Doğa Sporları - DoğaKolik

Artvin Güngörmez Suyu (Yusufeli)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4696
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Artvin Güngörmez Suyu (Yusufeli)
« : 14 Ağustos 2017, 12:47:34 »
Akşam karanlığında suyunun akmaya başlaması ve gün açıldığında suyunun kesilmesi ilginç bir doğa olayıdır.

Yörenin çok az bilinen ve yeterince tanıtılmayan, ilginç coğrafik özelliğe sahip yerlerinden biri de “Güngörmez suyu”dur. Bu su, Güngörmez Dağı’nın (3523 m.) eteklerinde, geceleri akan, gündüzleri kesilen bir sudur(1). Dünyada bir benzerinin olup olmadığı bilinemiyor. Turistlerin ilgisini çeken ve duyanları, görenleri hayretler içinde bırakan bu su için özel bir tanıtım yapılmamıştır. Ulaşım zorluğu, bu suyun tanıtımını büyük ölçüde engellemektedir. Internet sitelerinde çok kısa sözü edilen, bazı romanlara konu olan(2) “Güngörmez suyu” ile ilgili gündüz kesilip gece akmasının dışında hiçbir bilgi yoktur. Bilimsel bir incelemeye de konu edilmemiştir.

Güngörmez suyunun yakınında bir konaklama tesisinin olmayışı ve ulaşım güçlüğü, dünyanın en ilginç gözesinin turizm açısından değer kazanmasını önlemektedir. Doğal güçlükleri göze alan, serüvenden hoşlanan, yeni yerler keşfetmeyi amaçlayanlar için bu tür zorlukların elbette ki fazla bir önemi yoktur. Ancak, bu profildeki gezginlerin ilgisini çekmek için bu suyun tanıtılması gerekir.

Güngörmez suyunun çevresi, dağcılık, yaylacılık, kampçılık, doğa yürüyüşü gibi sportif etkinliklere elverişli olup, ciddi organizasyonlarla turizm potansiyeli kazanacak özelliklere sahiptir. Suyun yöresi, insanı içselliğiyle baş başa bırakan, havası kişiyi hafifleten, vahşetli görünümü yeni coşkular sunan özelliktedir. Suyun yukarılarında hiçbir göze bulunmamaktadır. Kaçkar’ların bu doğal balkonundan aşağılara inildikçe, Güngörmez suyuna yeni gözeler ve dereler karışmaktadır. Suyun yakınındaki köylerin gelenek, görenek ve yaşam koşulları bakımından Yusufeli’nin diğer köylerinden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Yüzyıllardır gizemini koruyan bu ilginç yöre tarihiyle, coğrafyasıyla, söylenceleriyle, kutsanan yanıyla halkoyunun dikkatine sunulmalıdır. Hakkında tezler hazırlanması için bilimsel çevrelere duyurulmalıdır. Eski çağlardan bu yana varlığı bilinen ama üzerinde durulmadığı için ilginçliği günümüzde bile anlaşılamayan, gizi çözülemeyen bu suyla ilgili tanımlamalar, salt çevredeki köylülerin değerlendirmeleriyle sınırlı kalmamalıdır. Ulaşım ve iletişim araçlarının geliştiği günümüzde, belki de dünya mirası sayılabilecek bu suyun, yöresellikten çıkartılıp ulusal hatta evrensel boyutta tanıtılmasının zamanı gelmiştir, diye düşünmekteyiz.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2224.0

Etiket:
 

Yoldüştü Köyü Maden Suyu (Gürpınar)

Başlatan GeZGiNForumun VAN

Yanıt: 0
Gösterim: 2420
Son İleti 14 Ağustos 2017, 12:52:47
Gönderen: GeZGiN
Antalya'nın Yer Altı Suyu Kaynakları ve Potansiyeli

Başlatan GeZGiNForumun ANTALYA

Yanıt: 0
Gösterim: 1025
Son İleti 14 Ekim 2018, 12:33:25
Gönderen: GeZGiN
Kazancı Maden Suyu - Ilgaz

Başlatan GeZGiNForumun ÇANKIRI

Yanıt: 0
Gösterim: 167
Son İleti 31 Ocak 2019, 08:40:47
Gönderen: GeZGiN
Harput Dabakhane Suyu

Başlatan GeZGiNForumun ELAZIĞ

Yanıt: 0
Gösterim: 162
Son İleti 16 Ocak 2019, 10:25:21
Gönderen: GeZGiN
Beylik Madrap Suyu

Başlatan GeZGiNForumun DİYARBAKIR

Yanıt: 0
Gösterim: 23
Son İleti 05 Mart 2019, 08:43:07
Gönderen: GeZGiN