Doğa Sporları - DoğaKolik

Bey Dağları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4684
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Bey Dağları
« : 09 Ekim 2018, 11:27:57 »
Tekeli Yaylası’nın doğusunda yer alır Mermer kalkerlerden oluşmuş olan eosenkretase (3. Ve 2. Zamanın değişik sistemleri ) dizisi ile yapılmıştır. Bey Dağları güneykuzey doğrultusunda uzanmaktadır. Tam anlamıyla düzgün bir sıradağdır. Yükseltinin yüksekliği ve büyüklüğü sonucu dağ o denli oyulmuştur ki doruklara ulaşmak olanaksız. Deniz kıyısında birden bire yükselir ve denizden gelen etkilerin 1.5-2 km içeri varmasını bile engeller bu dağlar birbirinden farklı ve koşut iki sıradağa ayrılır. Bunların biri kıyıdaki sıradağları oluşturur. Ötekine ise Asıl Bey Dağları adını alır.

Asıl Bey Dağları; Elmalı’yı Finike’ye bağlayan Avlanbeli Geçidi’nden başlayarak, Korkuteli yakınlarındaki Yazır Köyü’ne değin 80 km’lik bir alanda uzanır. Güneyden kuzeye doğru gidildikçe bir alçalma gösterir. Sıradağın Alagır Vadisi’ne bakan yüzü çok dar ise de, Elmalı’ya bakan iç yüzü bir takım etek dağları ve yaylaları ile çok daha geniştir. Bu dağlarda kalker oluşumludur. Burada sahil sıradağlarının keskin ve çetin doruk biçimlerine rastlanmaz. Dağların kuzeye bakan yüzleri pek dik ve kayalıktır. Dipleri kaya dökükleri ile doludur. Bey Dağlarında düzenli bir vadi biçimi görmek olanaksızdır. Çoğu yeri irili ufaklı kayalarla doludur ve bunların kırıkları çevreye yayılmıştır.

Kayalar genellikle gök mavisi renginde gözükürse de, kırıldığı zaman beyaz mermer özelliği ortaya çıkar. Kıyı Sıradağları, Alagır Çayı ile Antalya Körfezi arasında uzanır. Bu dağların ilk kabartısı Markiz Dağı 1000 m’ye yakın yüksekliktedir. Bundan sonra deniz kıyısından birden yükselen Masa Dağı gelir.

Musa Dağı iki bölüme ayrılır. Sazak yönündekine Çevirme Dağı, Çıralı yönünde kalana da yine Musa Dağı adı verilir. Oldukça geniş çam ve katran ağaçları ile örtülü Eren Dağı’nın kuzeyinde Görece Dağı bulunmaktadır. Bu dağın etekleri daha geniştir ve dik eğimlerle alçalır. Kuzey etekleri daha çok yaylalardan oluşmaktadır. Burada Karagöl Yaylası vardır. Bu yayla kuzeye doğru uzanır ve bir kabartı oluşturur. Kabartının denize yakın olan bölümünde ise Tahtalı Dağı yükselmektedir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3827.0

Etiket: Bey Dağları 
 

Somon renkli mantarın peşinde Küre Dağları

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 4136
Son İleti 01 Ekim 2012, 10:01:56
Gönderen: GeZGiN
Sanayide yaptırdığı protez ayakla dağları aşacak

Başlatan GeZGiNForumun DAĞCILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 2236
Son İleti 15 Nisan 2015, 17:15:05
Gönderen: GeZGiN
Himalaya Dağları’nda en az dokuz dağcı yaşamını yitirdi

Başlatan GeZGiNForumun DAĞCILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 1394
Son İleti 13 Ekim 2018, 10:03:25
Gönderen: GeZGiN
Karçal Dağları’nda Kaya Buzulu Oluşumları

Başlatan GeZGiNForumun ARTVİN

Yanıt: 0
Gösterim: 1415
Son İleti 05 Nisan 2018, 05:32:14
Gönderen: GeZGiN
Kaçkar dağları flora ve faunası

Başlatan GeZGiNForumun RİZE

Yanıt: 0
Gösterim: 7310
Son İleti 08 Eylül 2011, 08:27:28
Gönderen: GeZGiN