Doğa Sporları - DoğaKolik

Mauritius

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5261
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Mauritius
« : 20 Mart 2012, 13:55:24 »
Hint Okyanusu’ndaki küçük ve tropikal cennet Mauritius’un doğal güzelliğini tanımlamaya kalkıştığınızda sıfatlar yetersiz kalır. Bereketli ormanlar, akarsular ve şelalelerle kaplı, palmiye ağaçları ve baş döndürücü beyaz kumsallarla ve mercan kayalıklarla çevrili bu volkanik ada Cumhuriyeti, Madagaskar’ın doğusu ile Ekvatorun hemen güneyi arasında uzanır. Sadece 1,864 kilometre kare bir yüz ölçüme sahip olan Mauritius, adanın güzelliğini ve ekolojisini muhafaza edecek şekilde özenle inşa edilmiş modern tatil mekânları ile huzurlu bir tatil için hayallerdeki destinasyondur.

 

Doğal güzelliği ile birlikte Mauritius sahip olduğu çok kültürlü nüfusunun sunduğu sıcaklık ve cana yakınlıkla burayı turistler için cazibe merkezi haline getiriyor. Ada, 1505 yılında Portekizliler tarafından keşfedildiğinden bu yana, Almanlar, Fransızlar ve İngilizler tarafından işgal edilmiş ve bu da adanın kültürüel altyapısı oluşturmuştur. Mauritius’daki turistik tesislerin büyük çoğunluğu, 330 km uzunluğundaki sahil şeridi üzerinde ve pek çok ziyaretçinin etkinlik merkezi olan batı yakasındaki başkent Port Louis’da yer almaktadır. Bununla birlikte, nüfusun çoğunluğu, adanın diğer büyük kasabası olan Curepipe civarındaki merkez yaylalarda yaşamaktadır.

Her ne kadar Mauritius’a tatile gelen herkesin gözleri öncelikle kumsalları ve mavi lagünleri arasa da, burada yapılacak pek çok aktivitenin bulunduğunu unutmamalıdır. Tabii ki yeme-içmenin ve eğlencenin doyasıya olmadığı her tatil dört başı mamur olmayacaktır. Mauritius bir yandan tropikal meyve ve sebzelerden yapılan bazı leziz yemekleri yeme imkanı verirkern, bir yandan da eski zaman Afrika köleleri arasında doğmuş ve daha sonra adaya özgü hale gelmiş çılgın bir dans olan Sega’yı öğrenme olanağı sunuyor.

Port Louis
Mauritius adasının başkenti, kendine has özelliklere ve zerafete sahip, batı sahil şeridinin orta noktasında dağların içerisinde kurulmuş sevimli bir kasabadır. Gün içinde hayli hareketlenen trafiği ile gürültülü ve telaşlı bir kasabadır; ancak ateşli bir gece hayatı olduğu söylenemez. Mauritius’da gece hayatı daha ziyade tatil mekânlarında yoğunlaşmıştır. Yine de Caudan Waterfront’ta hava karadıktan sonra birkaç restoran ve mekanda eğlenme imkanı vardır.

Kolonyal geçmişinin bir sembolü olarak, kent kökleri 18. yüzyıla uzanan bazı Fransız yapımı binalarla, bir Anglikan ve bir Katolik katedraliyle, bir camisiyle ve Adelaide Hisarı olarak bilinen kalesi ile övünmektedir. Kasabanın, limanın ve (başlangıçta Fransız askeriyesinin merasim alanı olan, sonrasında güney yarıkürenin ilk koşu parkına dönüştürülen) meşhur koşu parkurunun panoramik manzarasının tadını çıkarmak için en ideal yer hisardır.

Başkent olmasına rağmen Mauritius’un büyük çoğunluğunun yaşadığı yer Port Louis değildir; insanların ikamet etmek için tercih ettiği başlıca yerler iç kısımlardaki daha serin ve daha nemli dağlık bölgelerdir. Bununla birlikte, Port Louis, Flic en Flac ve Grand Baie gibi Mauritian sahilinin başlıca plajlarına ve tatil mekânlarına giriş yeri konumundadır. Her ne kadar çoğu kişinin Mauritius’a gelme sebebi güneş ve deniz olsa da adanın diğer kısımlarını da keşfetmek isteyenleri başkentte bazı ilginç müzeler ve eğlenceli günübirlik geziler beklemektedir.

Plajları
Mauritius plajları, beyaz kumsalı ve ilerledikçe cennetimsi mavi tonlara bezenen temiz suyuyla mükemmele yakın özellikler taşımaktadır. Adanın batı sahilinde bulunan en iyi plajlarından bazılarına Port Louis’den kolaylıkla erişilebilir. Mauritius’un en uzun plajı Flic en Flac güzel bir lagüne sahiptir. Başkent’in kuzeyinde 20 km uzaklıkta bulunan Grand Baie ise görkemli plajını ve koyunu tamamlayan su sporları, mağazaları, gece hayatı ve restoranlarıyla en önemli turistik merkezdir. Yine kuzey sahil yolu üzerinde bulunan Pereybere adası yüzmek için en çok tercih edilen noktalardan biridir. Tomarin Nehrinin ağzında bulunan Baie du Tamarin ise güzel bir ortama sahiptir ve Hint Okyanusunun bütün yıl boyunca plajı yıkayan büyük dalgalarında sörf yapmak için popüler bir yerdir. Adanın güneybatısında bazalt bir çıkıntı olan Le Morne Brabant casuarina ve Hindistan cevizi ağaçlarının gölgesinde muhteşem plajlara sahiptir. Şnorkelle yüzenler derin olmayan suları ve mercan kayalıklarıyla Trou-aux-Biches’in tadını çıkarabilirler.

