, kendisine kaktüs meyvesi satmayan komşusundan intikam almak için, bir gece kaktüsün tüm çiçeklerini yolar. Bir süre sonra kaktüs tekrar çiçeklenir, hatta bu sefer çok daha kaliteli meyve verir.
 
Tarıma uygun olmayan çorak arazide yetişen bu kaktüs, Türkiye’de ekonomik değeri olan ama yeterince değerlendirilememiş bitkiler sınıfındadır.  Güney Amerika ülkeleri, İspanya, İtalya ve İsrail’de ise kaktüs bahçelerinde ticari olarak üretim yapılmaktadır.


 
Nüzhet Türker
(1) Barbera G, Carimi F, Inglese P, Past and present role of the indian-fig prickly pear (Opuntia ficus indica L. Miller) cactaceae in the agriculture of Sicily, Economic Botany, Cilt 46, s 10-20,1992.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1429.0
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2012, 16:26:14 Gönderen: GeZGiN »

 

Dikenli İncir ( Frenk inciri ) ve Faydaları

Başlatan GeZGiNForumun ŞİFALI BİTKİLER

Yanıt: 0
Gösterim: 3438
Son İleti 04 Eylül 2014, 17:57:36
Gönderen: GeZGiN
Noni (hint dudu)

Başlatan GeZGiNForumun TROPİKAL MEYVELER

Yanıt: 0
Gösterim: 2754
Son İleti 19 Mart 2013, 11:21:34
Gönderen: GeZGiN