Doğa Sporları - DoğaKolik

Şahin Deresi Kanyonu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 2715
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Şahin Deresi Kanyonu
« : 25 Ekim 2014, 13:30:54 »
Altınoluk bolgesinin hayat damarıdır. Kazdağlarından cektigi temiz bol oksijen içeren havayı ovaya dagıtan, denizden aldıgı iyotlu havayı da daga cıkartarak adeta bir baca gorevini ustlenen bolgeyi oksijen çatırına ceviren altınoluk taki doğa harikası bir kanyondur. Altınoluk Şahin Deresi Kanyonu

İsviçre Alpleri’nin ardından, dünyanın en en çok oksijen üreten ikinci bölgesi olan Altınoluk’taki kanyon, yıllardır macera tutkunlarının, yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek ya da serinlemek için kanyonu tercih eden doğaseverlerin gözde mekanlarından biri konumundadır.

Altınoluk Şahin Deresi KanyonuAltınoluk'un oksijen evidir aynı zamanda. Millî Park sınırları içerisinde ve koruma altındadır. İzinsiz giriş yapılamaz. 27 km uzunluğundaki kanyonu dibinden boydan boya kat etmek mümkün değildir. Kanyon doğu ve batısında ortalama 600 metre yükseklikteki bir güzergâhtan gezilebilmektedir. Kanyonun açıklığı yaklaşık 700 metredir.

ULAŞIM : Altınoluk içine girdiğinizde BİM'in karşısında Yapıkredi bankasının arasından sağa doğru girip düz devam edin. Herhangi bir yere sapmadan düz devam ettiğinizde ileride sola doğru Bent Otel, Şelale tabelasını göreceksiniz. Buraya girdiğinizde yaklaşık 2 km sonra sağda işletme girişini göreceksiniz. Buraya giriş kişi başı 2 TL. İçeride dere kenarında piknik yapmak için masalar bulunuyor. Buradan kanyon boyunca 500 mt ilerlerseniz dinlenip yüzebileceğiniz asıl güzel yere gelebilirsiniz.

Avcılar köyü'nden gidilebilmektedir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1756.0
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2014, 13:33:41 Gönderen: GeZGiN »Etiket: