Doğa Sporları - DoğaKolik

Zhangjiajie Milli Parkı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4665
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Zhangjiajie Milli Parkı
« : 14 Temmuz 2018, 07:19:00 »
Zhangjiajie, ilginç görünüme sahip kayalıkları, gürül gürül akan şelaleleri, yemyeşil ormanları ve değerli yabani hayvanlarıyla bir tabloyu andıran eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir.    Zhangjiajie turistik bölgesi, özgün karstik ve kuvarsit şekillerin eşsiz görünümleriyle ünlenmiştir. Bölgede, dünyada benzeri bulunmayan kuvarsit tepelerin 1970'li yılların sonlarında keşfedilmesiyle Zhangjiajie'de turizm faaliyetleri başlatıldı.

    Zhangjiajie, Çin'de birçok ilke imza attı. Çin'in ilk milli orman parkı, 1982 yılında Zhangjiajie'de kuruldu. Zhangjiajie'ye bağlı Wulingyuan bölgesi, 1992'de Çin'den Dünya Mirasları Listesi'ne giren ilk yerlerden biri oldu. Çin'de dünya miraslarının korunmasına ilişkin ilk yerel yönetmelik, 2001'de yine Zhangjiajie'de yürürlüğe girdi.

    Ayrıca, Microsoft'la yapılan işbirliği sonucu, 2004 yılında hizmete giren internet sitesiyle Zhangjiajie'deki hayat kesintisiz olarak tüm dünyaya canlı olarak aktarılıyor...

    Turizm kaynaklarının pazarlanması açısından başarılı bir örnek olan Zhangjiajie, bugün yerli ve yabancı turistlerin gözde mekânlarından biri hâline geldi.

    "Zhangjiajie isminin kaynağı, Batı Han dönemine dayanıyor. Anlatılana göre, Batı Han'ın ilk imparatoru Liu Bang'ın önderliğindeki önemli generallerden Zhang Liang, Liu Bang'ın tahta çıkmasına yardım ettikten sonra istifasını vererek memurluktan ayrılmış. Zhang Liang, daha sonra farklı yerlere seyahat etmeye başlamış ve bir gün Wuling dağlarına ulaşmış. Wuling dağlık bölgesindeki etkileyici manzaradan çok hoşlanan Zhang Liang, buraya yerleşmeye karar vermiş ve üzerinde "Zhangjiajie" yazısının oyulduğu taştan bir tablet yaptırmış. O zamandan itibaren burası "Zhangjiajie" olarak anılmaya başlanmış."    Zhangjiajie Milli Orman Parkı'na girildiği anda, iki tepe arasında kalan çok alçak bir kayalık göze çarpar. Bu kayalığın görüntüsü, kucağında bebeğini tutan bir anneye benzediği için, burası Bebekli Anne Tepesi olarak adlandırılır.

    Bebekli Anne Tepesi, "Altın Kırbaç" olarak adlandırılan derenin kenarında yer alır. Yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki derenin iki yakasında 400'den fazla kayalık bulunur. Burası, Zhangjiajie'deki kuvarsit vadi manzaralarının tipik örnekleriyle doludur. Vadi aynı zamanda, içerdiği zengin oksijen nedeniyle "doğal oksijen deposu" olarak da bilinir.

    Sarı Ejderha Mağarası, Zhangjiajie'deki en ünlü manzaralardan biridir. Rivayete göre Sarı Ejderha Mağarası ismi, burada saklanan sarı bir ejderhadan kaynaklanır. 1983 yılında sekiz genç tarafından keşfedilen mağara, 1984 yılında resmen ziyarete açılmıştır. Mağara; geniş alanı, derin yeraltı nehirleri, yüksekten dökülen şelaleleri, binden fazla havuzu ve on binlerce sarkıtıyla, jeoloji uzmanları tarafından "en büyük ve en güzel" karstik mağara olarak nitelendirilir.

    Mağaraya gelince, iki kapı görülür. Kapılardan geniş olanı "uzun ömür" kapısı, dar olanı ise "mutluluk" kapısı olarak adlandırılır. Turistler, mağara içine girmek için iki kapıdan birini seçmek zorundadır.

    Söylendiğine göre, mutluluk kapısından geçenler, mutlu bir evliliğe sahip olur. Uzun ömür kapısından geçenler ise uzun yaşarlar. Uzun bir ömür ya da mutluluk, hangisini diliyorsanız o kapıdan geçebilirsiniz. Ancak herkes, yalnızca tek bir kapıdan geçmek zorundadır.

