Gönderen Konu: Huangguoshu Şelalesi / Çin  (Okunma sayısı 399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

 • Yönetici
 • DoğaKolik
 • *****
 • İleti: 6268
  • insan ve doğa
Huangguoshu Şelalesi / Çin
« : 13 Aralık 2018, 10:29:14 »
Dünyanın elle dokunulabilen tek şelalesi Huangguoshu Şelalesi, Guizhou eyaletindeki Huangguoshu Şelaleler Bölgesi'nde bulunur. Bu bölgede yalnız yerüstünde bulunan şelalelerin sayısı 18'dir. Bu şelaleler topluluğunun en büyüğü, hiç kuşkusuz Huangguoshu Şelalesi'dir. Şelalenin dört yanında, inci kolyeyi andıran şelaleler dağılmıştır.Huangguoshu Şelalesi'nin üst kesiminde Doupotang Şelalesi, alt kesiminde ise Luositan Şelalesi bulunur. Bunların dışında, "keskin kayalıklardaki mağaradan aşağıya akan örümcek" anlamına gelen Zhizhu Şelalesi ve yeraltı nehrine akan Yinlianzhuitan Şelalesi gibi şelaleler de vardır.

Yüksekliği 74 metre olan Huangguoshu Şelalesi, 20 katlı bir bina boyutunda. Keskin kayalıkların zirvesinden çılgınca aşağıya akan şelale suları, kayalıkların dibinde bulunan Xiniu göletine düşer. Su kayalara çarptığında büyük ses çıkarır, şelalenin dört çevresi, sürekli olarak sis ve gökkuşağıyla kaplıdır. Turistler, şelaleye elli metrelik uzakta bile ıslanabilir.

Dünyada diğer ünlü şelalelerle kıyaslandığında, gerek su miktarı, gerekse boyutları bakımından Huangguoshu Şelalesi, en büyük olarak nitelendirilemez. Ancak Huangguoshu Şelalesi, ilginç özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin başlıcası, turistlerin kayalıkların içinde bulunan mağaraya girerek şelaleyi arkadan seyredebilmesidir. Toplam uzunluğu 100 metreden fazla olan mağara, şelalenin ortasında bulunuyor. Turistler, mağarada bulunan altı oyuktan şelaleyi oldukça yakından seyredebilir, hatta sulara dokunabilirler. Dünyada eşi görülmeyen bu şelale, gerçek bir mucize olarak nitelendirilebilir.

Çin'in güneybatı kesiminde yer alan Guizhou eyaletine bağlı Anshun, güzel dağları ve akarsularıyla ün salmış bir yer. Görkemli Huangguoshu Şelalesi'ne ve gizemli karstik görünümlere ev sahipliği yapan Anshun, yörede yaşayan farklı etnik grupların özgün örf ve adetleriyle de turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Çince'de "Sarı meyve ağacı" anlamına gelen Huangguoshu Şelalesi, Anshun'un sembolü gibidir. Anshun Belediye Başkan Yardımcısı Fu Youxin şelale hakkında şunları söylüyor:

"Huangguoshu Şelalesi, dünyanın en büyük şelalesi olmayabilir, ama kesinlikle en güzel şelaleleri arasında yer alır. Bu büyük şelale, Anshun'daki şelalelerden yalnızca biridir. Etrafında toplam 110 şelale bulunan şehrimiz, tam anlamıyla bir şelaleler diyarıdır. 'Dik uçurum' anlamına gelen Doupotang Şelalesi ve 'Gümüş Zincir' anlamına gelen Yinglian Zhuitan Şelalesi, her biri birer doğal harika olan şelalelerimize iki diğer örnektir."

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=4140.0

GeZGiN

 • Yönetici
 • DoğaKolik
 • *****
 • İleti: 6268
  • insan ve doğa
Ynt: Huangguoshu Şelalesi / Çin
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2018, 10:31:34 »
Huangguoshu Şelalesi bir rekor daha kırdıDünyadaki en büyük şelale toplulukları arasında yer alarak Guinness Dünya Rekorları kitabına da giren Guizhou Huangguoshu Şelalesi, bu yılki yağmurların etkisiyle maksimum seviyeye çıktı.

Saniyede 395 metreküp su akıtarak rekor kıran şelale, Çin’in Guizhou eyaletinin Anshun kentine bağlı Zhenning Buyi-Miao Özerk ilçesinde yer alıyor.

Huangguoshu şelalesi, Dabang Nehri’nin kolu Baishui ırmağında bulunan dokuz aşamalı şelale topluluğunun en büyüğü.İsmini “Huangguoshu” adlı yerel bir bitkiden alan şelalenin yüksekliği yaklaşık 80 metre, ana şelalenin uzunluğu ise 67 metreye ulaşıyor.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=4140.0

Etiketler: Huangguoshu Şelalesi