Doğa Sporları - DoğaKolik

Akdağ

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4665
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Akdağ
« : 09 Ekim 2018, 00:29:52 »
Elmalı ovasının güney batısında yer almıştır. Muğla il sınırına koşut uzanır. Yüksek ve toplu bir dağ kabarığıdır. Bu dağ, tepeye doğru yüzeyi oyuk düzensiz bir kubbe biçiminde yükselir. Kubbenin üzeri geniştir. Çapı 5-6 km’yi, çemberi ise 30 km’yi bulur. Burada sivri ve keskin sırtlı tepeler yer almaktadır.

Bunların kimilerinde bol otlu, bol sulu çayırlar karstik yada buzul çukurlar vardır. Kayalıklar aşınmadan dolayı genellikle çok keskindir. En yüksek doruğu, çemberin ortasına yakındır, biraz kuzeye düşer. Atkuyruk Sallamaz Tepesi (Uyluk) denen bir doruğun yüksekliği yaklaşık 3024 m’dir, oldukça sivridir.

Doğu ve kuzey yönlerinin kayalık olmasına karşın , batı yüzü daha çok ince kumlu ve çakıllıdır. Kuzey yüzündeki oldukça sarp kayalıklarla çevrili Veysel Uçan Çukurunda sürekli kar bulunur. Tepenin yakınındaki Göklen gediği, Gevenli gedik,12 güneydeki Kargalı gedik tepelerinin yükseklikleri 2000m’yi geçer. Akdağ’ın bu bölgesin geniş bir bölümüne Karagöl Yaylası denir.

Tepeler Bölgesinin çevresi bir halka olarak düşünülürse, dış kenarlarının pek dik, kayalık ve sarp olduğu görülür. Dipleri ise, kaya dökükleri ile doludur. Akdağ’ın etekleri bu halkanın dip bölümlerinden başlar ve düzgün sayılabilecek biçimde git gide alçalır. Bu kesimlerde orman örtüsü vardır. Bölge, aşağılara doğru inen derin ve sarp vadilerle yarılmıştır. Bununla birlikte söz konusu bölgede yer yer Çukur Ardıç gibi düzlüklere de rastlanmaktadır.

Akdağ’dan kuzeybatıdaki Dereköy üzerine doğru gittikçe alçalan, üst bölümleri oldukça yuvarlak bir sırt uzanır. Üzerinde belirli bir tepe bile yoktur. Bu kabarığın Dereköy yakınındaki bölümüne Korislan dağı denir. Etekleri boylu ve geniş ormanlarla kaplıdır. Dağın hemen batısında tek bir tepe yükselir. Dikmen tepesi adı verilen bu tepenin yanları uçurumdur. Akdağ güneye doğru alçalır. Etekleri bir çok yerde sarp, doruğa yakın bölümleri bitki örtüsü bakımından çıplaktır.

Akdağ eteklerinin bu bölümünde yaylalar bulunur. Yaylaların aşağısında ise, derin Lengüme Boğazı yer alır. Boğaz her iki yanında ve güney bölümünde oldukça diktir. Buna karşın tabanında ince ve küçük düzlükler görülebilir. Lengüme Boğazı’nın hemen güneyinde ve doğrultusuna uygun olarak orta yükseklikte bir dağ kabartısı uzanır. Bu sıra dağa Katran dağı denir.

Kuzeydoğusundaki Susuz dağlarının bir uzantısı gibi görünürse de bu belgeler bir takım çöküntülerle parçalanmıştır. En yüksek noktaları Erentepe ve Tınaz Tepe’dir. Söz konusu tepelerin yükseklikleri 1500 metrenin üzerindedir. Dikmen Tepesi’nin ötesindeki kabartı Duman Dağı’dır (1973 m ) Tepesi çıplak etekleri geniş ormanlarla kaplıdır. Üst bölümlerdeki Halil Kuyusu, Yumaklı, Çoban Mezarlığı, önemli yaylalardandır. Buradan sonra sıradağ, Lengüme Boğazı’na koşut olarak kuzeybatıya doğru, git gide alçalarak uzanır. Bu kesimlere Aklar Dağı daha ilersine Karakuz Dağı (1450 m ) denir. Katran Dağı’ndan beri uzantısını sürdüren bu sıradağı Tocak Dağı’nda birden bire kesilir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3825.0

Etiket: Akdağ 
 

Akdağ Tabiat Parkı

Başlatan GeZGiNForumun AFYON

Yanıt: 0
Gösterim: 4015
Son İleti 28 Ekim 2009, 05:00:32
Gönderen: GeZGiN
Tokalı Kanyonu (Akdağ )

Başlatan GeZGiNForumun AFYON

Yanıt: 0
Gösterim: 208
Son İleti 15 Eylül 2018, 08:49:28
Gönderen: GeZGiN