Doğa Sporları - DoğaKolik

Artvin'in ormanları 'ballanıyor'

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4676
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Artvin'in ormanları 'ballanıyor'
« : 27 Şubat 2018, 11:56:29 »
Türkiye'nin 2 bin 727 bitki çeşidiyle en zengin illeri arasında bulunan Artvin'de, Orman Bölge Müdürlüğünce arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek amacıyla 5 bal ormanı kuruldu.Türkiye'nin 2 bin 727 bitki çeşidiyle en zengin illeri arasında bulunan Artvin'de, Orman Bölge Müdürlüğü kurduğu 5 bal ormanıyla arıcılığı geliştirmeyi ve organik bal üretimini desteklemeyi hedefliyor. Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Artvin'in yüzölçümünün yüzde 57'sinin ormanla kaplı bulunduğunu, bunların yüzde 55'inin verimli, yüzde 45'inin bozuk ormanlardan oluştuğunu söyledi. Zengin ormanlara sahip Artvin'de, Bakanlığın "Bal Ormanları Projesi" kapsamında bin 7 hektarlık alanda bugüne kadar 5 bal ormanı kurduklarını ifade eden Gurbetoğlu, bu ormanların Arhavi'nin Kayadibi köyü, Gürcistan sınırındaki Borçka ilçesine bağlı Camili-Uğur ve Çifteköprü köyleri, merkeze bağlı Tütüncüler köyü, Murgul ilçesine bağlı Göktaş köyünde olduğunu belirtti. Gurbetoğlu, Artvin'de kurdukları bal ormanlarıyla özellikle orman köylüsüne önemli ek getirici kaynak sağlandığına işaret ederek, arıcılığın, orman köylülerinin yaşam standartlarını yükselteceği gibi aynı zamanda göçü geri döndüreceğine inandıklarını dile getirdi.Artvin'in organik bal havzası olması yolunda bal ormanı oluşturma çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Gurbetoğlu, "6'ncı bal ormanı kurma çalışmalarımız devam ediyor. Gelir getirici tedbirler çerçevesinde insanları arıcılığa teşvik ediyoruz. Bu çalışmalarımızın karşılığını ise üretim artışlarıyla alıyoruz." dedi. Gurbetoğlu, Arhavi'nin Kayadibi köyündeki bal ormanına 46 bin 800 meyve fidanı dikildiğini ve arıların bal üretimini kolaylaştırıcı birçok çiçekli bitkilerle zenginleştirdiklerini ifade ederek, arıcılıkta bal ve polen verimi olan bitkileri sahaya diktiklerini, böylece burada bal üretimi için kapasiteyi artırdıklarını söyledi.

"Artvin, Türkiye'nin en zengin bitki çeşitliliğine sahip"
Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Orman Fakültesi Orman Botaniği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu ise arıcılık ve bal ormanı kurma çalışmalarını ormancılık faaliyetlerinin çeşitliliği ve zenginliği açısından çok olumlu karşıladığını belirtti. Artvin'in, Türkiye'nin 2 bin 727 bitki çeşidiyle en zengin ili olduğuna dikkati çeken Eminağaoğlu, arıcılığın, biyolojik çeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması, sürdürülebilir gıda güvenliği ve aynı zamanda toprakların büyük bir kısmını tehdit eden erozyonun önlenmesi bakımından çok önemli bir faaliyet olduğunu vurguladı. Eminağaoğlu, Artvin'in organik bal üretimi için en uygun bölgelerin başında geldiğine işaret ederek, "Artvin, sahip olduğu 4 önemli bitki ve doğa alanı, bir biyosfer rezerv alanı, 2 milli park, 3 tabiatı koruma alanı ve 2 tabiat parkıyla biyolojik çeşitlilik açısından ülkemizin en önemli illerinden biridir." dedi. Artvin'de yayılış gösteren 250 civarındaki çok değerli ballı bitkilerden yararlanılması gerektiğine vurgu yapan Eminağaoğlu, bölgeye özgü olmayan, bal değerini düşürecek türler kullanılmaması gerektiğini kaydetti.

"Kafkas arı ırkının gen merkezi"
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur ise Artvin'in Kafkas arı ırkının gen merkezi olduğuna işaret ederek, "İlimizde koloni sayısı aktif ve pasif olmak üzere toplam 100 bin 206'dır. Aktif halde olan 82 bin 431 koloniden bir yılda yaklaşık 1 milyon 150 ton bal üretilmektedir." diye konuştu. Artvin'in Türkiye genelinde ana arı üretiminde ilk sırada yer aldığını kaydeden Okur, ülke genelindeki toplam 108 ana arı üretim işletmesinin 19'unun Artvin'de bulunduğunu söyledi.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2519.0

Etiket:
 

İğneada’nın longoz ormanları Türkiye’nin 39. milli parkı oldu

Başlatan peperudaForumun KIRKLARELİ

Yanıt: 1
Gösterim: 6573
Son İleti 04 Kasım 2018, 21:19:15
Gönderen: GeZGiN
Artvin'de tarihi 'Çifte Köprüler' turistlerin ilgisini çekiyor

Başlatan GeZGiNForumun ARTVİN

Yanıt: 0
Gösterim: 1450
Son İleti 17 Mayıs 2018, 19:25:29
Gönderen: GeZGiN
Artvin Çoruh Nehri Rafting Parkurları

Başlatan GeZGiNForumun SU SPORLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 3676
Son İleti 13 Ekim 2011, 12:47:24
Gönderen: GeZGiN
Artvin Güngörmez Suyu (Yusufeli)

Başlatan GeZGiNForumun ARTVİN

Yanıt: 0
Gösterim: 714
Son İleti 14 Ağustos 2017, 12:47:34
Gönderen: GeZGiN
Satlel Kalesi (Şavşat/Artvin)

Başlatan GeZGiNForumun ARTVİN

Yanıt: 0
Gösterim: 1358
Son İleti 19 Ağustos 2017, 19:00:12
Gönderen: GeZGiN