    Mağaraya girdikten sonra turistler, ilk önce "buluşma salonu"nu gezerler. Çok geniş olan bu salon, aslında Sarı Ejderha Mağarası'ndaki 13 salonun en küçüğüdür ve yüzölçümü 6 bin metrekaredir.

    İçinde sayısız dikitin bulunduğu parlak yer ise rivayete göre ejderha kralının dans ettiği bir sahnedir. Çin takvimine göre, her yılın üçüncü ayının üçüncü gününde, ejderha kralı burada bir dans şenliği düzenlediğine inanılır.

    Bugüne dek keşfedilebildiği kadarıyla, Sarı Ejderha Mağarası'nın toplam yüzölçümü 100 bin metrekare, uzunluğu 7,5 kilometre ve yüksekliği 140 metredir. Mağara, dört kattan oluşur. Şimdi, hep birlikte Sarı Ejderha Mağarası'nın ikinci katındaki Xiangshui Nehri'ne gidelim.

    Toplam uzunluğu 2820 metre olan Xiangshui Nehri'nin yalnızca 800 metrelik kısmı gezmeye açıktır. Bu bölümü gezmek için sekiz dakika gerekir. Xiangshui Nehri'nde su sıcaklığı bütün yıl boyunca 16 derece olduğundan, burası devlet düzeyinde koruma altındaki dev semenderlerin yaşaması açısından ideal bir yerdir.

    Sarı Ejderha Mağarası'nın yer aldığı Zhangjiajie kentine özgü birçok ürün vardır. Örneğin kivi, çay, mantar ve nakış işleri gibi. Turistler, burada hem lezzetli yerel yemeklerin tadına bakabilir, hem de çeşitli hatıra eşyası satın alabilir.

    Zhangjiajie'deki coğrafi şekiller, bundan 380 milyon yıl önce oluşmuştur. Bölgenin o dönemde denize kıyısı bulunması nedeniyle, burada biriken ve kuvars içeren maddeler, zamanla yaklaşık 520 metre kalınlığındaki kaya kabuklarına dönüşmüştür. Bunlar, Zhangjiajie'de bugün gördüğümüz manzaraların temelini oluşturur.

    Milyonlarca yıl içinde meydana gelen jeolojik hareketler ile erozyonlar sonucunda oluşan gizemli doğasıyla Zhangjiajie, bugün dünya turizminin gözde merkezleri arasında yer alır. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'ne (UNESCO) bağlı Dünya Mirasları Komitesi'nce 1992'de bölgeye gönderilen iki uzman, görkemli tepeler ve kayalıklara, yemyeşil bitki örtüsüne, tertemiz göl ve akarsulara, gizemli mağaralar ve yeraltı nehirlerine ev sahipliği yapan Zhangjiajie'nin, ABD'deki Büyük Kanyon'u ve Avustralya'nın batı kesiminde yer alan kumtaşı tepelerini aratmayan bir bölge olduğu değerlendirmesinde bulunmuştur. İşte bu eşsiz manzaralarıyla Zhangjiajie, UNESCO tarafından "Dünya Mirası Listesi"ne alınmıştır.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3389.0
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2018, 07:22:58 Gönderen: GeZGiN »

 

Otağtepe Parkı – Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Özell

Başlatan YesilisevForumun GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1233
Son İleti 03 Kasım 2018, 09:57:05
Gönderen: Yesilisev
Otağtepe Parkı – Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi Hakkında Bilgiler

Başlatan aşkkuşuForumun YURT İÇİ GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 2644
Son İleti 18 Nisan 2018, 09:58:42
Gönderen: aşkkuşu
Puerto-Princesa Su Altı Nehri Ulusal Parkı

Başlatan GeZGiNForumun ASYA KITASI

Yanıt: 0
Gösterim: 6038
Son İleti 13 Kasım 2011, 12:17:08
Gönderen: GeZGiN
İstanbul’un birbirinden muhteşem 20 tabiat parkı

Başlatan GeZGiNForumun İSTANBUL

Yanıt: 0
Gösterim: 3647
Son İleti 16 Ağustos 2017, 00:37:25
Gönderen: GeZGiN
Artabel Gölleri Tabiat Parkı

Başlatan GeZGiNForumun GÜMÜŞHANE

Yanıt: 0
Gösterim: 4447
Son İleti 27 Mart 2010, 19:45:13
Gönderen: GeZGiN