Doğa Sporları - DoğaKolik

4 bin yıllık tohum filiz verdi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5362
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
4 bin yıllık tohum filiz verdi
« : 03 Aralık 2015, 02:57:00 »
Hiçbir şekilde genleriyle oynanmamış tamamen organik mercimekler yolda... Üstelik kökeni binlerce yıl öncesine dayanıyor. Küthya Seyitömer Höyüğü'ndeki arkeolojik kazıda bulunan 4 bin yıllık tohum saksıda filiz verdi.KÜTAHYA - Arkeolojik kazıda bulunan 4 bin yıllık mercimek tohumu, günümüzde genleriyle oynanmış türlerle boy ölçüşmeye hazır! Kütahya Seyitömer Höyüğü’nde, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünce yürütülen kazıda bulunan ve 4 bin yıl öncesine ait olduğu belirlenen üç tohumdan biri, ekildikten sonra çimlendi.

Kazı grubu Başkanlığını da yürüten DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, il merkezine yaklaşık 27 kilometre uzaklıktaki alanda geçen yıl yapılan kazıda bir yapının içerisindeki kapta bitki tohumları bulunduğunu hatırlattı. Orta Tunç Çağı dönemine ait olduğunu tespit ettikleri katmandaki tohumların yaklaşık 4 bin yıllık olduğunu belirten Prof. Dr. Bilgen, tohumların bir kapta olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bilgen, höyükte çok sayıda tohum bulduklarını, ancak birçoğunun yandığını gördüklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Son bulduğumuz üç tohum, kabın bir kısmının dışına taşmıştı. Kap kırıldığı için bu şekilde bulduğumuzu düşünüyoruz. Tohumlardan bazılarını incelemeye almıştık. Yaklaşık iki yıldır bu çalışmayı yürütüyoruz. Geçen yıl yaptığımız çimlendirme denemesinden olumlu sonuç alamadık ve başarılı olamadık. Bu yıl bu tohumlardan birini yeşertmeyi başardık. Bu tohumdan çimlenen bitki, canlı halde bilim dünyasına sunulmak ve üzerinde  analizler yapılmak üzere inceleniyor.”

Kazı ekibinin tohumu ekip çimlendiren üyesi, DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nüket Bingöl. Bingöl höyükte bulunan üç tohumdan birini geçen yıl toprağa ekti, ancak tohum çimlendiği halde kurudu. Diğeri ise yağ analizlerinin yapılması amacıyla İstanbul’a gönderildi. Üçüncü tohumu yaklaşık üç ay önce toprağa eken Bingöl, tohumun çimlenmesiyle ortaya çıkan süreci şöyle anlattı:

“Bilimsel olarak yolun başındayız. Öncelikle diğer tohumlarla beraber bunların yaş tayininin yapılması ve günümüzde yetişen mercimeklerle karşılaştırılması gerekiyor. Ancak çimlenmesi çok büyük bir gelişme. Günümüzde bilinen mercimek bitkileri gibi çok kuvvetli değil, oldukça cılız bir bitki. En kısa zamanda tek beklentimiz çiçeklenip tohum üretebilmesidir. Çiçeklenip tohum üretebilirse son zamanlarda çok güncel olan organik ve Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) özelliğini taşıyan bitkiler açısından bizim elimizde çok önemli bir veri olacak. Çok eski zamanlara ait, hiç genetiğiyle oynanmamış, bir değişikliğe uğramamış, organik olarak elde edilmiş tohumların ilki olacak.”

Nüket Bingöl, bu tohumun bir mercimeğe ait olduğunu belirlediklerine işaret ederek, mercimeğin çok fazla suya ve sıcaklığa ihtiyaç duymadan yetişebildiğini kaydetti. 

“Arpa, mercimek, buğday, bunların hepsi Anadolu kökenli bitkilerdir ve orijini Anadolu’dur. O yüzden bizim için bu tohumları burada bulmamız çok sürpriz olmadı. Tohumu canlı bulmamız bizim için sürpriz oldu. Bu da tamamen höyüğün yapısından kaynaklanıyor. Höyükte yangın çıkıyor, çöküyor ve tohumlar içerisinde canlı kalabiliyor.  Şu an için bu tohumların mercimek olduğunu söyleyebiliyoruz, ancak yine de normal mercimekten morfolojik bazı farklılıkları var. Tohum vermesi halinde organik, hiçbir şekilde genetiğiyle oynanmamış, orijinal bitki olacak. Her zaman için orijinal tohumlar diğerlerine göre daha zayıftır.  ”

Bingöl, yüzyıllar öncesinden bitki tohumlarının yeşerdiğine ilişkin daha önce örnekler bulunduğunu hatırlattı. (aa)

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1929.0
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2015, 02:58:32 Gönderen: GeZGiN »

Etiket:
 

65 milyon yıllık 'Antor Mağarası' görenleri büyülüyor!

Başlatan GeZGiNForumun BİTLİS

Yanıt: 0
Gösterim: 3138
Son İleti 23 Nisan 2018, 06:38:29
Gönderen: GeZGiN
800 Yıllık Çınar Ağacı Yeni Künyesine Kavuştu.

Başlatan GeZGiNForumun ISPARTA

Yanıt: 0
Gösterim: 78
Son İleti 12 Mayıs 2019, 09:52:28
Gönderen: GeZGiN
1500 yıllık 'cüceler köyü' şaşırttı! / İran

Başlatan GeZGiNForumun ASYA KITASI

Yanıt: 0
Gösterim: 56
Son İleti 17 Haziran 2019, 07:46:39
Gönderen: GeZGiN
İznik çinisinin 400 yıllık sırrını çözdü

Başlatan peperudaForumun MEMLEKET HAVADİSLERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 5295
Son İleti 31 Temmuz 2011, 10:48:24
Gönderen: peperuda
Yanartaşın 2500 yıllık sırrı çözüldü

Başlatan GeZGiNForumun ANTALYA

Yanıt: 0
Gösterim: 2062
Son İleti 30 Ekim 2014, 13:06:40
Gönderen: GeZGiN