Moka
Bol güneşli bir tatilin yanı sıra biraz kültürel etkinlik arayanlar, Port Louis’un 12 km güneyinde bulunan Moka kasabasını ziyaret etmelidir; Moka sadece Mauritius'un akademik merkezi değildir aynı zamanda doğal manzarası ve etkileyici tarihi malikâneleriyle kutsanmış bir yerdir. Mauritius Üniversitesine ve Mahatma Ghandi Enstitüsüne ev sahipliği yapan bu kasaba adeta adanın Hint kültürünü korumakla görevlendirilmiştir. Bir Hint halk müzesi ile kökeni 1830’a dayanan (ve artık bir müze olan) Eureka House ziyaret edilecek yerler arasındadır.

Triolet Shivala
Triolet köyü en büyük Pamplemousses bölgesi olup Mauritius’un en büyük Hindu tapınağı olan Triolet Shivala’ya ev sahipliği yapmaktadır. 1819 yılında Gods Shiva, Vishnu, Krishna, Brahma, Ganesha ve Muruga şerefine inşa edilmiş olan tapınak etkileyici bir mekandır. Köyde her Pazar günü sabahın erken saatlerinde geleneksel pazar yeri kurulmakta ve her yılın Şubat/Mart aylarında Maha Shivarathri bayramı kutlanmaktadır.

Casela Kuş Parkı
Yaklaşık 150 kuş türüne ev sahipliği yapan Casela Kuş Parkı, Mauritius’un kuş gözlem cennetidir. Park 1979 yılında açılmış olup halihazırda zebra, dev kaplumbağa, aslan, maymun ve kaplan gibi hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Casela’nın 14 hektarlık arazisini keşfetmenin pek çok yolu vardır ve ziyaretçiler bunu yaparken hava kaydırağı, segway, dörtlü bisiklet ve asmalı köprü gibi eğlenceli ulaşım araçlarının tadını çıkaracaklardır. Aile sıcaklığına sahip olan parkta bir evcil hayvan çiftliği ve restoranın yanı sıra çocuklar ve gençler için de programlar hazırlanmaktadır.

Ile Aux Cerfs
Mauritius’un doğu açıklarında bulunan küçük Ile aux Cerfs (Erkek Ada) adası, bitişiğindeki Touessrok Otel tarafından işletilen ama aynı zamanda halka açık olan popüler bir turist cennetidir. Olağanüstü güzellikte tropikal bir bitki örtüsüne sahip olan ve görkemli plajlarla çevrili bulunan adaya küçük balıkçı köyü Trou d'eau Douce’den tekneyle erişim sağlanabilir. Adada deniz paraşütünden rüzgâr sörfüne kadar pek çok su sporları tesisinin yanı sıra bir bar, restoran ve mağazalar bulunmaktadır. Bir miktar çelişkili de olsa en son şampiyona için özel olarak yapılan 18 delikli golf sahası her delikten görülen deniz manzarası ile golf sahasında doğal deniz girişine doğru bir vuruş yapmanın tuhaf güzelliğini yaşatmaktadır.

Black River Gorges Milli Parkı
Adanın güneybatısında yer alan Black River Gorges Milli Parkı piknik, yürüyüş ve manzaralı araba sürüşü için tercih edilen bir noktadır. Parkta kalın çam ağaçları, dar geçitler ve engebeli tepeler yer almakta olup vahşi hayat ve fauna için kutsal bir yer özelliğindedir. Kuş gözlemcileri buradaki Mauritius kerkenezine, toy sesli muhabbet kuşuna ve Mauritius örümcekkuşuna dikkat etmelidirler. Parkta bulunan Chamarel Şelaleleri 83 metre yüksekliği ile Mauritius’un en yüksek çağlayanlarıdır ve en iyi görülebilecekleri zaman sağanak yağmur sonralarıdır. En iyi görüş açısı Alexandria Çağlayanında veya Black River Gorges’dedir.

La Vanille Reserve des Mascareigne
La Vanille Reserve des Mascareigne, en çok bilinen binlerce timsahı ve dev kaplumbağalarıyla bir doğal koruma alanıdır ve bu canlıların Rodrigues adasına yeniden kazandırılmasına yardımcı olmaktadır. Çocuklar burada dev kaplumbağaların üzerinde oturabilir ve yem yiyen timsahları izleyebilir. Buradaki mağazada timsah derisi ürünler satılmakta ve restoranda timsah biftek sunulmaktadır.

