Doğa Sporları - DoğaKolik

Marsis Dağı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4540
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Marsis Dağı
« : 19 Şubat 2018, 15:19:13 »
Artvin ile Rize sınırında bulunan Marsis Dağı’ndaki yaylalar, bu özelliği nedeniyle Rize’nin Fındıklı ilçesinde yaşayan vatandaşlar ile Artvin’in Arhavi ilçesi sakinlerince ortaklaşa kullanılıyor.Çağlayan Vadisi boyunca yürünerek 11 saatte ulaşılabilen Marsis Dağı eteklerine Arhavi ilçesinden araçla yaklaşık 4 saatte ulaşılabiliyor.

Kaçkar Dağları silsilesinde yer alan Marsis Dağı’nda, bulutların üzerinde duruluyormuş hissi veren sis, doğaseverleri adeta büyülüyor.

Dağın eteklerinde yer alan Sırt, Horhat, Sakura, Yurt, Arpaçayır, Çamlık, Çalikan, Çatak, Meşe yaylalarında yaklaşık 15 aile, çobanlık yaparak geçimini sağlıyor.

Marsis eteklerini ziyaret eden doğaseverler, yaşamlarını adeta bulutların üzerinde devam ettiren bu çoban ailelerin misafiri oluyor.

Kaçkar Dağları silsilesinde yer alan 3 bin 334 metre rakımlı Marsis Dağı eteklerinde vadilere çöken sis, ziyaretçileri adeta büyülüyor.

Vadi boyunca yavaş yavaş zirveye doğru ilerleyen sis, her bölümde farklı bir manzara oluşturuyor.

Sis zirveye ulaştığında ise dağların sadece zirvesi görülebiliyor.

Sisin yanı sıra dağın zirvesine yakın bölümlerde sağanak görülüyor. Yörede zaman zaman dolu da yağıyor.

-SİS, BİTKİLERE YAŞAM KAYNAĞI OLUYOR-
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde vadilere çöken sis ve rutubet, şehir merkezlerinde yaşayanlar için olumsuz bir faktör iken Kaçkar Dağları ve vadilerindeki bitkiler için yaşam kaynağı oluyor.

Kaçkar Dağları’nda deniz seviyesinden 1500 metre rakıma kadar karışık orman yapısı, 1500 metre ile 2500 metre rakım arasında iğne yapraklı ağaçlar yer alıyor.

Yörede 2500 metre rakımın üzerinde ise sadece otlar bulunuyor.

Vadilere ve zirvelere yağan yağmur ve sert esen rüzgar, bitki örtüsüne can verirken kayaları şekillendiriyor.

Marsis Dağı’nda bir kayada oluşan ayı silüeti, doğaseverleri hayrete düşürüyor. Zirvelerde yer alan buzul göller ise doğaseverler için bir başka güzellik oluşturuyor.

Bu göllerden doğan ve kar sularıyla beslenerek cılız bir su olarak akan dereler, Karadeniz’e ulaşana kadar yan kollarla besleniyor ve coşkun bir dere haline geliyor.Konum
Marsis Dağı, Karadeniz Bölgesi, Artvin İli, Yusufeli İlçesi'nde, Rize sınırına yakın bir konumda, Gül Dağı'nın güneybatısında, Altıparmak Dağı'nın kuzeydoğusundadır.

Genel Bilgi
Marsis Dağı, Doğu Karadeniz Dağları içinde yer alır, Altıparmak Dağı'nın hemen kuzeydoğusunda ve 3391 metre yüksekliktedir. Marsis'e çıkış iki ana rotadan olasıdır, güneyden, Yusufeli-Barhal (Altıparmak) Köyü–Naznara Yaylası üzerinden iri kayalı, serbest tırmanışa uygun , diğeri ise kuzeyden Ardeşen-Siprona Yaylası-Tubucci Yaylası üzerinden kayalı, serbest tırmanışa oldukça uygun bir rotadan çıkılabilir. Çok güzel ve çekici bir dağ olan Marsis Dağı, çevresinde bulunan göllerle daha etkileyici olmaktadır. Deneyimi yeterli olmayan dağcılar için oldukça uygun olan Marsis Dağı, Yeni dağcılar ve doğaseverlerin daha çok sevdiği ve seçtiği bir dağdır.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2482.0

Etiket:
 

Ağrı, Ağrı Dağı

Başlatan GeZGiNForumun TÜRKİYE ROTALAR

Yanıt: 0
Gösterim: 4316
Son İleti 13 Ekim 2011, 13:28:56
Gönderen: GeZGiN
Türkiye Kayak Federasyonu'ndan 'Ilgaz Dağı' açıklaması

Başlatan GeZGiNForumun KIŞ SPORLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 2391
Son İleti 03 Ocak 2018, 08:13:38
Gönderen: GeZGiN
Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezi / Erzincan

Başlatan GeZGiNForumun YURTİÇİ KAYAK MERKEZLERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 48
Son İleti 14 Şubat 2019, 09:15:48
Gönderen: GeZGiN
Ağrı Dağı ve Uluslararası Kış Tırmanışı'nın Perde Arkası

Başlatan GeZGiNForumun DAĞCILIK

Yanıt: 1
Gösterim: 2437
Son İleti 12 Mart 2018, 06:21:47
Gönderen: GeZGiN
Ağrı Dağı’na tırmanacaklar için uyarılar

Başlatan GeZGiNForumun DAĞCILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 12532
Son İleti 07 Ocak 2013, 03:21:47
Gönderen: GeZGiN