Doğa Sporları - DoğaKolik

Delikkaya şelalesi / Murgul

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4547
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Delikkaya şelalesi / Murgul
« : 27 Ağustos 2017, 22:08:59 »
Artvin’in Murgul ilçesinde bulunan ve adeta bir doğa harikası olan Deliklikaya, görenleri hayrete düşürüyor.ARTVİN-Artvin’in Murgul ilçesinde bulunan ve adeta bir doğa harikası olan Deliklikaya, görenleri hayrete düşürüyor. Henüz saklı bir cennet olan ve doğası bozulmayan Deliklikaya, turizmde ilimizin en önemli değerlerinden biri olmaya aday konumunda.

Arkeolog Oktay Hacıoğlu’da Deliklikaya bölgesindeki izlenimlerini paylaştı.

Burası İsviçre değil Artvin. Adeta doğa cennetini andıran Artvin’in Murgul ilçesine bağlı Başköy’de bulunan Deliklikaya’yı görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Arkeolog Oktay Hacıoğlu bölge ziyaretinde edindiği gözlemlerini paylaştı. Hacıoğlu Tortul kayaç üzerinde bulunan akarsuyunun kayaç içinde bulunan kireç ve kil taşının suyla aşınmasıyla ortaya 4 metre yarıçaplı doğal bir deliğin oluşmasını sağladığını ve bu delikten akan 7 metre boyunda bir şelalenin meydana geldiğini belirti.

Öte yandan DOKA ’ya ( Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) sunulan ve değerlendirme aşamasında olan proje şayet onaylanırsa, alana 6 adet üstü kapalı kamelya, çocuk oyun parkı, mescit, WC, çeşme inşa edilecek. Ayrıca Başköy şelalesine 1000 metre yürüyüş yolu ve bu yürüyüş yolu üzerinde mini köprüler ve bazı noktalara da merdivenler yapılacak.

Arkeolog Oktay Hacıoğlu Deliklikaya ’nın yapılacak proje ile turizme kazandırılması ile birlikte Gerek Artvin gerekse Karadeniz turizmine çok büyük katkılar yapacağını da ifade etti.

Bu manzaranın tadına doyulmuyor

Artvin’in Murgul ilçesindeki Deliklikaya her günler onlarca kişiyi ağırlıyor. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan şelale büyük ilgi görüyor. Bu doyumsuz manzarayı görmeye gelen yerli ve yabancı turistler Deliklikaya ‘nın ününü tüm Dünya’ya duyurmaya başladılar. Deliklikaya, meraklılarını ağırlamaya devam ederken, bu bölgeyi görmeye gelenler bir kez daha gelmek için adeta can atıyorlar. Deliklikaya ’da yapılan en güzel etkinliklerden biri de şelalenin altına girerek yazın bunaltıcı sıcağında serinlemenin keyfine varmak.

Murgul Deliklikaya bu yıl bir önceki yıla göre daha fazla turist ağırlarken, gelecek yıl yaz aylarında bu güzel doğa harikasını görmek için çok daha fazla yerli ve yabancı turistin gelmesi bekleniyor.

Deliklikaya için yapılması gereken tek şey ise doğasını bozmadan gelen yerli ve yabancı turistleri ağırlayabilecek konaklama mekânlarının yapılması olarak görülüyor

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2278.0
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2019, 20:26:49 Gönderen: GeZGiN »

 

Mulona Şelalesi, Mulona Yaylası

Başlatan GeZGiNForumun RİZE

Yanıt: 0
Gösterim: 5587
Son İleti 09 Temmuz 2014, 03:40:32
Gönderen: GeZGiN
Movri Şelalesi, Movri Yaylası

Başlatan GeZGiNForumun RİZE

Yanıt: 0
Gösterim: 4097
Son İleti 09 Temmuz 2014, 03:43:44
Gönderen: GeZGiN
Gerce Obası - Gerce şelalesi - Rize

Başlatan GeZGiNForumun KARADENİZ BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 5809
Son İleti 16 Nisan 2013, 13:13:59
Gönderen: GeZGiN
Denizli'nin Çameli ilçesinde yamaçta Uçan Su Şelalesi keşfedildi.

Başlatan GeZGiNForumun DENİZLİ

Yanıt: 0
Gösterim: 2774
Son İleti 10 Mayıs 2016, 14:15:27
Gönderen: GeZGiN
Tortum Şelalesi'ndeki yürüyüş alanında heyelan riski

Başlatan GeZGiNForumun ERZURUM

Yanıt: 0
Gösterim: 1622
Son İleti 04 Eylül 2018, 11:21:14
Gönderen: GeZGiN