Doğa Sporları - DoğaKolik

Papart Vadisi ve Yaylaları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4671
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Papart Vadisi ve Yaylaları
« : 04 Haziran 2018, 01:21:13 »
Papart Deresi (Göknar Akarsuyu) vadisi Karçal Dağları Önemli Doğa Alanı (ÖDA) sınırları içerisinde bulunan bir doğal alandır. Büyük ölçüde volkanik kayaçlardan oluşan bir dağ sisteminin parçası olan Karçal Dağları Önemli Doğa Alanı’nın doğusundadır. Vadinin güneyindeyse bir başka ÖDA olan Yalnızçam Dağları Önemli Doğa Alanı bulunur. Karçal Dağları Önemli Doğa Alanı bitki örtüsü haritası Doğu Karadeniz ılıman kuşak karışık yapraklı ormanlarının en iyi örneklerini barındıran bölgenin en önemli özelliği yoğun ormancılık faaliyetlerinden uzak kalmış doğal yaşlı ormanları içermesidir.

Alan, ani yükseklik değişmeleriyle ortaya çıkan ekosistem çeşitliliği, yüksek endemizm oranı ve zengin yaban hayatıyla dikkat çeker. Bölge, çoğunlukla bozulmadan kalmış yaprak döken ve iğne yapraklı ormanlarını,boylu çalı topluluklarını, yüksek dağ çayırlarını, sarp kayalık ve dağ zirve bitki topluluklarını içerir. 400-1.300 metre arası karışık, 1.500-2.300 metre arasında ise iğne yapraklı ormanlar baskındır.

Karçal Dağları Önemli Doğa Alanı Bölgenin Biyolojik Çeşitliliği Papart Deresi (Göknar Akarsuyu) havzası değerlendirilirken Karçal Dağları ekosisteminden ayrı olarak düşünülemez ve Karçal Dağları ÖDA’sının bir parçası olarak değerlendirilir. ÖDA sınırları dahilinde Türkiye’ye endemik yaklaşık 70 bitki türünün alanda barındığı bilinmektedir. Bölge Gürcistan’a sınır olmasına rağmen bu kadar endemik bitkinin alanda olması özel bir durumdur. Alanda 26 bitki taksonu ÖDA kriterlerini sağlamaktadır.

Alanda üreyen önemli kuşların başında dağ horozu (Tetrao mlokosiewiczi) ve urkeklik (Tetraogallus caspius) yer alır. Bölge yırtıcı kuşların göç yolu üzerinde olmasından dolayı zengin kuş varlığıyla da ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Özellikle son bahar aylarında yoğun bir yırtıcı göçüne ev sahipliği yapmaktadır. Bölge vaşak (Lynx lynx) ve ÖDA kriterlerini sağlamamkla birlikte ülkemizdeki en sağlıklı popülasyonlarını barındırdığı bozayı (Ursus arctus) açısından oldukça önemlidir. Uzun tırnaklı kör fare (Prometheomys schaposchnikowi) alanda bulunan önemli memeli türlerinden bir başkasıdır.

Alanda nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan Kafkas semenderi (Mertensiella caucasica) ve Kafkas engereği (Vipera kaznakovi) yaşamaktadır. Aynı zamanda, Apollo kelebeğinin ülkemize endemik bir alt türü olan Parnassius apollo trabizonus ve beşparmakotu zıpzıpına (Pyrgus cirsii) ev sahipliği yapar.

Papart Yaylaları
Şavşat Meydancık ve Borçka Camili Köylerinin kullandığı Gürcistan sınırında 1650 m rakımlı hiçbir şekilde insanların baskı altına almadığı doğal ormanlık ve meralardan oluşan bir yerdir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3161.0
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2018, 01:30:55 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: Papart Vadisi 
 

Kelebekler Vadisi'ne düşen genç öğretmen yaşamını yitirdi

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 1
Gösterim: 2454
Son İleti 05 Ocak 2018, 20:27:37
Gönderen: milkyy
Kelebekler Vadisi'nde mahsur kaldı, 4 saatte kurtarıldı

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER

Yanıt: 0
Gösterim: 3039
Son İleti 13 Temmuz 2015, 18:00:49
Gönderen: GeZGiN
En sıcak, en kurak, en derin ÖLÜM VADİSİ

Başlatan GeZGiNForumun KUZEY AMERİKA KITASI

Yanıt: 0
Gösterim: 4759
Son İleti 24 Ekim 2011, 08:55:40
Gönderen: GeZGiN
Çiçekler Vadisi Milli Parkı (Hindistan)

Başlatan GeZGiNForumun ASYA KITASI

Yanıt: 0
Gösterim: 2233
Son İleti 22 Şubat 2018, 20:10:32
Gönderen: GeZGiN
Hatila Vadisi Milli Parkı

Başlatan rebbiForumun ARTVİN

Yanıt: 1
Gösterim: 7400
Son İleti 18 Şubat 2016, 21:13:25
Gönderen: GeZGiN