Souillac
Küçük sahil beldesi, güney Savanne bölgesinin bakımsız sahili boyunca uzanmaktadır. Souillac’ın cazibesi manzarasında saklıdır. Kuzey sahil şeridinin yumuşak eğimi ile çarpıcı bir zıtlık oluşturacak şekilde yüksek falezler Hint Okyanusunun tüm yıl durmadan esen rüzgârının desteğiyle aniden denize düşebilmektedir. Bölgenin kayda değer özellikleri arasında denize nazır bir park, popüler Gris-Gris noktası ve hemen yakındaki Rochester Şelalesi yer almaktadır.

Mauritius Akvaryumu
Mauritius Akvaryumu tüm hayvan severler ve çocuklar için muhteşem bir yerdir. Mauritius’un kuzeybatısındaki küçük bir köyde bulunan akvaryum 200’ün üzerinde balık türüne ve adanın açık sularından elde edilen omurgasızlara, süngerlere ve mercanlara ev sahipliği yapmaktadır. Dikkat çekilmesi gereken türler arasında Crown Squirrelfish ve Devil Firefish bulunmaktadır.

Seven Coloured Earths (Yedi Renkli Topraklar)
Mauritius'un ilk turistik atraksiyonu olarak tanıtılan, kökleri 1960’lara uzanan ve Mauritian Chamarel adası üzerinde bulunan Seven Coloured Earth hala tam olarak anlaşılmamış büyüleyici bir manzaraya sahiptir; bu büyünün yeryüzüne rengini veren belirli metal-oksit birikintilerinin farklı renklerinden ileri geldiği düşünülmektedir.

Ganga Talao
Savanne bölgesinin gözlerden uzak dağlık bir yerinde bulunan Ganga Talao (veya Grand Bassin) Mauritius’daki en kutsal Hindu mekânı olduğu düşünülen bir krater gölüdür. Efsaneye göre Hükümdar Shiva ve karısı Parvati Ganges Nehrini ellerinde taşıyarak Mauritius’u gezmişler ve oradan dökülen birkaç damla Ganga Talao’yu oluşturmuş. Gölün kıyı kısmında Shiva’ya adanmış bir tapınak bulunmaktadır ve Mauritius çevresinden çok sayıda Hindu her yıl buraya hac yolculuğu yapmaktadır. Ganga Talao’nun görülmesi gereken başlıca yerlerinden biri de 108 gölün ortasında bulunan 33 m yüksekliğe sahip Hükümdar Shiva heykelidir.

Rodrigues Adası
Kimi zaman 'Cinderella of the Mascarenes' olarak adlandırılan Rodrigues Adası, Mauritius‘un yaklaşık 348 mil (560 km) doğusunda bulunan minik bir adadır ve oradan düzenlenen günübirlik geziler popülerdir. Mauritius’un tatil beldelerinden daha az popüler olan Rodrigues Adası ziyaretçilerine daha sade ve otantik bir yaşam tarzı sunmaktadır. Adanın kendisi, el değmemiş florası ve faunasıyla hoş bir manzaraya sahiptir ve kuş gözleme, yürüyüş, balıkçılık ve dudak uçuklatan mağaraların keşfi için iyi olanaklar sunmaktadır. Rodrigues Adasına en iyi erişim Port Louis’den Plaine Corail Havaalanına uçakla sağlanmaktadır.

Nerede Kalmalı?
Shanti Maurice A Nira Resort, Chemin Grenier, Savanne, Mauritius
The Oberoi, Pointe aux Piments, Pamplemousses, Mauritius
Maradiva Villas Resort & Spa, Wolmar, Flic en Flac, Mauritius
Constance Le Prince Maurice, Poste de Flacq, Flacq, Mauritius
Royal Palm Hotel, Grand Baie, Grand Baie, Mauritius
LUX* Le Morne, Le Morne, Mauritius
One&Only Le Saint Geran,Poste de Flacq, Flacq, Mauritius
Le Touessrok,Trou d'Eau Douce, Flacq, Mauritius
Four Seasons Resort Mauritius at Anahita,Beau Champ, Flacq, Mauritius
Taj Exotica, Flic en Flac, Mauritius
Le Prince Maurice, Poste de Flacq, Flacq, Mauritius


Nerede Yemeli İçmeli?
Le Château de Bel Ombre, Domaine de Bel Ombre, Southwest Mauritius
Domaine Anna Restaurant, Médine, Flic en Flac, West Coast
Le Fangourin, Beau Plan, Pamplemousses (near Pamplemousses Gardens), North Mauritius
Le Barachois, Anse Bambous, Vieux Grand Port, Southeast


Nerede Eğlenmeli?
Banana Café , Coastal Road, Grand Baie, North Mauritius
Fish & Rhum Shack , Shanti Maurice, Riviere des Galets, Chemin Grenier, South Mauritius
C Beach Club , Domaine de Bel Ombre
Big Willy’s , La Barachois, Tamarin Bay, West Mauritius


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1340.0
« Son Düzenleme: 20 Mart 2012, 14:01:01 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: