Gönderen Konu: Deccan Yaylası / Hindistan  (Okunma sayısı 228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6268
    • insan ve doğa
Deccan Yaylası / Hindistan
« : 08 Kasım 2019, 07:20:22 »
Deccan yaylası (Marathi: डेक्कन) , Hindistan'ın güneyinde üç sıradağ arasında kalan geniş yayladır. Bu yayla Hint yarımadasının bilinen üçgeni içinde ayrı bir üçgen bölge oluşturur. Orta ve Güney Hindistan'ın hemen hemen tamamına yayılmıştır. Batısında Batı Gat Dağları doğusunda da Doğu Gat Dağları yer alır. Her iki sıradağ da kıyı düzlüklerinden yükselir ve Hindistan'ın güney ucunda birleşir. Yayla'nın kuzeyinde ise batı güneybatı istikametinden doğu kuzeydoğu istikametine doğru uzanan Satpura sıradağları ve Vindhya sıradağları bulunur. Bu sıradağlar Deccan yaylasını Kuzey Hindistan'ın yoğun nüfuslu ovalarından ayırır.

Hindistan'ın Maharaştra, Karnataka eyaletlerinin büyük kısmı, ve Andhra Pradeş'in Satpura sıradağları güneyindeki bölümü Deccan yaylası üzerindedir. Yaylanın denizden yüksekliği kuzeyde 100 metreden güneyde 1.000 metreye kadar değişir.

Bu bölge dünya üzerindeki en kararlı toprak parçalarından biridir. Binlerce yıl boyunca Deccan yaylası aldığı yağışlarla güçlü nehirlerin havzasını oluşturmuştur. Deccan ismi, Sanskritçe "güney" anlamına gelen dakṣiṇa- (Sanskritçe: दक्शिण) kelimesinden türeyen Prakrit dilindeki dakkhin kelimesinin İngilizceye girmiş hâlidir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=5502.0

Etiketler: Deccan Yaylası