Doğa Sporları - DoğaKolik

Şeytan Kalesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4547
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Şeytan Kalesi
« : 13 Aralık 2017, 23:24:49 »


Ardahan'ın Çıldır ilçesindeki Karaçay Kanyonu'nun ortasında, kayalıkların zirvesinde yer almaktadır. Kalenin kimler tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte, bölgede yaşayan eski uygarlıklardan ve bu uygarlıkların bırakmış oldukları diğer eserlerden yola çıkılarak Urartular tarafından yapıldığı söylenebilir. 1000'li yıllarda yapıldığı tahmin edilmekle birlikte, 1064 yılında Alp Arslan'ın kroniklerinde yer alıyor oluşuda bunu destekler niteliktedir.Kale tamamen savunma amaçlı yapılmış bir kaledir. Bu durum kalenin üç tarafının uçurum ve gizli bir giriş kapısının oluşundan rahatlıkla anlaşılmaktadır. Uçurum taraflarına yapılmış olan duvarlar kaleyi adeta kuşatılması imkansız hale getirmiştir. Helenistik çağdan Osmanlı devrine kadar kale birçok farklı uygarlık ve devlet tarafından kullanılmış olup, mimarisinde her uygarlığın kendi kültüründen eserler ve izler barındırmaktadır. Kalede yer alan sarnıçlar ve şapel bunun en önemli göstergeleridir.

Kalenin adı ise yöre halkı arasındaki bir batıl inanca göre kalede hala var olduğuna inanılan kötü bir ruhun veya bizzat şeytanın kendisinin görüldüğü inancından gelmektedir. Hem bölgedeki çetin kış şartlarına, hem de bunca sene içerisinde yaşamış olduğu olaylara rağmen günümüze kadar bu şekilde ayakta kalabilen nadir kalelerden bir tanesidir.

Dört mevsim eşşiz bir manzara imkanı sunan Şeytan Kalesi'nin 2018 yılında restorasyona girmesi planlanmaktadır. Şeytan kalesi Ardahan il merkezine 45, Çıldır ilçe merkezine 15 ve en yakınındaki yerleşim yeri olan Yıldırımtepe köyüne 1.5 kilometre uzaklıktadır.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2385.0

Voyager

  • *
  • 38
  • Cinsiyet: Bay
Ynt: Şeytan Kalesi
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2017, 23:28:39 »
Şeytan Kalesi’nin yarısı günümüze kadar ulaşmayı başaramamıştır. Surların içinde bir şapel, erzak deposu ve su sarnıcı bulunduğu sanılmaktadır. Ayrıca suya inen gizli bir su yolunun varlığı günümüzde yıkıntı halinde olan izlerden anlaşılmaktadır.

Şeytan Kalesi etrafında oluşan bir efsane, kaleyi günümüzde define avcılarının hedefi haline getirmiştir. Bu efsaneye göre bu kalenin benzeri iki adet kale de Gürcistan sınırları içinde bulunuyormuş. Bu bölgede yaşayan krallardan birinin çok sevdiği tek kızı amansız bir hastalığa yakalanmış ve ne yapılırsa yapılsın kurtarılamamış. Kızını çok seven kral onun tüm hazinesi ile birlikte bu üç kaleden birine gömülmesini istemiş. Bunun için kendi askerlerinden çok güvendiği birkaçını bu işle görevlendirmiş. Askerler her üç kalede de mezar hazırlamışlar ve kralın kızını birine gömmüşler. Geriye döndüklerinde kral askerlere kızını nereye gömdüklerini kendilerinden başka kimsenin bilip bilmediğini sormuş. Zavallı askerlerden “hayır” cevabını alınca da geride mezarın yerini bilen kimse kalmasın diye tümünü öldürtmüş. Define avcıları, işte bu efsanedeki hazineyi bulmak için kalenin içini delik deşik etmiştir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2385.0

Etiket: kale ardahan 
 

Anavarza Kalesi (Antik Kenti) Hakkında Bilgiler

Başlatan DoğagezginiForumun GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 2192
Son İleti 16 Ocak 2017, 12:59:05
Gönderen: Doğagezgini
Hamamlı Kızkalesi-Kızlar Kalesi - Kars

Başlatan GeZGiNForumun DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 6214
Son İleti 29 Şubat 2012, 18:02:05
Gönderen: GeZGiN
Yılanlı Kale (Şahmaran Kalesi)

Başlatan GeZGiNForumun ADANA

Yanıt: 0
Gösterim: 3613
Son İleti 28 Ekim 2009, 04:13:14
Gönderen: GeZGiN
Satlel Kalesi (Şavşat/Artvin)

Başlatan GeZGiNForumun ARTVİN

Yanıt: 0
Gösterim: 1259
Son İleti 19 Ağustos 2017, 19:00:12
Gönderen: GeZGiN
Alamut Kalesi - İran

Başlatan GeZGiNForumun TARİH

Yanıt: 0
Gösterim: 6693
Son İleti 12 Nisan 2012, 10:10:28
Gönderen: GeZGiN