Doğa Sporları - DoğaKolik

Antarktika Hakkında 10 İnanılmaz Gerçek

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4367
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Antarktika Hakkında 10 İnanılmaz Gerçek
« : 04 Aralık 2017, 00:07:52 »
Buzlarla çevrili en soğuk yer denince aklımıza gelen ilk yer Antarktikadır. Dünya haritasında Güney yarım küresinde yer alır ve her tarafı okyanuslar ile kaplıdır. Sadece %2’lik bir bölümü karadır ve geri kalan diğer tarafların tamamı Suyla ve buzlarla çevrilidir.

Soğuk ilkim şartlarına adapte olabilecek sadece bir kaç canlı bulunmaktadır. Bunlar genellikle Penguenler, Mantarlar ve bazı yabancı bitkiler.

Farkında olmasak da Antarktika hakkında oldukça ilginç gerçekler vardır. Bu makale,  Antarktika hakkında en iyi 10 gerçekten oluşmaktadır.


10-Buz Dağları
Dünyadaki En büyük ve en yüksek buz dağları Antarktika’da bulunur. Kuzey kutbundaki Grönland Adası‘nın 2 milyon km²’ye yaklaşan yüzeyi tamamen buz tabakası ile kaplıdır. Her sene buradan da 10-15 bin kadar buz dağı kopar. Buz dağları zamanla meydana gelen çatlak veya dalgaların aşındırması ile yerlerinden büyük bir gürültü ile ayrılırlar. Buz dağının deniz üstünde görünen kısmının sekiz veya on katı suyun içindedir. Başıboş büyük denizlerde dolaşan bu buz dağlarının ağırlığı milyonlarca tonu bulur.

9-Koşulları ve Mars’a Benzerliği
Antarktika, iklim koşulları ve diğer bir çok faktörle Mars’a benzer olduğu ilanen duyurulmuştur. Antarktika’da uzunca vadiler vardır ve bunu Mars’takilere benzetirler. Her ikisinde de vadilerinin üzerinde ince ve uzun kuru buz tabakaları bulunur.

8-Sadece İki Mevsim
Yeryüzünün en Kurak ve en soğuk rüzgarlı yeri olduğu kabul edilir. Antarktika’da En düşük sıcaklık -89.4 olarak belirlenmiştir. Ayrıca Antarktika’da iki mevsim vardır ve 6 ay yaz olup 6 ayı da kış ve karanlıktır.

7-Biyolojik
İmparatorluğu Penguenlerin sürdüğü yerdir Antarktika. Ayrıca Mavi büyük Balinalar mevcutdur. Penguenler Kış aylarında üreme yapar ve birden fazla türleri vardır. Antarktika’da Bulunan Mavi balinalar Dünya çapında olanlardan oldukça büyüktür.

6-Ekonomi Sıfır
Hiç bir Ekonomisi ve faaliyeti olmayan yerdir. Sadece küçük ölçekli turizm sektörü vardır ama oda kıyı kısımlarındadır. Açıkçası oda Ekonomik aktivite sayılmaz. Para birimi olarak da dolar kabul edilemez. Bir yer satın almak için kullanılamaz.

5-Devlet Yok
Hiç bir şekilde Devlet sistemi uygulanmamaktadır ve kimsenin uygarlığı altında değildir. Bazı boş işlerle uğraşılıp bir kaç imza toplandığı söylenmiş ama sonuç olumsuz olarak neticelendirilip konu kapatılmıştır.

4-İnsan Hayatı
Gezi için çılgın Turistler haricinde kalıcı olarak bir yaşam sürdürüp ve Nesli insan olan hiç bir canlı yaşam için Antarktika’da bulunmamaktadır. 1978 yılında bir Ailenin Çocuklarının Doğum yerini Antarktika yazdırmak için kıyı kısımlarında doğum gerçekleştirdiklerini bildirdiler.

3-Meteorların En İyi Yeri
Araştırmacıların Gerekse deney yapmak için en uygun yer olarak gördükleri yerdir. 1912 yılında ilk gök taşı olarak orada bulunduğu söylemler arasında.

2-Standart bir zaman dilimi yok
Antarktika için sabit bir zaman dilimi kullanmak çok zordur. Yani, Antarktika kıtası için belirli bir zaman dilimi vardır. UTC zaman altında sınıflandırılmıştır.

1-Küresel Isınma ve Ozon tabakası
Antarktika Küresel ısınma ve ozon tabakasının ilişkisi ciddi anlamda incelenmektedir. Antarktika Buzullar erimekte ve hızla erimeye devam ederse bir çok nesil su altında kalıp yok olabilir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2380.0Etiket: