Doğa Sporları - DoğaKolik

Kıbrıs Kanyonu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4688
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Kıbrıs Kanyonu
« : 08 Ekim 2018, 07:16:16 »
Kaş ve Elmalı ilçeleri arasında bulunan Kıbrıs Kanyonu da yolu Antalya‘ya düşenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.Kaş ilçe merkezine 50 km. uzaklıkta bulunan Kıbrıs Kanyonu, muhteşem doğasıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor. Bölgede doğa içinde huzurlu bir şekilde yürüyüş yapabileceğiniz bir çok parkur bulunuyor. Bu doğa içerisinde, birbirinden güzel görünüme ve kokulara sahip orman ağaçları arasında yapacağınız yürüyüşün size çok iyi geleceğinden emin olabilirsiniz.

Akdeniz boyunca uzanan Toros Dağları‘nın batısından akan kar sularıyla şekillenen ve kanyon halini alan Kıbrıs Deresi kimi zaman insanda sonsuzluk hissi uyandırıyor. 100 metreyi bulan yarıkların arasından geçerken nefesinizin kesildiğini hissedebiliyorsunuz. Kanyon geziniz esnasında göreceğiniz şelaleler ise size ayrı bir keyif katıyor. Anadolu topraklarına özel Anadolu kaplanının da en son bu bölgede görüldüğünü bilmek de insanı heyecanlandıran bir diğer unsur.

Kanyondaki etkinlikler için Sütleğen Köyü‘ne yakın konumda olan Sinekçi Beli’nde gruplar toplanıyor. Rehberler tarafından bölge ve yapılacak etkinliklerde dikkat edilecekler hakkında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının ardından ziyaretçilere özel ekipmanlar giydiriliyor. Böylece sorun çıkma ihtimali en aza indiriliyor. Artık 13 km. uzunluğundaki bu muhteşem doğa içerisinde yaklaşık 4 km. süren maceraya hazırsınız demektir. Yaklaşık 5 saat süren etkinlikler esnasında belinize bağladığını iplerle kanyon yarıklarından suyun içine girmek durumunda kalabileceğinizi de hatırlatalım.

Nasıl Gidilir?
Kıbrıs Kanyonu, Kaş’ın Sütleğen Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Çoğunlukla Kaş’tan kanyon için otobüs turları düzenlenmektedir. Siz de bu turlarla bu güzel kanyonun tadını çıkarma şansına sahip olabilirsiniz. Kanyon profesyonel olmayan kişiler ve rehbersiz çıkılan yürüyüşler için hayli tehlikeli olduğu için eğer profesyonel bir sporcu değilseniz rehberli bir gruba dahil olmanızı öneririz. Kanyonun yeri için haritayı inceleyebilirsiniz.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3817.0

Etiket: Kıbrıs Kanyonu 
 

Körkün Şelaleri Ve Körkün Kanyonu

Başlatan GeZGiNForumun ADANA

Yanıt: 0
Gösterim: 2281
Son İleti 02 Temmuz 2018, 23:11:58
Gönderen: GeZGiN
Kastamonu Valiliği'nden 'Valla Kanyonu' kararı

Başlatan GeZGiNForumun KANYONİNG

Yanıt: 0
Gösterim: 4859
Son İleti 14 Ağustos 2017, 17:32:20
Gönderen: GeZGiN
Kutluca - Elbizli - Kocaeli (Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu)

Başlatan GeZGiNForumun MARMARA BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 1
Gösterim: 5763
Son İleti 27 Kasım 2017, 11:44:11
Gönderen: Voyager
Yozgat Kazankaya Kanyonu doğa turizmine kazandırılacak

Başlatan GeZGiNForumun YOZGAT

Yanıt: 0
Gösterim: 3742
Son İleti 13 Haziran 2014, 08:53:35
Gönderen: GeZGiN
Valla Kanyonu 'seyir terası' tamamlandı

Başlatan GeZGiNForumun KASTAMONU

Yanıt: 0
Gösterim: 1225
Son İleti 31 Temmuz 2018, 10:48:04
Gönderen: GeZGiN